כחול-לבן צעדו היישר למלכודת

ההחלטה על פסילת רע"מ-בל"ד ועופר כסיף התקבלה אתמול ברוב גדול, בזכות התמיכה של יש עתיד. בכך, לפיד ושותפיו עוזרים במו ידיהם למתג את כחול-לבן כשמאל החדש שצריך להוקיע, כטיבי במשוואה (המופרכת) "ביבי מול טיבי"
רלוקה גנאה

בשבועיים האחרונים היינו עסוקות בזזים – קהילה פועלת בקמפיין אינטנסיבי שדרש מוועדת הבחירות לפסול את עוצמה יהודית מלרוץ לכנסת. גם בתוך הצוות וגם במעגלים היותר רחבים, היו מי שחששו שקמפיין כזה ישרת את הסימטריה המעוותת של ״קיצונים משני הצדדים״ ויסלול את הדרך גם לפסילה של המפלגות הערביות ושל מועמדים שלהן. לפי ההחלטה שהתקבלה אתמול בוועדת הבחירות, אנחנו כבר במשחק אחר לגמרי. לא רחוק הרגע שבו הסימטריה השקרית שהמרכז מנסה לייצר בין הימין הקיצוני-גזעני לבין המפלגות הערביות שדורשות שוויון אזרחי, תחזור לנשוך את מי שמקדם אותה.

בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה ובניגוד לפסיקות בג״צ במערכות בחירות קודמות, ועדת הבחירות החליטה לפסול את מועמדותו של עופר כסיף מחד״ש ואת הריצה של רשימת רע״מ-בל״ד. במקביל, גם כאן בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה שהמליץ לפסול את מועמדתו של מיכאל בן-ארי, הוועדה החליטה לדחות את הבקשות לפסול את עוצמה יהודית או את המועמדים מטעמה, בן-ארי ואיתמר בן-גביר.

אין מה להתפלא על ההחלטה של ועדה פוליטית, שיחסי הכוחות בה משקפים את יחסי הכוחות בכנסת. אחרי שראש הממשלה היה הסנדק של האיחוד בין הבית היהודי לבין עוצמה לישראל וסלל למעשה את דרכם של ממשיכי כהנא לכנסת, ברור שנציגי הליכוד בוועדה יצביעו נגד הפסילה של עוצמה יהודית. אבל בניגוד להצבעה על הפסילה של עוצמה יהודית ונציגיה, שהוכרעה על חודו של קול, ההחלטה על פסילת רע״מ-בל״ד ועופר כסיף התקבלה ברוב גדול, בזכות התמיכה של יש עתיד.

וזה הסיפור המעניין באמת. ביש עתיד (וכנראה גם בכחול-לבן, שלא מיוצגת בוועדה מכיוון שלא היתה סיעה בכנסת היוצאת), ממשיכים להתנער באופן עקבי מכל מה שיחשיד אותם כ״שמאל״, ובראש ובראשונה מהזדהות ומזיהוי עם המפלגות הערביות. עוד מ״לא אצטרף לגוש חוסם עם הזועביז״ של לפיד ב-2013, המרכז הפוליטי הישראלי מפנה עורף ל-20% מאזרחי המדינה ומוסיף אש למדורת ההסתה והדה-לגטימציה שמבעיר הימין.

עוד מ״לא אצטרף לגוש חוסם עם הזועביז״ של לפיד ב-2013, המרכז הפוליטי הישראלי מפנה עורף ל-20% מאזרחי המדינה ומוסיף אש למדורת ההסתה של הימין

חבל שכמו שלפיד וגנץ לא מבינים את המשמעות של שוויון אזרחי והזכות לבחור ולהיבחר, הם גם לא מבינים את ההשלכות שיהיו להתנערות הזו מהשמאל ומהאזרחים הערבים על המעמד הפוליטי שלהם עצמם: במציאות שבה השיח דוהר ימינה, עד לקצה הכהניסטי, אין דבר פחות יציב מ״המרכז״. כשהמפלגות הערביות נדחקות מחוץ לגבולות השיח הפוליטי הדמוקרטי, חייב לבוא משהו שיתפוש את מקומן. מה שהיה מרכז יהפוך מהר מאוד להיות שוליים וגנץ ולפיד ימצאו את עצמם נופלים מחוץ לגבולות השיח שהם עצמם עזרו לקבוע.

ההתנהלות של כחול-לבן היא כמעט טראגית, במובן הקלאסי של המונח, של אדם שקם נגד הגורל הכתוב מראש ונכשל באופן בלתי נמנע. בהצבעה המבישה בוועדת הבחירות, לפיד ושותפיו לא רק שותפים להסתה אנטי-דמוקרטית, אלא עוזרים במו ידיהם למתג את כחול-לבן כשמאל החדש שצריך להוקיע, כטיבי במשוואה ״ביבי מול טיבי״ (ולא משנה עד כמה המשוואה הזו מופרכת ובעייתית כשלעצמה).

אמן ההסתה נתניהו כבר יודע את זה, כמובן, וכחול-לבן צעדו היישר למלכודת שנטמנה להם. חבל רק שכולנו משלמים את המחיר, במציאות שבה גבולות השיח הלגיטימי משורטטים כך שמורשת כהנא הגזענית והאלימה – בפנים, והדרישה של המפלגות הערביות לשוויון אזרחי – בחוץ.

רלוקה גנאה היא מנכ״לית זזים – קהילה פועלת

* גילוי נאות: עורכות האתר חברות בוועד המנהל של זזים.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.