• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

פראיירים מתים בפריפריה

מחסור במיטות אשפוז ובתקנים רפואיים קיים בכל רחבי הארץ אך המצב בדרום קשה שבעתיים מזה שבמרכז. לפני ארבע שנים הוחלט שיש צורך בבית חולים נוסף בבאר שבע, אך הקמתו מבוששת לבוא
יענקלה פטרושקה

בשל בעיה רפואית שחוויתי לאחרונה נאלצתי לשכב במחלקה הנוירולוגית בבית החולים סורוקה. תענוג גדול זה לא היה, אבל למדתי משהו: למדתי כמה אני שווה!

במיטות הסמוכות למיטתי שכבו שניים. האחד, תושב באר שבע, שלקה בשבץ מוח בביתו. השני, תושב מרכז הארץ, קיבל שבץ דומה כשטייל באילת. שבץ, בכל מקרה, זה לא עניין של מה בכך וזה בטח לא נעים. אבל כמו שאומרת המימרה הנודעת על העשיר והבריא לעומת העני והחולה, בישראל 2019 זה בהחלט משנה איזה חולה אתה, כדי לנבא את סיכוייך להחלים. וכך, החולה מהמרכז הצליח לזכות תוך שבועיים במיטה במוסד שיקומי איכותי במרכז הארץ ולעומתו, החולה הדרומי נאלץ להמתין במחלקה הנוירולוגית שבועות ארוכים – ותקופה קריטית לשיקומו הלכה לבלי שוב.

האם זה בסך הכול עניין מקרי? לא, זו מדיניות. מחסור במיטות אשפוז ובתקנים רפואיים קיים בכל רחבי הארץ אך המצב בדרום קשה שבעתיים מזה שבמרכז. קיים מחסור חמור במיטות שיקום בדרום. השהייה של תושב מחוז המרכז במחלקה שיקומית אורכת בממוצע 60 יום. תושב תל-אביב מבלה במחלקה זו 48 יום בממוצע, ומתרפא בנחת. לעומתו, בני הדרום זוכים ב- 26 יום, כלומר – פחות מחודש, ומתחפפים הביתה חצי משוקמים.

פראיירים לא מתים, רק מתחלפים, נאמר פעם. למה פראיירים? כי אנחנו משלמים "ביטוח בריאות" בדיוק כמו תושבי רעננה. אבל תושב הנגב ימתין לבדיקת שמיעה במרפאות סורוקה 8 חודשים. ילדו ימתין 9-10 חודשים בממוצע. המבקש טיפול בדיבור – יתאזר בסבלנות שנה. גם המתנה לטיפול נפשי בסורוקה מצריכה אורך רוח: ילד ימתין שנה ויותר. נער המבקש לשוחח עם פסיכולוג יצטרך לחכות 10 חודשים.

שיאי ההמתנה בולטים בתחום הבדיקות: קולונוסקופיה? 5 חודשים. חשק לבכם במיפוי לב? 5 חודשים. ל- MRI מוח תצטרכו להמתין 7 חודשים. הילד זקוק לרופא התפתחותי? 8 חודשי המתנה. עד אז, ודאי יגדל!

חברי לוקה בפיברומיאלגיה, ומתמודד עם המון כאב. כשגברו ייסוריו, פנה בדחיפות למרפאת הכאב בסורוקה. התברר לו שהדוקטור יהיה פנוי לפוגשו בעוד 8 חודשים, אז הוא פגש תוך שבועיים מומחה במרכז. כואב, אבל פחות. גם ההמתנה לניתוחים מסכנת חיים: בדרום היא אורכת 144% מהממוצע הארצי. אז מה אתם אומרים? שהכול נורא ארוך? לא, טעיתם. כי תוחלת החיים אצלנו דווקא קצרה יותר בשנתיים!

אז מה אתם אומרים? שהכול נורא ארוך? לא, טעיתם. כי תוחלת החיים אצלנו דווקא קצרה יותר בשנתיים!

כן, זו המדיניות והאמון הממשלתי שלו זכו האזרחים השווים פחות. הממשלה ורשויותיה סומכות על הפראיירים שימתינו בשקט. לשיא הגיעו הדברים לאחרונה: בספטמבר 2014 החליטה הממשלה לבנות בית חולים שני בבאר שבע. זאת, בעקבות המלצה נחרצת של ועדה מקצועית בראשות פרופ' ארנון אפק. הממשלה החליטה שתוך 24 חודשים יפורסם מכרז להקמת בית החולים. אבל ועדת ההיגוי בהובלת מנכ"ל האוצר והחשב הכללי בילתה בדיונים ארבע שנים וארבעה חודשים, ובכל זאת לא הכריעה במחלוקת על מודל המימון ואופן ההפעלה.

כשחלפו ארבע שנים מהחלטת הממשלה, הציע האוצר: אם טרם החלטנו, הגיע הזמן להתחיל ללמוד את הנושא! נפרסם "קול קורא בינלאומי לקבלת מידע", ונבחן מודלים למימון. הפראיירים, מה נותר להם לעשות? הם, כרגיל, ימתינו.

לי, אישית, נמאס להיות פראייר. אני קורא לראשי הרשויות המקומיות בדרום להכריז שאם לא יפורסם מכרז תוך חודשיים, נתכבד ונשלם רק 50% מדמי ביטוח הבריאות. נסביר לאוצר שאלו כללי הכלכלה הדרומית: משלמים לפי מה שמקבלים. נשמח לשלם את היתרה כשייפתח בית החולים השני בבירת הנגב.

יענקלה פטרושקה הוא פעיל בפורום בריאות דרום ובקואליצית ארגוני הבריאות בנגב

כנראה שיעניין אותך גם: