ואז החיילת הורתה על בידוק נרחב

לא תיארתי לעצמי שקטינים מזן תינוקות מחויבים בבדיקה. אך הסתבר לי שאין דבר כזה גיל מינימלי לבדיקה של ערבים במחסומים
איאת אבו שמיס

משוררת שפרסמה עד כה שני ספרי שירה דו לשוניים, סטודנטית למדעי החברה והמדינה, גרה ביפו ומייסדת הפרויקט 'נשים ערביות יפואיות מצליחות'

האם תהיתם פעם מהו גיל הסף שממנו מתחילים לבדוק (ערבים) במחסומים? או בניסוח אחר, מאיזה גיל מהווה הפלסטיני/ת איום חמור לשלומה ולביטחונה של האוכלוסייה היהודית בישראל?  בואו ניתן לשאלה הזו להדהד קצת, ובינתיים אספר לכם אנקדוטה עכשווית מחייה של משפחתי.

אז ככה: אחי נסע לפני כחודש עם בת זוגו ובתו הטרייה לבקר בקלקיליה, הם בילו שם כמה שעות, ערכו קניות, אכלו, ובדרך חזרה במחסום המכונה בשם המכובס 'מעבר אליהו' הממוקם על כביש 55 בסמוך לצד הדרומי של קלקיליה, התרחש אירוע שגרם להם להצטער שיצאו באותו יום מהבית. משום מה, אתם מוזמנים להעלות השערות, הבידוק השגרתי של הרכב והצגת תעודת זהות ישראלית לא סיפקו את החיילת האחראית והיא דרשה בידוק נרחב ופנימי.

בשלב הראשון, פקדה לרוקן את הרכב מכל תכולתו – בני אדם קודם כל, עגלת התינוקת, שמיכת תינוקת וכל שקיות הקניות, למרבה המזל לא היו הרבה מדי. בשלב הבא הוזמן כלב זאב לרחרח את הרכב, בעוד אחי וגיסתי עומדים המומים מחוץ לרכב עם כל התכולה שזה עתה רוקנו ממנו. הם ביקשו מהחיילת שלא יכניסו את הכלב ממש לתוך הרכב והחיילת הרחומה נעתרה לבקשתם. באמת תודה. למי שלא יודע מדוע משתמשים בכלבים או מה תפקידה של החיה האהובה עלי בהקשר של ה'מעברים', הכלבים אולפו לזהות סמים או מטעני חבלה. אחרי שהכלב סיים את תפקידו ונשללה האופציה שאח שלי, אשתו והתינוקת מבריחים סמים או מתכוונים לפוצץ את אלפי מנשה, ניתן היה לעבור לשלב הבא.

השלב השלישי של הבידוק הנרחב כולל סריקה במכונת השיקוף המיועדת לכך. אח שלי עבר, אחריו עברה גיסתי ואז העבירו את הסלקל של התינוקת. אך אבוי! הסלקל צפצף, כי הסוגרן שלו עשוי מן הסתם מברזל. לשמע הצפצוף החיילת דרשה להוציא את התינוקת מתוך הסלקל כדי להעביר אותה שוב במכונה, בנפרד מהסלקל. התינוקת, כדרכם של תינוקות בני חודשיים, הייתה שקועה בשינה. אמהּ ביקשה מהחיילת שתוותר על הבידוק הזה, אך לשווא. החיילת חזרה על הוראתה כמו רובוט, והוסיפה שהם עושים את העבודה שלהם, ושהיא רק מפריעה. גיסתי ניסתה להסביר שיהיה קשה אחרך כך להרדים את התינוקת ושיש להם דרך ארוכה הביתה שבמהלכה התינוקת תבכה, אך שום טיעון לא שכנע את החיילת לוותר על ההשפלה הזאת והיא המשיכה לדרוש שיעירו את התינוקת כדי שתעבור בידוק, שאיני בטוחה עד כמה הוא בטיחותי לתינוקת רכה. כאשר אח שלי ואשתו נוכחו לדעת שאין עם מי לדבר, הם הוציאו את התינוקת מהסלקל, האם נשאה את התינוקת ועברה איתה במכונת השיקוף שמזהה אם הן פצצות מתקתקות או סתם בנות תמותה רגילות.

אני לא יכולה לחשוב על סיבה הגיונית שבעטייה נחוץ להציק לתינוקת בת חודשיים, כלומר עד כמה סביר שהתינוקת דווקא תישא על גופה הזעיר מטען חבלה

אני לא יכולה לחשוב על סיבה הגיונית שבעטייה נחוץ להציק לתינוקת בת חודשיים, כלומר עד כמה סביר שהתינוקת דווקא תישא על גופה הזעיר מטען חבלה ועד כמה סביר שאח שלי ואשתו שעברו במכונה ונמצאו תקינים ישתמשו בבת שלהם כדי לבצע פיגוע. אני תוהה לאן נעלמה האנושיות ומה עובר בראשה של החיילת שמבקשת שלא יפריעו לה לבצע את העבודה שלה.

כשאח שלי סיפר לי את קורותיהם באותו היום, הזדעזעתי נורא. ידעתי שעורכים בידוק לאנשים בוגרים, ידעתי שבודקים את הרכב או אפילו את השקיות של הקניות אבל להעיר תינוקת בת חודשיים כדי שתעבור בידוק? בזה לא נתקלתי. לכן רציתי לברר אם המקרה חריג או נפוץ ואולי אני פשוט תמימה או רק ערבייה פריבילגית (בכל זאת אני מיפו), אז העליתי אצלי בדף הפייסבוק שאלה האם מישהו נתקל בתופעה כזו. התגובות נעו בין שני קצוות: בין 'מעולם לא' ל'חד משמעית כן'.

אז מאיזה גיל אפשר לבדוק אנשים (ערבים בלבד) במחסום בין שטח ישראלי בריבונות ישראל לשטח פלסטיני בריבונות… נו טוב. לא תיארתי לעצמי שקטינים מזן תינוקות מחויבים בבדיקה. אך הסתבר לי שאין דבר כזה גיל מינימלי. מן הידועות הוא שתינוקות בנות חודשיים מבצעות פיגועים מדי שני וחמישי, בשליחות הוריהם, אזרחי המדינה.

אמנם כעסתם כשאושרת קוטלר טענה את המובן מאליו (שהכיבוש משחית), אבל בכל זאת יש לי עצה או בקשה עבורכם, ההורים ששולחים את ילדיהם או שילדיהם בוחרים להתגייס לארגון הזה: אנא מכם, הזכירו להם להיות בני אדם, אין צורך להיות רובוטים.

ילד במחסום קלנדיה. צילום: תמר פליישמן
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אריאל

    כשאחיך הנחמד יטוס לחול האם בת החודשיים תעבור בידוק או שמישהו רחום וחנון יוותר להם?