שקט, מצלמים: נתניהו מעל החוק

העובדה שנתניהו מתגאה בעבירה על חוקי הבחירות נועדה בעיקר כדי לבדל אותו אישית מהחוק ולסמן את החוק כפשוט לא תקף לגביו. ומה לגבי האלטרנטיבה? אל תצפו ליותר מדי ממפלגת הגנרלים

בבוקרו של יום הבחירות פורסם כי מפלגת השלטון שלחה 1300 נציגים עם מצלמות נסתרות לקלפיות ביישובים הערבים בניגוד לחוק. מערך שלם של בילוש בסתר, פלישה חודרנית ומעקב לא חוקי כדי להתערב באופן בוטה בתוצאות הבחירות, על ידי הפחדה ומסר ברור לאזרחים הפלסטינים – השלטון עוקב אחריכם ויודע היטב מה שמתם בקלפי, תזהרו.

האקט האלים והבלתי חוקי של הליכוד נחשף בשלב מוקדם מאוד של היום, בסביבות השעה 10:30, ונועד בעיקר להזהיר ולאיים על האזרחים הפלסטינים שעתידים להגיע לקלפי במהלך היום. לא היה כאן רצון אמתי למנוע זיופים לכאורה או אי סדר, המטרה הייתה להפחיד את יותר מ-20% מבעלי זכות ההצבעה, כל בנאדם חמישי כמעט במדינה, מלהגיע ולממש את זכותו על פי החוק.

איזה קלף טוב יותר יכלה לבקש לעצמה המפלגה שמציגה את עצמה בתור "אלטרנטיבה" לשלטון אלים מסואב ומושחת? איזה סימון מובהק יותר לשחיתות השלטונית הנוכחית כדי לסמן את עצמה באופן שונה, ולתקוף את הפעולה האלימה והלא חוקית של הליכוד?

אבל במפלגת הגנרלים שמרו על שתיקה מוחלטת ולא הגיבו. במקום לצאת בקול ברור נגד הפעולה היזומה שסימנה כל אזרח חמישי, המשיכו ביום הבחירות כאילו דבר לא קרה. ככה רגילים במפלגת הגנרלים להתנהל מול אוכלוסייה פלסטינית אזרחית – לבלוש בסתר, לאסוף מודיעין באופן פולשני ולרמוס כל זכות אזרחית בסיסית, זה הטבעי שלהם, המוכר. ככה הם רגילים להסתכל על הערבי במרחב, מבט חשדני ואדוני שאינו לוקח חלק אלא עוקב ובולש, וילה בג'ונג'ל של אדוניות חשדנית.

השתיקה של מפלגת הגנרלים לנוכח האקט האלים והלא חוקי היא חלק מקמפיין שלם שבו התנערו מכל אפשרות של חיבור עם המפלגות הערביות. סרטוני גאווה של הרס שכונות אזרחיות בעזה, הצהרות שאין שום סיכוי לשיתוף פעולה עם המפלגות הערביות וקרב כוח מתמשך מול נתניהו. כאילו 40 שנות כישלון של מפלגות כוח לא הספיקו, ועכשיו הבינו טריק חדש – כוח ועוד כוח ועוד כוח בריבוע יובילו לניצחון – אז לא.

האקט האלים והלא חוקי של נתניהו והליכוד נועד ראשית כדי להפחיד את האזרחים הפלסטינים שתכננו להגיע בהמשך לבחור ושנית על מנת לסמן שרה"מ אינו מפחד מדריסת הדימוי של הדמוקרטיה הישראלית

ביום שלמחרת הבחירות פרסם משרד היח"צ "קייזלר ענבר" פוסט שבו מתגאים קברניטיו ב"מערך הלוגיסטי המדהים ושותפות עמוקה וצמודה עם טובי האנשים בליכוד", בצירוף תמונה שלהם ושל הזוג המושל נתניהו, גיבורים גדולים. האקט האלים והלא חוקי של נתניהו והליכוד נועד בעיקר ציבורית לשתי מטרות: הראשונה לחשוף בשלב מוקדם את המצלמות הנסתרות ולהפחיד את האזרחים הפלסטינים שתכננו להגיע בהמשך היום לבחור, והמטרה השנייה היא להציג בגאווה גדולה את העובדה שראש הממשלה היה שותף לפחות ברמה הסמלית, לאקט של דריסת וניפוץ דימוי הדמוקרטיה הישראלית ועבירה על שני חוקי בחירות.

העובדה שנתניהו מתגאה בעבירה על חוקי הבחירות נועדה בעיקר כדי לבדל אותו אישית מהחוק ולסמן את החוק כפשוט לא תקף לגביו. נתניהו מכין את הקרקע לרגע שבו יידרש להתפטר מתפקידו בגלל תיקי השוחד השונים, הוא מסמן את עצמו באופן בוטה כאדם שהחוק לא רלוונטי לגביו. כשהאלטרנטיבה הניצבת מולו היא חבורת גנרלים שאת יסודות הדמוקרטיה שלהם אימצו במשעולים שבין "בית המשפט" הצבאי בעופר למתקני הכליאה השונים המחזיקים אלפי פלסטינים וקטינים ללא משפט, במעצרים מנהליים וללא זכויות בסיסיות, מדוע שנתניהו יהיה מודאג?

אלטרנטיבה שלטונית אמתית היא כזאת שרואה באזרחים הפלסטינים שותפים, כזאת שמבחינתה האוכלוסיות המוחלשות והפריפריה הן בעלי ברית ולא סטטיסטיקה להאשמות ביום שלאחר הבחירות, אלטרנטיבה שלטונית מציעה דמוקרטיה אמתית ושיוויון אזרחי מלא, לא רק ממלכתיות מזויפת, המושתתת על תפיסת עולם ימנית, ומגוונת רק בצבע הבלורית. אלטרנטיבה אמתית לא יכולה להיות מהפכה של גנרלים, אלא מהפכה אזרחית של כלל השואפים לשיווין אזרחי מלא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חימי

  סליחה אבל מה הכוונה ב״אזרחים פלסטינים״ בדיוק?
  מדובר באזרחי ישראל לכל דבר ועניין, שבמקרה הנדון הינם ערבים מוסלמים / נוצרים,
  אבל ממש לא ״פלסטינים״. אני חושב שהכותב טועה ומטעה, אלא אם כן יש לו הסבר
  מניח את הדעת.
  בגדול אני מסכים עם הכותב על ההתערבות הזו בתהליך הבחירות, שמשום מה עברה לכולנו מתחת לרדאר…

 2. עידן

  המרוקאים במרוקו העריצו מלך מוסלמי בישראל הם מעריצים מלך אשכנזי וזה כל הסיפור. אכן עלייה כושלת.