• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

לא ניתן לחיות בלי חשמל

ניתוק חשמל אינו יכול להוות סנקציה שמופעלת כנגד אנשים בשל עוניים. בית המשפט הגבוה לצדק נדרש עתה לקבוע, כי לעניים ביותר יש זכות לקיום בכבוד, לא רק להלכה, אלא גם למעשה
משכית בנדל

לפני כמה ימים, אחד מאלה שבהם החום והלחות היו בלתי נסבלים, הונחה במזכירות הממוזגת של בית המשפט העליון עתירה העוסקת באנשים שחייהם רחוקים שנות אור מהתפאורה שבה ידונו בעתידם. אנשים שמזגן, ואפילו תאורה, נמצאים מחוץ להישג ידם. עשרות אלפי אנשים עניים שחיים בישראל ב-2019 בלי דבר כל כך בסיסי שרובנו מתייחסים אליו כאל מובן מאליו – חשמל.

את העתירה הגשתי יחד עם עו"ד עדי ניר בנימיני מהקליניקות לזכויות אדם של אוניברסיטת תל אביב, בשם ארבעה עותרים פרטיים, האגודה לזכויות האזרח, איגוד העובדים הסוציאליים ורופאים לזכויות אדם. בעתירה דרשנו מבית המשפט הגבוה לצדק לאסור על חברת החשמל לנתק חייבים מחשמל ככלי לגביית חובות וכי ניתוק חשמל אינו יכול להוות סנקציה שמופעלת כנגד אנשים בשל עוניים. דרשנו מבית המשפט להבהיר שלכל משק בית בישראל מגיעה אספקת חשמל שדי בה לשם קיום אנושי בכבוד, מתוך תפיסה עקרונית שנגישות לחשמל היא זכות יסוד.

אנשים עניים צריכים לעשות בחירות בלתי אפשריות ביחס למקורות הקיום הדלים שלהם. הם צריכים להחליט אם לשלם שכר דירה, לקנות אוכל, או לרכוש תרופות. שאר הצרכים, שאינם נחוצים לשם הישרדות גרידא, נדחקים החוצה. לתוך המשוואה חסרת החמלה הזו נכנס חשבון החשמל. נתונים מראים כי בשנת 2017 ההוצאה על חשמל היוותה 25% מן ההוצאה של משקי בית של קשישים בישראל, הוצאה ששנייה רק להוצאה על דיור, וכי 40% מן הקשישים בישראל ויתרו על חימום או קירור הבית בשל קשיים כלכליים.

במדינת ישראל יש בכל שנה עשרות אלפי ניתוקי חשמל של משקי בית שלא שילמו את חשבונות החשמל שלהם. בשנת 2017 בלבד נותקו כ-33,000 משקי בית, בהם מתגוררים גם קשישים, חולים, ילדים ואנשים עם מוגבלויות שונות. להם מתווספים כ-32,000 משקי בית שבביתם התקינה חברת החשמל מונה חשמל מיוחד שפועל בדומה ל"טוקמן", ואותו ניתן להטעין במזומן בלבד. מכשיר זה משמש גם כלי לגביית החוב – חברת החשמל מקזזת מהסכום שמטעין הצרכן 20 אחוזים בעבור החוב, בנוסף לריביות ולתשלום הקבוע. כך לדוגמא, למשפחה שהטעינה 150 ש"ח במזומן יוותרו 82 ש"ח בלבד לצריכת חשמל שוטפת.

ב-2017 נותקו כ-33,000 משקי בית, בהם מתגוררים גם קשישים, חולים, ילדים ואנשים עם מוגבלויות שונות

בשנים האחרונות טיפלנו במאות פניות של משפחות שחיות ללא חשמל או עומדות להיות מנותקות מחשמל. אנשים אלה חיים תחת שרשרת בלתי פוסקת של ניתוקי חשמל. הטיפול חשף אותי לעוני מחפיר, אבל גם לטקטיקות הישרדות מעוררות השראה, בפרט על רקע מלכודות העוני הרבות שקיימות כאן, שלא מאפשרות לעניים ועניות להשתקם כלכלית ושמקבעות בעוני הזה גם את ילדיהן וילדי ילדיהן וכן הלאה.

