• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

תרבושים בהפגנה למען הדמוקרטיה

איך זה שב-2019 שחיתות ואובדן ערכים מזוהים בכל זאת עם ערביות ומזרחיות?

נתחיל מהחלק הקל – המצב חרא, ביבי צריך ללכת הביתה, כוח משחית ולבעיה יש פתרון יחסית פשוט: הגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות. כן, הבעיה כאן היא לא רק ביבי, למעשה ביבי הוא תוצר של תרבות שלטונית מחורבנת שהתחילה לפני 70 שנה. ועכשיו אנחנו מגיעים לחלק הפחות פשוט. תראו, זה לא שאשכנזים מושחתים ומזרחים לא, או להיפך. שחיתות היא תוצר של כוח עודף ושל נטייה אנושית של חלקים מאיתנו להיות אנוכיים, נרקיסיסטיים וחסרי אחריות. זה קורה בכל עדה ובכל תרבות, ומושחתים יש בכל המינים הגדלים והצבעים.

אבל רק מושחתים שנמצאים במוקדי כוח הם מושחתים עם יכולת השפעה הרסנית על החברה כולה, והעובדה הפשוטה מלמדת שבמשך 70 שנה יש כאן מעט מזרחים במוקדי הכוח. לכן המסקנה המתבקשת היא שרוב השחיתות השלטונית מרוכזת בידיים, איך נגיד את זה בעדינות, לא בדיוק מזרחיות. אז איך זה שב-2019 שחיתות ואובדן הדרך והערכים מזוהים בכל זאת עם "ערביות/מזרחיות"? איך זה שדוברים ערבים לא מוזמנים להפגנה נגד אובדן הדמוקרטיה? ואיך זה שהפרפורמנס של אשה מזרחית דתייה נתפס כ"אובדן ערכים" וכיסוי הראש שלה מזוהה כ"תרבוש", אותו תרבוש שרק שבועיים אחר כך משמש על ידי אותה קבוצה ממש כסמל לשחיתות שלטונית?

אז הנה הצעתי הצנועה להבנת המצב: כידוע לכולנו, מדינת ישראל נוצרה מתוך תפיסות גזעניות ומתבדלות של המרחב שבתוכו היא קמה. לא רק שלילת זכותם של פלסטינים על אדמתם, אלא שלילה של כל סממן מזרחי וערבי כחלק מהקיום כאן. בגדול, בן גוריון וחבורתו האידיאליסטית (לפחות לגבי חלקם אני אומרת באמת ולא בציניות) חשבו שאין ברירה אלא להעלות לכאן את כל השחורים הפרימיטיבסקים, אבל בעקרון להתייחס אליהם כבני אדם רק אחרי שהם יואילו בטובם להפוך לאירופאים נאורים, עד אז שיגידו תודה שנתנו להם פחון וחינוך מקצועי ואת הזכות להיות מנקות ופועלים.

רק מה קרה? הפרימיטיבסקים הרימו ראש. הצליחו לפרוץ כמה תקרות זכוכית, לרכוש להם חינוך מצוין בדרכים עקלקלות, חלקם אפילו הגיעו לא עלינו לאוניברסיטאות! ולאט לאט הם הופכים להיות כוח אלקטורלי שאי אפשר כבר להתעלם ממנו באמצעות דה-הומניזציות שונות ומגוונות. וגם כבר קשה לקרוא להם סתם פרימיטיבסקים וחיות אדם כי הם כבר לא לובשים גלאביות, מדברים בעברית בלי מבטא ויש כאלה מתעתעים שלובשים גם תרבוש וגם שמלה צמודה (!) ובכלל מבלבלים את כל המודיעין שנאסף עליהם במשך 70 שנה.

אז איך בעידן הפוליטיקלי קורקט אפשר בכל זאת להמשיך לעשות דה לגיטימציה ל"מזרח" בלי לצאת סתם וייט טראש? אהה!! רעיון אדיר! אפשר להאשים אותם בכל חוליי השחיתות במדינה! מושחת הוא מזרחי ומזרחי הוא מושחת, פשוט גאוני! מה זה משנה שביבי לא מזרחי וגם לא כל החסמב"ה שסביבו, העיקר שנוכל לשוב לפרויקט הצלת המזרח התיכון מהלבנט שהוא נקלע אליו (בטעות, כמובן).

בקיצור, חבריי היקרים בשמאל שנדהמים מכך שאנחנו לא מצטרפים למאבק "נגד ביבי" – כשתחליטו להילחם בשחיתות ובהתדרדרות הדמוקרטיה בלי גזענות, נשמח להצטרף.

הפגנת "חומת מגן לדמוקרטיה" ברחבת מוזיאון תל אביב, 25.05.19. צילום: עמוד הפייסבוק של יאיר לפיד
כנראה שיעניין אותך גם: