הנושא החם לממשלה הבאה?

לפני הבחירות נשאלו המפלגות כיצד יתמודדו עם הנושא של חוסר בטחון תזונתי. להלן התשובות
מעיין סרבר ובקי כהן קשת

במערכת הבחירות האחרונה, נדחקו הנושאים החברתיים-כלכליים – ובמיוחד אלו הנוגעים לאנשים החיים בעוני – לשוליים. למרות המגמה המדאיגה, בחרה קרן נויבך בתכניתה "סדר יום" להציג למפלגות המתמודדות סדרת שאלות העוסקות במדיניות המאבק בעוני. השאלות חוברו בשיתוף פעולה בין "רבנים למען זכויות האדם" והפורום למאבק בעוני והופצו לכלל המפלגות. במאמר זה, נסקור את התשובות שהתקבלו (וגם את אלה שלא) לאחת השאלות שהוצגו, העוסקת בחוסר ביטחון תזונתי.

לפי סקר של המוסד לביטוח לאומי שפורסם בשנת 2016, כ-20% מהישראלים חיים באי-ביטחון תזונתי. אי-ביטחון תזונתי הנובע מקשיים כלכליים במדינות מפותחות, מוגדר כהיעדר נגישות סדירה למזון בכמות מספקת המאפשרת חיים בריאים ופעילים. גם במצב בו מצליחה משפחה לצרוך כמות מספקת של מזון, עלולה להיפגע איכות המזון שצורכים בני המשפחה. כך, לפי נתוני הביטוח הלאומי, משפחות החיות באי ביטחון תזונתי צורכות פחות בשר טרי ויותר בשר מעובד, פחות פירות וירקות ופחות מוצרים מדגנים מלאים. וזו השאלה שהוצגה למפלגות: אחת מכל חמש משפחות בישראל סובלת מחוסר בטחון תזונתי. האם אתם מתחייבים כי בבסיס התקציב יוכנס סעיף שמטרתו התמודדות עם הנושא? לכאורה, מדובר בשאלה פשוטה, שהתשובה עליה יכולה להיות אחת משתיים – כן או לא. אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, הכול מסתבך…

נתחיל דווקא עם התשובות החד משמעויות שהתקבלו: מרצ השיבו בחיוב לשאלה, ואף הוסיפו כי יפעלו להקצאת תקציב ייעודי למועצה לביטחון תזונתי – גוף אשר קיים היום בעיקר על הנייר, ללא תקצוב וללא סמכויות. גם גשר, שבסופו של דבר לא עברו את אחוז החסימה, השיבו בחיוב. גם בתע"ל-חד"ש ניתנה תשובה חיובית, אולם כאן הובהר כי האוכלוסייה בה יש לטפל היא הילדים הסובלים מאי-ביטחון תזונתי בלבד. איחוד מפלגות הימין הייתה המפלגה היחידה שהשיבה בשלילה מוחלטת לשאלה, בטענה כי מצוות הצדקה חלה על האזרחים ולא על המדינה.

מפלגת העבודה וכולנו הצהירו הצהרות כלליות על חשיבות הנושא והתפארו בפעולות שעשו בכנסת האחרונה סביב הנושא אולם בפועל, לא נתנו תשובה קונקרטית לשאלה – לכאן או לכאן. גם בישראל ביתנו בחרו שלא להשיב באופן ישיר לשאלות שהוצגו, והסתפקו בהעברת תשובה קצרה וכללית אחת שלא ניתן ללמוד ממנה רבות על עמדתם בנושא חוסר הביטחון התזונתי. ש"ס, יהדות התורה, רע"מ-בל"ד  וגם הימין החדש וזהות (שלא עברו את אחוז החסימה) -לא השיבו כלל.

מבין שתי המפלגות הגדולות בכנסת הנוכחית, הליכוד בחרו שלא להשיב לשאלות שהופנו אליהם על-ידי צוות התכנית "סדר יום", ולא נותר אלא להביט על מדיניות הממשלה בראשותם בעשור האחרון ולהבין מתוכה מה עמדתם. גם מפלגת כחול-לבן בחרה שלא להתייחס באופן ישיר לשאלה לגבי חוסר הביטחון התזונתי, נושא הנוגע לכל משפחה חמישית בישראל, והשיבו כי "כחול לבן תפעל לצמצום העוני בישראל על ידי מגוון מהלכים שיוציאו אל הפועל מדיניות ברורה. המהלכים והצעדים למיגור העוני מפורטים כולם במצע". ומה במצע? התחייבות ליישום מלא של המלצות ועדת אללוף, אשר בדו"ח שהגישה לממשלה בשנת 2014 נכתב במפורש כי הוועדה בחרה במודע שלא להמליץ על פעולה בתחום של חוסר ביטחון תזונתי.

אין ספק כי עבודה רבה לפנינו בשיפור המצב, כמו גם באיתור שותפים במערכת הפוליטית שילחמו יחד איתנו לשיפור המצב המדאיג.

הכותבות חברות בעמותת רבנים לזכויות אדם

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.