כן, לשמאל יש בעיה

על הפערים בהתנהגות הפוליטית של המזרחים, הערבים והאשכנזים המסודרים בהתאמה במעמדות הנמוכים והגבוהים, על מספר נפשות לקילומטר מרובע ועל הסיפור ההיסטורי שאינו נגמר
תום מהגרתום מהגר

פעיל בעמותת עמר"ם לקידום תרבות וזהות מזרחית

"הבעיה של השמאל" מדוברת כל כך הרבה שנים ובזירות רבות, עד כדי כך שהפכה לקלישאה. אולם תוצאות הבחירות האחרונות, ובעיקר שיעורי ההצבעה ודפוסי ההצבעה בקרב מעמדות נמוכים, מלמדים שאכן ישנה בעיה- רוב מכריע של האלקטורט שמצביע למה שנהוג לכנות "מרכז-שמאל" נמצא ביישובים ממעמד בינוני-גבוה אשכנזי, בעוד הפריפריה הגיאוגרפית והמעמדית, ציבור ערבי וציבור מזרחי, בוחר בשיעורים גבוהים שלא להטריח עצמו לקלפיות (ערבים) או להצביע לימין (מזרחים).

ראשית, המספרים והעובדות: בערים הערביות רהט, חורה ואום אל פחם, שיעורי ההצבעה היו נמוכים מאד: 49.6% יצאו להצביע ברהט, 29.2% בחורה, 45.1% באום אל פחם. ממוצע-41.3%. לעומת זאת, במועצות האזוריות הסמוכות ממש לערים אלו, שיעורי ההצבעה היו גבוהים הרבה יותר: במועצה האזורית בני שמעון, הסמוכה לחורה ורהט, ההשתתפות בבחירות בקרב הקיבוצים המשתייכים למועצה הייתה גבוהה למדי: 81.9% בקיבוץ בית קמה, 79.1% בכרמים ו-75.4% בחצרים. ממוצע-  78.8%. גם במועצה האזורית מגידו, הסמוכה לאום אל פחם, נרשמו שיעורי הצבעה גבוהים למדי: 75.6% בקיבוץ דליה, 75.5% במגידו, 76.3% במשמר העמק. ממוצע- 75.8%. מדובר אפוא בפערים של עשרות אחוזים.

אם השסע הפוליטי בין יישובים ערביים לבין המועצות האזוריות הסמוכות להן מתבטא בפערים מאד משמעותיים בשיעורי ההצבעה, השסע הפוליטי בין יישובי המועצות האזוריות לעיירות הפיתוח מתבטא בדפוסי ההצבעה. כך, בעוד בקיבוצים הנ"ל הצביעו באופן מובהק ל"מרכז-שמאל", בעיקר למפלגת "כחול-לבן" ואחריה למפלגת העבודה ולמרצ (ממוצע המצביעים/ות למפלגת "כחול לבן" בקיבוצים הנ"ל עומד על 48.6%), בקרב הציבור המזרחי בערים קריית גת, קריית מלאכי ועפולה, שיעורי ההצבעה נוטים באופן ברור למפלגת הליכוד: 46.4% בעפולה, 45.5% בקריית מלאכי ו- 41.9% בקריית גת (ממוצע- 44.6%). בהערת סוגריים יש לציין כי גם שיעורי ההצבעה בערים אלו אינם גבוהים כל כך, ונמצאים באזור האמצע שבין היישובים הערבים לקיבוצים: 64.7% בעפולה, 66.7% בקריית מלאכי ו- 65.5% בקריית גת.

הנתונים הללו אינם מקריים. ניתן להשוות באותה מידה בין דפוסי ההצבעה בשכונת התקווה וכפר שלם לעומת רמת אביב וצהלה, ולמצוא מספרים דומים. מתוצאות הבחירות עולה כי המעמדות הנמוכים לא מצביעים ל"מרכז-שמאל" הישראלי: רהט וחורה ממוקמות באשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר, 1, אום אל פחם באשכול 2, קריית מלאכי באשכול 3, קריית גת באשכול 4 ועפולה ב- 5. המועצות האזוריות בני שמעון ומגידו נמצאות באשכול כלכלי-חברתי 7.

אז מאין נובעים הפערים הכל כך משמעותיים בהתנהגות הפוליטית של המעמד הבינוני-נמוך, שמורכב בעיקר מציבור מזרחי וערבי, לבין המעמד הבינוני-גבוה, שמורכב בעיקר מאשכנזים? כדאי לשים לב למשל לחלוקת המשאבים הבלתי-הוגנת, בלשון המעטה, בין היישובים הנ"ל: בעוד שבמועצה אזורית מגידו צפיפות האוכלוסייה היא 67 תושבים לקמ"ר, ובמועצה איזורית בני שמעון הצפיפות היא 24 תושבים לקמ"ר, הצפיפות ביישובים הערבים ועיירות הפיתוח הנ"ל גבוהה בהרבה: 3,402 תושבים לקמ"ר ברהט, 2,386 בחורה, 2,081 באום אל פחם, 3,362 בקריית גת, 4,920 בקריית מלאכי ו 1,678 בעפולה.

השחיתות לא התחילה בסיגרים וחמגשיות למשפחת נתניהו. היא נטועה עמוק יותר, בזכויות היתר שהממסד העניק לאשכנזים, דבר שמקבל ביטוי מעמדי מובהק

כך, אם המסר המרכזי של מפלגת "כחול-לבן" היה הממלכתיות (ומכאן שמה) והמלחמה בשחיתות, נראה כי בקרב הציבור המזרחי והערבי יודעים היטב מה טיבה של ממלכתיות זו, וכי השחיתות בארץ ממש לא התחילה בסיגרים וחמגשיות למשפחת נתניהו. היא נטועה עמוק יותר, בזכויות היתר שהממסד העניק לאשכנזים, דבר שמקבל ביטוי מעמדי מובהק.

הנתונים הנ"ל מתייחסים להווה, אך הם מגלמים את השסע החברתי והכלכלי מקום המדינה ועד ימינו. בעוד אשכנזים במועצות אזוריות ומרכז הארץ ידברו על "ישראל הראשונה" ו"מלח הארץ" בערגה, מבחינת ערבים ומזרחים זה היה בדיוק אותו ממסד אשר גירש, הרס, הפקיע, פשע והתגזען. על כן, כל עוד האלטרנטיבה לימין בישראל תהיה מורכבת מאשכנזים אשר ממשיכים לספר את אותו סיפור היסטורי שקרי, תוך התכחשות לפריבילגיות שלהם עצמם על חשבון מזרחים וערבים, הימין יוסיף לנצח, ואי הצדק והעוולות ימשיכו להתגלגל מהקו הירוק אל הכיבוש של 67'.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איש חופשי

  מאמר גזעני.
  מכיל אין סוף טענות לא מבוססות והכללות שאין להן מקום.

 2. עידו

  ובכן לא: למזרחים יש בעיה כמו שיש בעיה לדרום הלבן והגזען בדרום ארצות הברית, ככה זה לגזענים תמיד יש בעיה עם כול העולם שהיא הדחקה לבעיות שלהם עם עצמם.

 3. אבנר

  הצפיפות בגבעתיים היא 18000 נפש לקמ"ר , פי 6 מרהט. וזה לא מיקרי, זה מוכיח שתושבי גבעתיים הם מזרחיים מקופחים שמצביעים ליכוד ותושבי רהט הם אשכנזים פריביליגים שמצביעם כחול לבן, עד שהשמאל לא יכיר בבעיה שלו המזרחיים בגבעתים ימשיכו להצביע לליכוד.