העוני של הפונים אלינו כה עמוק, עד שכאשר אחת הפונות התבקשה לגשת למשרדי חברת החשמל בעיר סמוכה לביתה על מנת לחתום על הסדר חוב מקל שנעשה בתיווכנו, היא לא הייתה מסוגלת לשלם עבור כרטיס אוטובוס. אחרים מאכסנים תרופות אצל השכנים, בהם חולי סכרת שמזריקים אינסולין שדורש קירור. אחד מן העותרים בעתירה שהגשנו, אדם קשיש וחולה, נאלץ להשליך לפח את מנת האינסולין שלו כיוון שהחשמל בביתו נותק. עובד סוציאלי שטיפל באישה קשישה דיווח שהיא מחממת בחורף את הבית באמצעות מנגל. אחרת עזבה את ביתה עם הילדים ונדדה בין חברים ובני ומכרים לתקופות ארוכות עד שבלשכת הרווחה השיגו לה תרומה לסילוק חלק מן החוב. אחרים נדחקים לבצע עבירות פליליות מסכנות חיים ומתחברים לחשמל באופן פיראטי. כך הם חשופים להליכים פליליים ולקנסות עצומים בגין מעשה שנובע מעוני ומייאוש.

דרך הטיפול במקרים של מנותקים מחשמל נחשפנו גם לשיעור העצום של אימהות עצמאיות בקרבם. נשים אלו, מן העניות בישראל, חיות פעמים רבות תחת חשש ממשי שילדיהן יוצאו מחזקתן על ידי שירותי הרווחה בשל תנאי החיים בבית. אחת האימהות סיפרה כיצד היא ממלאה את המקרר במזון לפני ביקור של העובדת הסוציאלית, על אף שהמקרר בכלל לא עובד כי אין חשמל. היא וילדה מתקלחים בחורף לעתים רחוקות כי אין להם מים חמים. היא מכבסת פעם בשבוע, רק בשביל מה שנדרש לילד. במקרה אחר, אישה אושפזה למשך מספר שבועות, שעה שביתה, נערה בת 16, חיה לבדה בבית מנותק מחשמל, על אף תחינות העובדת הסוציאלית שלא לנתק את הבית מחשמל. רק התערבותנו ותרומה נדיבה הצילה את המצב. זהו רק קצה הקרחון.

עובד סוציאלי שטיפל באישה קשישה דיווח שהיא מחממת בחורף את הבית באמצעות מנגל

עד עתה לאנשים ונשים אלה לא היה כל פתרון  לטווח ארוך. במקרים רבים בעקבות התערבותנו נקבע הסדר תשלום שהם יכלו לעמוד בו, אך במקרים אחרים לא. בעתות חירום ובמקרים קשים היו אקטיביסטיות מגייסות בעבורם תרומות ברשתות החברתיות. עשרות אלפי אנשים חיים כך, נסמכים על נדבת לבם של זרים, מבלי לדעת כיצד ישולם החשבון הבא, כיצד יקנו תרופות ומה יהיה לאכול.

המקרים הללו ממחישים את הטענה העקרונית שלנו – לא ניתן לחיות ללא חשמל. במדינה מודרנית, בה כל המערכות נסמכות על חשמל, חשמל הוא בסיסי לשם קיום ואפילו לשם הישרדות, בדיוק כמו מים. ישראל היא אחת המדינות המתקדמות בעולם בכל הנוגע לאיסור על ניתוק מים בשל חוב. גם זה לא קרה ללא מאבק, גם בעניין זה נאלצנו לפנות לבג"ץ ולבלות ימים רבים בכנסת כדי לשכנע את מקבלי ההחלטות. המאבק הזה הצליח. בזכות פעולתם של ארגוני זכויות אדם, אסור בישראל לנתק מים לחייבים עניים.

כמו מים, חשמל הוא גם תנאי לבריאות ולעתים לחיים. מחקרים בעולם מראים כיצד חיים ללא חשמל לא רק מונעים תנאי חיים הולמים מחולים, אלא מגבירים תחלואה. ילדים שחיים בבתים ללא חשמל חולים יותר, נעדרים יותר מבית הספר, מתקשים בלימודיהם ומדווחים על דכאון ותחושה של השפלה שגוזרת בידוד והדרה חברתית. חשמל הוא לא רק אמצעי לקיום פיסי, אלא תנאי לשמירה על כבוד האדם של מבוגרים וילדים. מבלי להבטיח את תנאי המחייה הבסיסיים לשם קיום בכבוד לא נוכל להתמודד עם עוני ולנתק את מעגל העוני האכזרי הזה. בית המשפט הגבוה לצדק נדרש עתה לקבוע, כי לעניים ביותר יש זכות לקיום בכבוד, לא רק להלכה, אלא גם למעשה.

הזכות לחשמל – שאלות ותשובות

עו"ד משכית בנדל, תחום רווחה וקיום בכבוד באגודה לזכויות האזרח

כנראה שיעניין אותך גם: