החייבים בכפרת עוונות: רשימה חלקית

על ממשלות ישראל לבקש סליחה ומחילה על משטר של צנע כלכלי שהן גוזרות על עניי הארץ, בעוד שאת עשיריה הן מותירות מוגנים במגדליהם
ריקי כהן בנלולוריקי כהן בנלולו

פעילה פוליטית בתנועת הלא נחמדות-לא נחמדים, ממובילות המאבק לדיור ציבורי

ערב יום הכיפורים, ימים של סליחות וחשבון נפש. על פניו נדמה שבבקשת הסליחה יש משהו מאוד נוח שמאפשר לנו לרצות את עצמנו, עצם המחשבה שהסליחה פוטרת אותנו מאחריות למעשים ואנו יכולים להמשיך הלאה במצפון נקי. אך רובנו יודעים שאין די באמירת סליחה, וכי ישנם מעשים שאין עליהם כפרה אלא רק עד לעשיית תיקון אמיתי: "עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַמָּקוֹם, יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר; וְשֶׁבֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ, אֵין יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר, עַד שֶׁיְּרַצֶּה אֶת חֲבֵרוֹ."

ככל הנראה, ביום הכיפורים הקרוב, כמדי שנה, יגיעו גם מקבלי ההחלטות אל בתי הכנסת על מנת "להתפלל עם העבריינים", איך אין די במלמול תפילות בלבד. בשעה שמיליוני נשים, גברים, קשישים וילדים נאנקים ונחנקים תחת המדיניות שהם מייצרים, את הסליחה והתיקון יצטרכו ממשלות ישראל לדורותיהן לתרגם למעשים. על הסללה של מיליונים אל מתחת לקו העוני בצורה מוכוונת, ממוסדת וגזענית, ראש הממשלה בנימין נתניהו – על תרומתו האדירה להגדלת הפערים החברתיים, על שיסוי אוכלוסיות אלו באלו בזמן שהוא חי חיי נהנתנות וידיו נגועות בשוחד לכאורה. רק בזמן כהונתו חל גידול עצום בעוני בקרב ילדים, מעל ל60% ב-15 השנים האחרונות. פירות משנתו המהוללת – קיצוץ תקציבים והפחתת מיסים, הסרת אחריות המדינה מאזרחיה הכורעים תחת הנטל – הבשילו והבאישו.

שר האוצר, משה כחלון, ושרי האוצר לדורותיהם וכן, לא אשכח למנות את אגף התקציבים באוצר שמשנתם משנת הקיצוץ הייבוש התקציבי שבמקום להשקיע בעניים דואגים לשמר ולהרע את מצבם, ממלמלים על אחריות אבל שופכים מיליארדים חסרי תכלית ותוחלת בהתנחלויות בשטחים הכבושים. על דחיקתה של תכנית אפשרית לשיקום הדיור הציבורי, עמוק אל מעמקי המגירה. על עקירת תושבים מבתיהם בגבעת עמל בתל כביר ובשאר השכונות לטובת הקמת מגדלי יוקרה לטייקונים.

שרת השיכון, יפעת שאשא ביטון, ושרי השיכון לדורותיהם – על מעילה באמון בתפקידם. על כך שבאופן מכוונת, מנעו בנייה ושיקום ואף נתנו יד פעילה לחיסול הדיור הציבורי וזאת למרות שהם מצהירים שהם עצמם גדלו בדירות עמידר. על עצימת עין מכוונת כלפי אותם מיליון איש המצויים בחוסר ביטחון דיורי משווע, כשהפתרונות שהם לכאורה מספקים בדמות סיוע בשכר דירה רק קוברים א.נשים תחת העוני, אך מעשירים ומרפדים היטב את בעלי הנכסים שמהם העניים שוכרים את הדירות.

אין שום בקשת סליחה שתכפר על חייו של ילד החי חיי תלישות בשל מעברי דירות תכופים. עשרות דירות בחיים כל כך קצרים. אין שום בקשת סליחה, שתכפר על כך שכדי לשלם שכירות צריכים העניות והעניים כאן לוותר על מזון בריא, על בריאות וחינוך ראוי.

שר הרווחה המתפטר, חיים כץ, ושרי הרווחה לדורותיהם – על גזל תינוקות וילדים מחיק משפחותיהם העניות, והעברתם אל ידי העמותות במוסדות הרווחה כמטבע עובר לסוחר, במקום השקעה תקציבית בשיקום התא המשפחתי, על גידול ילדי העניים במיקור חוץ בפנימיות, את המחיר על כך אנחנו העניים משלמים מזה דורות ונשלם עליהם גם בדורות הבאים. על כך שטובת הילד הוא מושג עקר שאין אחריו דבר מלבד עקירת ילדים מבתיהם. על התעלמות מכוונת ממצבם של הנכים חסרי יכולת השתכרות שצריכים לבחור בין חשמל למים בין תרופה לטיטול, משום שהם חיים מקצבאות זעומות שקיום אין בהם. ואם בקצבאות עסקינן, סאת העוונות גדשה עם שוד וגזל קופת הביטוח הלאומי, הגוזר על כולנו עתיד ללא ביטחון סוציאלי.

היושבים בשקט אל מול הדין שנעשה שלא כדין בתיקי עוני ונוהגים לחומרה במי שגנב מטרנה כדי להזין את תינוקו, אבל עושים חסד ותספורות לשודדי המיליונים הטייקונים

שרי המשפטים, אמיר אוחנה ואיילת שקד, ושרי המשפטים לדורותיהם, על שהריבית שהם מנחילים בהוצאה לפועל עושה בעניים שפטים. שום חוק חדלות פרעון לא ימחה את גודלה של ריבית נשך דרקונית, שלא מביישת אף שוק אפור. היושבים בשקט אל מול הדין שנעשה שלא כדין בתיקי עוני ונוהגים לחומרה במי שגנב מטרנה כדי להזין את תינוקו אבל עושים חסד ותספורות לשודדי המיליונים הטייקונים ובמערכת הבנקאית, על כך שטוהר המידות הוא רק צמד מילים והמידות כבר מזמן אינן כאלו שיש להתפאר בהן.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ושרי ביטחון הפנים והמשטרה לדורותיהם – על הביטחון שלנו שהפקרתם, על נערים שנורים למוות ללא משפט רק כי הם כהי עור – וזה המקום לזכור את יוסף סלמסה ז"ל ואני מאחלת למשפחתו שעוד השנה ייעשה להם צדק. אין כפרה על שיטור היתר בקטמונים, בתלפיות, בשכונת התקוה, בקרית מלאכי, בקרית משה, אין לנו ביטחון כאשר מקלים על אנסים ורוצחי נשים אך מחמירים עם מי שנאלצו להתגונן ולהגן על חייהן. אין ביטחון לפלסטינים אזרחי ישראל שחייהם ובטחונם מופקרים. ולכל ממשלות ישראל שמנציחות את משטר הכיבוש והאפליה בשטחים, שמחזיקות מיליוני אנשים ונשים ללא אזרחות וללא זכויות וללא עתיד.

ולסיום – על ממשלות ישראל לבקש סליחה ומחילה מרוב אזרחיהן על משטר של צנע כלכלי שהן גוזרות במו ידיהן על עניי הארץ, בעוד שאת עשיריה הן מותירות מוגנים במגדליהם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מבוגר אחראי

    ומי יבקש סליחה בשם הפופוליסטים והפופוליסטיות,שאם זה היה תלוי בהם היינו דומים לונצואלה אם הרעיונות שלהם היו מתממשים חס וחלילה.