העשן שמיתמר מארובת כבשן בירוחם

כמעט בכל המאבקים החברתיים, פוגשים את נציגי המפלגות החרדיות בצד הבלתי מוסרי. עכשיו עובדים בירוחם ישלמו את המחיר
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

לדברי טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם, 44% מתושבי ירוחם מרוויחים שכר מינימום או פחות. מצב התעסוקה בירוחם עומד להיות קשה יותר: במפעל "חרסה" 115 עובדים, חלקם עובדים מעל 15 שנים, עומדים לאבד את מקור פרנסתם. מדיניות הורדת המכסים של הממשלה בשנים האחרונות ותמיכת ממשלת טורקיה ביצרניה המקומיים גרמה להיצף של השוק הישראלי בכלים סניטריים תוצרת טורקיה. בעוד שמדינות אחרות בעולם מגינות במקרים של היצף ממדינות אחרות על התעשיות שלהן באמצעות הטלת מכסים, בישראל החליטו על הכיוון ההפוך, מדיניות הורדת מכסים למען "הורדת יוקר המחייה" שכלל לא ברור שהיא מתרחשת, מדיניות המפקירה את היצרנים והעובדים הישראלים לתחרות לא הוגנת. דבר הגורם לאיבוד מקומות תעסוקה בעיקר בקרב עובדים בתעשייה במקומות כמו ירוחם.

כמובן שלמדינה אין שום תכנית כלכלית אסטרטגית להתמודד עם מציאות של ירידה דרסטית במקומות תעסוקה בתעשייה המסורתית. גם מפעל "אמיליה קוסמטיקס" שבו מועסקים 140 תושבי ירוחם מתוכם 80 נשים עומד להיסגר. אולם זה לא הסוף, עתה בעקבות לחצים וחרם בהנהגת מנהיגות הקהילה החרדית, בהובלת חסידות גור, ייתכן שגם עובדים במפעל הזכוכית "פניציה" יאבדו את מקום עבודתם. מפעל "פניציה" לא מצוי בקשיים כלכליים ומספק תעסוקה לתושבי ירוחם והסביבה. החרם נובע מטענת החרדים שהמפעל פועל בשבת. החרדים מפעילים לחצים על יקבים להיכנע לחרם ולא לרכוש בקבוקים מתוצרת "פניציה". מה שפועל בשבת זה כבשן טכנולוגי מתקדם חדש שנרכש ב-100 מיליון שקלים לפני כשש שנים, תנור שאי אפשר להספיק את פעולתו.

כפי שכותבת ענת ג'ורג'י ב"דה-מרקר", ההנהלה עשתה שינויים לבקשת החרדים, בין היתר הגברת אוטומציה, יבוא עובדים ממפעל בזימבבואה שפשט הרגל וגיוס עובדים מן הפזורה הבדואית. גם מנהיגי החרם החרדי מודים שההנהלה עשתה ויתורים ושינויים, אבל זה אינו מספק אותם. גם מפעל "פניציה" מתחרה ביבוא בקבוקים מטורקיה, בה מסבסד הנשיא ארדואן את תעשיית הזכוכית. בקיצור, עשן שמיתמר מארובת כבשן בירוחם יגרום לאבטלה של עשרות עובדים בירוחם.

במשך השנים כמעט בכל המאבקים החברתיים, דיור ציבורי, קיצוצים בשירותים חברתיים, העלאת שכר מינימום, צדק חלוקתי בקרקע, שוויון הזדמנויות חינוכי כמעט תמיד פוגשים את נציגי המפלגות החרדיות בצד הבלתי מוסרי והריאקציונרי החברתי, לעתים מצביעים בניגוד לאינטרסים של קהל הבוחרים שלהם.

נציגים של ציבור הזקוק והעושה שימוש שירותים חברתיים וברשת הביטחון הסוציאלית תומך פעם אחר פעם במדיניות הפוגעת בעקרונות של צדק חברתי, במדינת הרווחה וציבור העובדים המוחלש הנמצא בתחתית הסולם החברתי והכלכלי.

המקרה של פיטורי מאות עובדים בירוחם הוא תוצאה של שילוב של קפיטליזם תאגידי נטול רסן מוסרי שבו תאגידים משתתפים במרוץ לתחתית בחיפוש אחר ניצול עובדים זולים ברחבי הגלובוס, לצד פנדמנטליזם דתי ציני, חסר אחריות וסולידאריות, ששיכרון כוחו הופך אותו יותר ויותר לאטום מוסרית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עומר

    זוועה. העיקר ששר הכלכלה היה היום בירוחם והוציא עוד הודעה יחצנית.

  2. נ. יוסף

    במצב הנוכחי, אני משער שהממשלה לא תעשה דבר קונקרטי,ממשלה עם תפיסת עולם כלכלית נאו ליברלית,והשותפים "הטבעיים" שלה החרדים,.המפלגות "החברתיות" כוחם נחלש בצורה דרסטית ,אפילו כחלון המוגדר כחברתי נחלש (בגדו בו)..מה שנותר להם להתפלל לפנות לאלוהים ..