ריח הפשיזם, ניחוח ציונות

פשיזם, זה מה שמקדמת בסרטון התעמולה החדש למפלגת "הימין החדש" השרה היפה, שרבות כבר נכתב ונאמר על יופיה אך גם על כוחה, ולמישהו במשרד הפרסום היה מספיק הומור כדי לחפצן אותה בהפוך על הפוך. לכם זה מריח כמו פשיזם? זבש"כם. לאיילת שקד אין שום כוונה להתנצל

שיכרון הכוח של שלטון הימין הנוכחי הביא עלינו המון אסונות פוליטיים וחברתיים שההשלכות של רובם יתבררו רק בעתיד, אבל שיכרון הכוח הזה נושא בחובו גם היבט חיובי במיוחד בעיני: הפשטת הציונות. כלומר, הפיכת הרעיון הבסיסי ביותר שעליו מושתת המקום הזה – עליונות יהודית במרחב – לנושא מדובר שנמצא כל העת בדיון.

כך קורה שמנחת טלוויזיה כמו רותם סלע תוהה כיצד ומדוע בעצם לא כל האזרחים החיים כאן הנם שווי זכויות? ובעקבותיה הופך רה"מ נתניהו לפתע לכותרת בעיתונות הזרה כשהוא טוען ש'ישראל היא לא מדינת כל אזרחיה'. והנה אתמול (ב'), שרת המשפטים מתבשמת בניחוחות של פשיזם ללא בושה ואף בגאווה: הכול על השולחן, בלי משחקים.

איילת שקד בוחרת להתבשם במודע במה שנתפס כפשיזם. הפעולה שלה מהווה צפצוף על התחום האפור שבו הציונות שגשגה מבלי להציב את המוחשי בפרצוף. ריח וחוש הריח (שכידוע הוא פעיל במיוחד בשדה הגזענות), הופכים בסרטון ללב העניין באמצעות מה שמכונה ריאליזציה של המטאפורה. שקד מציבה לנו את הפשיזם מול העיניים, מבלי להתיימר לקשט את ההצהרה הזו, שבעתות מתוקנות ובמדינות מתוקנות עשויה להיחשב בוטה או מסוכנת. "לי זה מריח כמו דמוקרטיה" היא אומרת אחרי שריססה על עצמה, תוך מבט מפוכח למצלמה, למרות שברור לכל הצופים שעל הבקבוק כתוב 'פשיזם'. כן, מה תעשו לה? זה מה שמקדמת השרה היפה, שרבות כבר נכתב ונאמר על יופיה אך גם על כוחה, ולמישהו במשרד הפרסום היה מספיק הומור כדי לחפצן אותה בהפוך על הפוך. כולנו יודעים כמה היא חזקה ומסוכנת, גם היא יודעת את זה, ואם לכם זה מריח רע, לה אין שום כוונה להתנצל.

היא יודעת יפה מאוד מה המרחק בין כל אלה לבין דמוקרטיה, אבל שיכרון הכוח מוביל אותה להצגה מפוכחת של המנגנון הגזעני

בקולה המלחשש-סקסי של הקריינית, כפרודיה על מיטב סרטוני הפרסומת מהסוג הזה, נמנים הפרטים במהפכה השיפוטית ששקד מבטיחה להוביל, תוך שזו יורדת לאיטה בגרם המדרגות בבית מידות כלשהו, ברקע פסנתר כנף. ואלה הם פני העתיד שאליו מכוונת השרה האמביציוזית: צמצום אקטיביזם, מינוי שופטים, משילות, הפרדת רשויות, ריסון בג"צ. היא יודעת יפה מאוד מה המרחק בין כל אלה לבין דמוקרטיה, אבל שיכרון הכוח מוביל אותה להצגה מפוכחת של המנגנון הגזעני מבלי למצמץ.

בעצם, למה צריך להתבייש בפשיזם? הסרטון הזה ממותג על ידי המפרסמים והכוכבים המזמינים (מפלגת "הימין החדש") כ"הסרטון שהשמאלנים לא יאהבו". השמאלנים האלה מטיחים בנו את אשם הפשיזם, אבל אם זה פשיזם, אין לנו בעיה להיחשב פשיסטים. מבחינתנו זו דמוקרטיה. הסרטון ה-כאילו מודע לעצמו של שקד מציג באופן בוטה את איבוד העשתונות של הימין הנוכחי ומציב את הכיעור לראווה, את הגזענות, ללא צורך לייפות שום דבר. יופי זה לחלשים, ליפי הנפש מהשמאל. כוח, זה מה שדרוש לנו כאן ועכשיו.

אני מנסה לדמיין את הילד/ילדה הסקרנית שתשאל את ההורים שלה בעקבות צפייה בסרטון 'מה זה פשיזם? מי היו הפשיסטים בעבר?' אני גם מדמיין את התשובה שיספקו לה על מוסוליני, על הפשיסטיים הספרדים ואלו שהיו ב… גרמניה. זו התמודדות מאתגרת לצופים בכל הגילאים, ויותר מכל – מראה אמתית על הגזענות של העליונות היהודית שעל בסיסה אנחנו ניצבים כאן. רוצים מדינת גזע? אז תתכבדו ותתבשמו בפשיזם גזעני ואל תקשקשו על ניחוחות של דמוקרטיה מדומיינת. הציגו את הגזענות כמות שהיא ואת העובדה שדם מסוג אחד שווה יותר, על פי חוק, מדם אחר. מתישהו (אינשאללה בקרוב) נתמודד גם עם ההשלכות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי

  אם כבר פאשיזם, אז למה לא נאציזם. זה מריח כמו ציקלון ב'

 2. דרור

  כלומר מבחינתך כל ציוני הוא פשיסט. דעה לגיטימית לחלוטין שמשמעותה הוא העלמותו של השמאל בישראל, כפי שאכן קורה.

 3. מבוגר אחראי

  טוב… זה שבשמאל איבדתם מזמן את חוש ההומר זאת עובדת חיים.כמו מרקסיסטים טובים אין כמו התקפה טובה עם עיניים אדומות מחימה,שפתיים רועדות , מגירות ריר צדקני ומילים קדושות …. הו המילים הקדושות….
  לא משנה על מה ועל מי העיקר לנסח משפטים בסגנון מטריאליזם דיאלקטי עם נגיעות של אוטונומיזם מרקסיסטי ברוח פונקציונליזם סטרוקטורלי.