עת להתגולל על ארגוני עובדים

יוזמת החקיקה של כץ לפגיעה בזכות השביתה היא הטעייה המטשטשת את אחריותו לכאוס המתרחש בתחבורה הציבורית ומטילה אותה על העובדים. אך גם בהסתדרות לא בטוח שהעובדים הם בראש סדר העדיפויות
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

אם לשפוט על פי ההיסטוריה הפוליטית של השנים האחרונות, אפשר להמר שגם הקואליציה והממשלה הבאות יהיו רעות לדמוקרטיה, לשלטון החוק, למלחמה בשחיתות, לעצמאות מערכת המשפט, לשמירה על זכויות האזרח וזכויות מיעוטים, לעניים, למעמד הבינוני הנמוך, לעובדים ולארגוני העובדים. מפלגותיהם של משה פייגלין ושל איילת שקד לא עברו אמנם את אחוז החסימה, אולם רוחם הליברטריאנית תמשיך לשרות, ללא ספק, במסדרונות הכנסת וסביב שולחן הממשלה — רוח הרואה במוסדות מדינת הרווחה עושק של זכות הקניין ולא ביטוי של צדק וסולידריות חברתית, והמתייחסת לארגוני עובדים כאל פשע מאורגן, ולא כאל אמצעי לגיטימי וחשוב להגנה על עובדים.

באווירת ההסתה שליוותה את הבחירות האחרונות, ארגוני העובדים היו הישות השנואה ביותר אחרי "השמאל". סימן לבאות ניתן לפני מספר ימים כאשר שר התחבורה, ישראל כץ, הכריז שיעלה הצעת חוק בוררות חובה שיאסור שביתות בשירותים חיוניים, לדבריו, הנושא ייכלל בהסכמים הקואליציוניים, וכל מפלגה שתרצה להצטרף תחויב להסכים לחקיקה זו. ההודעה של השר באה בעקבות תקלות בפעילות הרכבות ביום שישי האחרון. יש להזכיר, כי השיבושים בפעולת הרכבות באותו יום היו תוצאה של השבתה לא חוקית שיזמה הנהלת הרכבת, בטענה שוועד העובדים הורה לעובדים לא להגיע לעבודה. מנגד, חברי הוועד עומדים בתוקף על כך שלא הייתה הוראה כזו וכי יש בהאשמות כלפיהם הוצאת דיבה. יושב ראש ההסתדרות החדש ארנון בר-דוד אף הקים ועדה בדיקה בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב לבחינת האירוע. השר כץ ניצל את האירוע לקידום יוזמת החקיקה שלו המגבילה את זכות השביתה. יוזמת החקיקה של כץ היא הטעייה שבאה לטשטש את אחריותו לכאוס המתרחש בתחבורה הציבורית ולהטילה על העובדים.

דו"ח מבקר המדינה מלפני שנה על מצב התחבורה הציבורית בישראל, היה חריג בחריפותו ומסקנתו היתה שכץ, שמכהן מזה עשר שנים בתפקיד שר התחבורה, כשל בתפקידו. הדו"ח מטיל על כץ, ולא על העובדים, את האחריות לליקויים בשירותי האוטובוסים והרכבות, לצפיפות בכבישים, לרמת שירות נמוכה ולהעדפת תחבורה פרטית על פני התחבורה הציבורית. בקיצור – אחריות לגיהינום התחבורתי ממנו סובלים אזרחי מדינת ישראל.

יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי

הליכי בוררות בין עובדים ומעבידים אינם דבר חדש בהיסטוריה של יחסי העבודה בישראל, בספר החוקים הישראלי קיימים הסדרי בוררות בהסכמה שלא נעשה בהם שימוש. אולם, כפי שנכתב בדברי ההסבר להצעת חוק קודמת בנושא שהגישה שרת המשפטים, איילת שקד, "הסדרי בוררות מוסכמים נכשלו בעבר, מחוסר יכולת לחייב את הממשלה, שהיא המעסיק העיקרי בשירותים החיוניים, להתדיין בבוררות". כלומר מי שהתנגד להסדרי בוררות בהסכמה היה דווקא המעסיק-הממשלה, שרוצה לכפות עתה הליכי בוררות כחובה חוקית.

ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת משנת 2013 בנושא "הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים", עולה כי הליכי בוררות חובה קיימים רק בשתי מדינות: ארצות הברית וקנדה. מהמסמך גם עולה שבחלק המדינות המסוקרות קיימות הגבלות על שביתות בשירותים חיוניים ויש מדינות שבהן אין הגבלות, אולם שם גם מצוין ששירותי תחבורה, כגון רכבת, לא נכללים בדרך כלל תחת ההגדרה של שירותים חיוניים המוגדרים כשירותים "אשר בשיבושם ישנה סכנה ברורה ומיידית לחיים, לביטחון האישי או לבריאות של כלל האוכלוסייה או של חלק ממנה".

בר-דוד החליט ערב הבחירות לסגור לאלתר את האתר "דבר ראשון", אתר בעל אוריינטציה סוציאל דמוקרטית, אתר בעל קול שקשה למצוא כיום במקהלת העיתונות הכלכלית הימנית השמרנית האחידה

בדיון חירום שכינסו ראשי ההסתדרות השבוע בתגובה ליוזמתו של שר התחבורה להגבלת זכות השביתה הם הכריזו, "אם לא תהיה ברירה נלך למלחמת עולם נגד הגבלת זכות השביתה", אולם על פי המעשים שביצע בשבוע האחרון מנהיגה החדש של ההסתדרות, ארנון בר-דוד, זכויות העובדים אינם תמיד בראש מעייניו. בר-דוד החליט ערב הבחירות לסגור לאלתר את האתר "דבר ראשון", אתר בעל אוריינטציה סוציאל דמוקרטית, אתר בעל קול שקשה למצוא כיום במקהלת העיתונות הכלכלית הימנית השמרנית האחידה. העובדים שהבחינו שהאתר נעלם מן הרשת קיבלו להפתעתם הודעה שהם מוצאים לחופשה בתשלום. בר-דוד זעם כנראה על פרסום מאמר ביקורתי של העורך שי ניב נגד שר האוצר משה כחלון.

הצנזורה הברוטאלית הזו אינה רק פגיעה בחופש העיתונות אלא גם גם הפרה של כללים וחוקי עבודה בסיסיים שבמצב דברים רגיל נציגי ההסתדרות היו צריכים לדרוש בגינם דיון דחוף בבית הדין לעבודה. את ארגון העיתונאים שמחה על פעולה זו וארגן את העובדים להגן על זכויותיהם סילקה ההסתדרות ממשרדיהם והעבירה את עובדיו למשרדים זעירים יותר.
אלה עומדים להיות ימים קשים לעובדים בישראל, יש לקוות שנציגיהם ילמדו להיאבק למענם ולא נגדם.

פורסם בהארץ

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    כשבעל עיתון סוגר אותו, אפילו אם אותו בעל הוא גוף ציבורי, זו לא "פגיעה בחופש העיתונות" אלא מימוש שלו.
    אם בעל העיתון לא שולט בקו של העיתון- למה לו להחזיק אותו? בשביל תרומה לקהילה וקשרים?
    דרישה לעצמאות מלאה של הכותבים תביא לכך שאיש לא יירצה להשקיע בעיתון. ואז, יהיו רק עיתונים ממלכתיים ו/או פופוליסטיים ורדודים. זה לא רעיון טוב.

  2. נ. יוסף

    קשה להתעלם מהמציאות (כנתון עובדתי) כוחו של רה"מ הנוכחי (שהיה ויהיה) נבחר בזכות תמיכתם של אלה השייכים למעמדות הסוציו אקונומיים הנמוכים ,אלה הזקוקים "לזכות השביתה"..אני משער, אם בקדנצייה הנוכחית הרע ביותר יתרחש ,פגיעה בתנאים הסוציאלים וזכות השביתה וכו' ,אותם עובדים ,(אותו מעמד סוציו אקונומי נמוך) בבחירות הבאות הם שוב יתמכו באותו מועמד.