ראפינו ומסורת המחאה בספורט האמריקאי

הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה הן חוליה חשובה ומרכזית בשרשרת ארוכה של ספורטאיות אמריקניות שלא חששו להרים קול כנגד עוולות כמו אפליה מגדרית, גזענות ופגיעה בזכויות אדם
יוסי אדרייוסי אדרי

דוקטורנט בביה"ס להיסטוריה של אוני' ת"א ובעל האתר Alt-Cult.com

מונדיאל הנשים שהתקיים במהלך החודש האחרון בצרפת, הגיע אמש לסיומו עם זכייתה השנייה ברציפות של נבחרת הנשים של ארצות הברית בגביע. ניצחונן של האמריקניות על כר הדשא הוא גם ציון דרך חשוב במאבק הארוך והמתמשך לשוויון בהקצאת משאבים בין ספורט נשים וגברים, ומהווה צעד חשוב נוסף בחשיפת ספורט נשי לחברה האמריקנית ולעולם כולו. הדומיננטיות של ארצות הברית בכדורגל נשים בעשורים האחרונים, היא תולדה של תהליך חקיקה ממושך שנועד לבטל אפליה מגדרית בהקצאת משאבים ממשלתיים, המוכיחה כי על ידי השקעה כספית, בניית תשתיות והשקעה במאמנות ומאמנים איכותיים, ספורט נשי יכול להפוך לכלי להעצמה נשית וקידום של שוויון מגדרי וחברתי.

אליפות זו הייתה טורניר כדורגל הנשים הנצפה ביותר אי פעם. הוא חשף את הצופים לא רק למצוינות האמריקנית על כר הדשא, אלא גם למגוון הדמויות המרשימות המרכיבות את הנבחרת הזו, הממשיכות מסורת ארוכת שנים של ספורטאיות שהובילו את המאבק לשוויון מגדרי על המגרש ומחוץ לו. מבין כולן, בלטה בעיקר קפטנית הנבחרת, מייגן ראפינו, לא רק בזכות השערים החשובים שכבשה או קור הרוח שהפגינה ברגעי ההכרעה, אלא בעיקר בגלל כושר מנהיגות המרשים שהפגינה על המגרש ומחוצה לו.

ראפינו היא פעילה ותיקה בתחום זכויות הלהט"ב ואחת שלא מהססת לבטא את דעותיה בסוגיות של זכויות אדם ואזרח. כאשר נשאלה במהלך הטורניר האם היא מתרגשת מהאפשרות שתוזמן לביקור בבית הלבן, היא מיד הפטירה כי היא לא הולכת "לבית הלבן המזוין", וגם פקפקה באפשרות שהיא ויתר הנבחרת יוזמנו על ידי הנשיא טראמפ. היא לא חזרה בה גם לאחר סדרת ציוצי תגובה של טראמפ שקראו לה לשמור על כבוד האומה האמריקנית. מילותיה של ראפינו הצביעו על הסלידה שחשות חברות הנבחרת, שחלקן משתייכות לקהילת הלהט"ב ולקבוצות מיעוט אתניות, מטראמפ ומסדר היום השמרני וחסר הסובלנות כלפי השונה והאחר שממשלו מבטא, בניגוד לרוח הפתיחות, הקבלה של השונה והגיוון האנושי שמייצגת הנבחרת.

ראפינו, שהייתה אחת מראשוני הספורטאים והספורטאיות שהצטרפו בקיץ 2016 למחאתו של שחקן הפוטבול קולין קאפרניק כנגד ברוטליות משטרתית כלפי שחורים, הפכה בשנים האחרונות לאחת הדוברות הרהוטות ביותר של הזכות של ספורטאיות וספורטאים להביע דעה באופן פומבי על סוגיות חברתיות ופוליטיות. גל התגובה השמרני, עטוי כסות הפטריוטיזם לדבריה של ראפינו נגד טראמפ לא איחר להגיע, כשהוא מתובל גם במיזוגניות בוטה בעיקר ברשתות החברתיות. עם זאת, הוא לא הרתיע את חברות הנבחרת, שהביעו סולידריות והתייצבו לצידה של הקפטנית שלהן.

ראפינו הייתה אחת מראשוני הספורטאים שהצטרפו בקיץ 2016 למחאתו של שחקן הפוטבול קולין קאפרניק נגד ברוטליות משטרתית כלפי שחורים

ראפינו וחברות נוספות מהנבחרת האמריקנית הן חוליה חשובה ומרכזית בשרשרת ארוכה של ספורטאיות אמריקניות שלא חששו להרים קול כנגד עוולות כמו אפליה מגדרית, גזענות ופגיעה בזכויות אדם תוך שימוש בזכותן לחופש הדעה והביטוי. כבר זמן רב שהן מובילות את  המאבק נגד התאחדות הכדורגל האמריקנית בגין האפליה בשכר ובתקצוב של נבחרת הנשים אל מול המקבילה הגברית, וההתלהבות הציבורית מהזכייה במונדיאל בוודאי תסייע להן במאבק זה.

בסיכומו של חודש של משחקים, נדמה כי שחקניות נבחרת ארצות הברית "בעטו" במאצ'ואיזם המלווה את עולם הספורט ובנטייה לזלזל בספורטאיות והישגיהן, והפכו את הקמפיין המוצלח במונדיאל הנשים לאירוע מאחד ומשמח, החוגג את הגיוון של החברה האמריקנית ואת הקולות הייחודים שעדיין צומחים בה. לאור ההצלחה של הנבחרת והחשיפה האדירה לה זכתה, כדורגל הנשים בארצות הברית ימשיך את מגמת הצמיחה שלו, וגם ימשיך להצמיח דמויות מרתקות כמו מייגן ראפינו, המייצגות את המסורת של ספורטאיות וספורטאים אשר משתמשים בבמה הספורטיבית על מנת להצביע על עוולות חברתיות ולדבר בשמן של קבוצות מודרות ומופלות בחברה האמריקנית.

הכותב דוקטורנט בביה"ס להיסטוריה של אוני' ת"א ובעל האתר Alt-Cult.com

מייגן ראפינו. צילום: Jamie Smed, cc by 2.0
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.