הגדת הפנתרים השחורים יוצאת מחדש

"ההקלדה נעשתה ישירות על דף סטנסיל כדי שיהיה אפשר מיד להתחיל את ההדפסה עם מכונת הסטנסיל שגנבנו ממטה המפלגה הליברלית העצמאית ברחוב הלל ושימשה להדפסות ותעמולה". ראובן אברג'ל עם סיפורה של ההגדה ההיסטורית שיוצאת כעת במהדורה חדשה
העוקץ

הערב (ג') תושק ההגדה שכתבו הפנתרים השחורים לפני כ-50 שנה, וראתה בימים אלה אור במהדורה שנייה וחגיגית, ביוזמת "ארכי פרחי": הארכיון האזרחי למאבקים חברתיים.

וכך כתב הפנתר ראובן אברג'יל במבוא של ההוצאה המחודשת:

הגדת הפסח בנוסח הפנתרים השחורים נכתבה כדי לבטא את התחושות שמלוות אותנו מיום הגעתנו ממרוקו ל״מדינת ישראל הדמוקרטית״. באגדה זו באנו לתעד את העוצמות של דיכוי השלטון ואת הרצון העז להשתחרר מכבלי העבדות אל החופש, כאן במדינת היהודים.

לשם כך נפגשנו חמישה פנתרים בשעות הצהריים בצריף פח וחשוך ברחוב הע״ח בשכונת מוסררה, שהיה מטה הפנתרים השחורים . היינו רפי מרציאנו, עמרם בוטבול, דוד לוי, יעקב אלבז ואנוכי. זרקנו כולנו משפטים באוויר כשרפי יושב על הרצפה ומקליד על מכונת כתיבה ישנה. לא היה לנו נסיון בהקלדה ומכיוון שהאותיות היו מפוזרות על המכונה באופן אקראי, נפלו טעויות דפוס רבות שהחלטנו להשאירם כפי שהם גם במהדורה הנוכחית ולא לעשות שום מניפולציה או הגהה מחודשת. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכל מי שיקרא את ההגדה, יזהה את הטעויות. בנוסף, ישנן טעויות כתיב שהשארנו מתוך מקום לא מתנצל על מה שהיינו וכדי שהנוסח יהיה אותנטי.

על ההגדה עבדנו ברצף כמה שעות עד שהתחיל להחשיך. כשסיימנו את הכתיבה היו שישה עמודים בידינו והיינו מרוצים מהתוצאה. ההקלדה נעשתה ישירות על דף סטנסיל כדי שיהיה אפשר מיד להתחיל את ההדפסה עם מכונת הסטנסיל שהייתה ברשותנו במטה, מכונה שגנבנו ממטה המפלגה הליברלית העצמאית ברחוב הלל ושימשה להדפסות ותעמולה. ההגדה הודפסה במאות עותקים וקבענו בלירה אחת את סכום הקניה, יותר ממחיר של הגדת פסח רגילה. כשהסתובבנו בין בעלי העסקים והצענו להם את ההגדה למכירה הם הגדילו לעשות ונתנו לנו הרבה יותר ממה שביקשנו, כתרומה למאבק.

הפנייה המקורית לקוראי ההגדה, 1971

בשנת 1972, לאחר שמטה הפנתרים הועלה באש על ידי גורמים עוינים, עם כל הארכיון שנאסף בשנתיים של המאבק, לא מצאתי עוד עותק של הגדת הפנתרים וכך היה במשך 40 שנה, עד שהוזמנתי להרצאה בבית דניאל בתל אביב ובסיומה ניגש אלי מנכ"ל הארגון, הרב מאיר אזרי, וסיפר לי שהוא אספן של הגדות פסח מכל העולם. הוא הכניס אותי למשרדו, פתח קלסר והוציא ממנו העתק מקורי של הגדת הפנתרים. ביקשתי ממנו בהתרגשות גדולה שישאיל לי כדי שאוכל לצלם והוא מסר לידי העתק של דפי הסטנסיל שבידו. הצילום לא היה מוצלח אך זה לא פגם בהתרגשותי. מיד פיזרתי את ההגדה בקרב חבריי מחשש שהיא תלך שוב לאיבוד. כך אני עושה עם כל החומרים שיש ברשותי, להבדיל מאלה שמנכסים ומרוויחים הון עתק מההיסטוריה של המדוכאים שלרוב הם עצמם אחראים לדיכויים.

מה נשתנה הלילה הזה, בשנת 2019, מכל הלילות? לא הרבה, כי בכל הלילות והימים מזרחים ומזרחיות נאבקים ונאבקות על זכויות דיור, השכלה ראויה, על שיקום חורבותינו, על שפת אמנו, על מקום של כבוד בהיסטוריה של המקום ועל עתיד ילדינו בארץ זו.

ביום שלישי, ה-16.4.19, ב-20:00 בבית הקפה אלבי שברחוב הגדוד העברי, תושק המהדורה השנייה של הגדת הפנתרים. ההגדה מוקדשת לעילוי נשמתה של הפנתרה לואיז כהן

כריכת ההגדה, הוצאת אפריל 2019
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנשה קפלן

  כמה עולה ההגדה כולל משלוח?

 2. עידו

  די לברבר: למזרחים אין מושג בחירות או בדמוקרטיה והטענות שלהם ברובן מניפולטיביות

 3. פלג ליאון (יהודה)

  כל הכבוד על הפעילות החברתית המבורכת כמו המהפיכה הצרפתית
  אם אפשר עלוה במתכונת PDF למען הכלל
  חג שמח

  נ.ב. אנשים כמו פייגלין שמהשמים מנעונם הגשים מטרותיהם כמו ביטול קיצבאות
  ביטוח לאומי לנכים ועוד חייבים העמידם במקומם ולהביאם להכרה בטעותם !!!

 4. דני ביטון בר-אלי

  האם ניתן לרכוש את ההגדה השל הפנתרים
  תודה דני

  פלפון:
  0506528803