פוטנציאל ההרס והביביזיון הדמוקרטי

מה שהיה דרוש על מנת למוטט סופית את הדימוי החלול של הדמוקרטיה הישראלית הוא מנהיג שיכור כוח שמחליט לא לשחק לפי הכללים. ממילא כל המאפיינים האחרים קיימים באופן מובנה

"מה?! מה פתאום!" כך השיב (בכחש) נתניהו לשאלתה של קרן מרציאנו: "אם תיבחר, האם תנסה לקדם חוק או מהלך כלשהו שימנע את העמדתך לדין?". בימים אלה, התשובה הזו מתנגנת כצלילו המושלם של האבסורד. אני לוחץ שוב ושוב play ונקרע מצחוק. לזכותו של נתניהו אפשר לומר שלא הסתיר את כוונותיו בחודשים שקדמו לבחירות, הוא אמר אותן בפה מלא.

רמז ברור לכך ששליטנו לא הולך לשום מקום היה ניתן למצוא בסדרת הציוצים של הבן האהבל שלו כבר באזור ינואר. נתניהו הבן כתב על גניבת השלטון מ"המוני העם" על ידי "אליטה מצומצמת". סדרת הציוצים ההיא סימנה את השינוי ברטוריקה מלא היה כלום וכו' לתיאוריית קונספירציה חובקת יקום של מערכת המשפט, התקשורת, היועמ"ש, פרקליט המדינה השמאלנים ואנשי הרוח שחברו כולם ביחד כדי להפיל ראש ממשלה מכהן.

השינוי לרטוריקה פשיסטית בעלת מאפייני מונרכיה של שליט יחיד, מתאפיינת גם בצורך של אותו מנהיג להגן על "המוני העם הפשוטים" כי הם הרי בחרו בו, וכפועל יוצא – אז מה אם יש כתב אישום? אפשר לסמן גם את ההתגאות בעבירה הפלילית של הכנסת מצלמות לקלפיות ביישובים הערביים. לא הפעולה עצמה, אלא ההתגאות בעבירה על החוק – התגאות שזועקת: השליט מעל החוק, החוק לא חל על נתניהו.

מעבר לאלו, היה רצף של פרות קדושות ציוניות שנתניהו תקף ורמס כמו שלא עשה אף אחד לפניו: היועמ"ש, פרקליט המדינה, מערכת המשפט, התקשורת, ראשי מערכת הביטחון לסוגיה, המפכ"ל, בעצם כל תפקיד ב"דמוקרטיה" המדומיינת ספג. אבל זה לא נגמר שם, באיזשהו שלב גם פרות קדושות יותר ספגו: בתי עלמין צבאיים, והשיא בעיני היה הסאטירה על אמנון אברמוביץ' בסרטון התעמולה של הליכוד לקראת הבחירות. מי הרשה לעצמו לפני להגיד חצי מילה על "גיבור" שחזר משדה הקרב?

מה שהיה דרוש על מנת למוטט סופית את הדימוי החלול של הדמוקרטיה הישראלית הוא מנהיג שיכור כוח שמחליט לא לשחק לפי הכללים. ממילא כל המאפיינים האחרים קיימים באופן מובנה: מערכת משפט שכולה שיתוף פעולה ועצימת עין לעוולות השלטון, אזרחים ממושמעים היטב המצייתים לגחמות השלטון, תקשורת שהוכשרה בתחנה צבאית וכמובן – הבסיס – חברה שכולה מיליטריסטית ומושתתת על עליונות יהודית.

ההצלחה של הציונות הייתה תלויה במתח בין הגופים השונים: מערכת "משפט" צייתנית וחלשה להפליא, כזאת שבמקרה הטוב עוצמת עין לדיכוי מיליוני פלסטינים ובמקרה הרע לוקחת חלק פעיל – מערכת "משפט" שהיא משתפת הפעולה העיקרית של השלטון. מאז ומעולם הציג השלטון מתח ביניהם, על אף התיאום ואחדות המחשבה. איזו מערכת "משפט" מתקיימת באופן מקביל למערכת "משפט" צבאית ששופטת מיליוני אזרחים פלסטינים ושולחת אותם למעצרים מנהליים באופן שרירותי? מערכת משפט שכולה ממושטרת ושותפה.

מדינה שמתקיימת מתוך דיכוי של מיליוני אחרים היא מדינה שמעולם לא התקיימה בה דמוקרטיה, אלא דימוי חלול של דמוקרטיה מדומיינת

מדינה המבוססת על הרעיון המעוות לפיו בעלי דם מסוג מסוים שווים יותר מבעלי דם עם סוג אחר, היא מדינה שהבסיס שלה הוא שחיתות מוסרית ואנושית חמורה. מדינה שמתקיימת מתוך דיכוי של מיליוני אחרים היא מדינה שמעולם לא התקיימה בה דמוקרטיה, אלא דימוי חלול של דמוקרטיה מדומיינת. כזו שהיה צריך שיכור כוח אחד שלא מוכן לשחק לפי הכללים בשביל למוטט הכול – והנה הוא כאן, ואם תשאלו אותו – כאן כדי להישאר לעד.

כאן תוכלו לצפות באחד ממופעיה המוחשיים של הדמוקרטיה הישראלית. תוכלו לראות כיצד מענישים באופן קולקטיבי יותר מ-20 אלף פלסטינים בגלל זריקת אבנים לכיוון הכביש של בודדים, וחוסמים את הדרך הראשית בעיסאוויה, כדי ללמד לקח את כולם. זוהי רק דוגמא אחת מני רבות, כמובן. הרס מוחלט של מערכת העוולות הזאת נשמע כמו רעיון טוב, הרס שלאחריו אולי תתעורר מערכת משפט וצדק אחרת, מה שבטוח – היא תהיה עדיפה על מערכת העוולות של הימים האלו.

צפו בווירטואוז משיב: "מה? מה פתאום!"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.