מכתב גלוי למשטרת ישראל

אולי עכשיו, כשנחשף ברבים מה שאנחנו יודעים מזמן, כשהשוטרים שלכם מודים ש"המדיניות דפוקה מהשורש" ומבטאים תסכול מהמוטל עליהם לעשות ביישוב הערבי, אולי עכשיו תיאותו סוף סוף לחשב מסלול מחדש?
איאת אבו שמיס

משוררת שפרסמה עד כה שני ספרי שירה דו לשוניים, סטודנטית למדעי החברה והמדינה, גרה ביפו ומייסדת הפרויקט 'נשים ערביות יפואיות מצליחות'

כתבתו של ניר חסון ב"הארץ" עוררה סערת מעט ברחבי הרשת, והעלתה רגשות קשים בקרב  מופתעים למיניהם. וכך כותב חסון:

שוטרים בעיסאוויה שבמזרח ירושלים תועדו מתלוננים על כך שאין מטרה לפעילות בשכונה, מלבד התגרות מכוונת בתושביה. בתיעוד שהגיע לידי "הארץ", אומר אחד מהשוטרים לעמיתו: 'זה אשכרה להתגרות בהם סתם. למה לעשות את זה בכוונה?'. משטרת ירושלים ערכה לאורך כל חודשי הקיץ מבצע נרחב בעיסאוויה מדי יום. במהלכו נכנסו מדי אחר צהריים כוחות משטרה גדולים לשכונה, ערכו סיורים, הניחו מארבים, הקימו מחסומים ועצרו מכוניות ועוברי אורח לבדיקות – ואז נכנסו בשנית בשעות הלילה ועצרו תושבים.

במהלך המבצע הנרחב הזה היו הגיבורים של המדינה נכנסים מדי יום אחר הצהריים לעיסאוויה, מעכבים עוברי אורח ל"בדיקות" ומכוונים אליהם נשק. בסבבי המעצרים הליליים נעצרו במהלך המבצע שנמשך כשלושה חודשים יותר מ-350 תושבי עיסאוויה, כשמתוכם הוגש כתב אישום רק נגד עשרה, כלומר – בערך 0.35 אחוז מתוך כלל הנעצרים.

אני מוכרחה להודות שהכתבה הזאת לא חידשה לי יותר מדי. אני כמובן שמחה על כך שחסון מביא לקוראים היהודים של "הארץ" את מה שידוע ומוכר לכל פלסטיני ממוצע בישראל, והפעם מפי שוטרים בעצמם, שמודים במילים הכי פשוטות וברורות ש"המדיניות שלנו דפוקה מהשורש", מבטאים תסכול מהמוטל עליהם לעשות, כי הם מבינים שהמטרה של המבצע הזה היא שיבוש חיים תקינים ודרדור לאלימות.

אנשים שחיים באשליה של דמוקרטיה נמלאים הלם, מתקשים להאמין שאוכלוסייה שלמה נרמסת מדי יום תחת רגלי הממסד ושלוחותיו

הכתבה אכן יצרה הד (בדיוק כמו גל הכתבות מלפני כחודשיים על עיסאוויה בהקשר של סדרת הטלוויזיה "מחוז ירושלים"), ולזמן מה אנשים שחיים באשליה של דמוקרטיה נמלאים הלם והפתעה, מתקשים להאמין שאוכלוסייה שלמה נרמסת תחת רגלי הממסד ושלוחותיו באופן קבוע. הם בהלם, עד שיעבור הגל, עד הכתבה הבאה.

בנוסף לכך, העיתוי של הפרסום הוא לא פחות ממדהים, שכן בזמן שכל החברה הערבית גועשת וסוערת על תפקוד המשטרה, על האלימות המשתוללת בחברה הערבית, בזמן שבהפגנות בכל רחבי הארץ אזרחים מוחים על אזלת היד המכוונת של משטרת ישראל בטיפול בבעיית האלימות, מופיעה העדות החשובה הזו המחדדת מה חשוב למקבלי ההחלטות (רמז: לא טיפול באלימות וחתירה למיגורה).

כמה מילים למשטרת ישראל, בפנייה ישירה:

למשטרת ישראל שלום,

וסליחה על הפתיחה במילה חיובית, יפה ואוטופית שכזו, שכל מה שהיא מקפלת בתוכה הפוך ממה שאתם מאמינים ופועלים למענו.

יצאתי לשוטט באתר של משטרת ישראל, כדי להיזכר בתפקידה של המשטרה וייעודה. וכך כתוב באתרכם: "לשמור על ביטחון הנפש והרכוש, לשמור על סדר ציבורי ועוד…" לא מצאתי שום אזכור למה שכולנו יודעים שאתם עושים, ונוכחנו בכך ביתר שאת בתקופה האחרונה. ובמילים מפורשות: התגרות מכוונת, שיסוי או הצתת אלימות (כאן לא נדבר על ירי באזרחים לא חמושים) אינם חלק אינטגרלי מתפקיד השוטר. נודה לכם אם תתמקדו בביצוע המוטל עליכם במקום לפעול באלימות באופן שיותר מזוהה עם ארגוני פשע.

במקום לבזבז אנרגיות על יצירת בעיות וליבוי אש, אתם מוזמנים לחשב מסלול מחדש ולהתחיל לטפל בבעיות האמיתיות הדחופות של החברה הערבית. להתמודד עם מאגרי הנשק הלא חוקי שמסתובב כאן ועובר מיד ליד, עם האלימות והפשע. כי לפזר שוטרים ביישובים הערביים על מנת שייטפלו לבני נוער ויתבריינו עליהם (כמו שעשיתם עם בני ועם רבים אחרים ביפו), זה לא הפתרון.

על מנת לרענן את זיכרונכם, הנה, בסעיף "תפקידים של שוטרים" בפקודת המשטרה, נכתב מפורשות, שמתפקידו של כל שוטר:

(1) לקיים סדר בדרכים הציבוריות, ברחובות הציבוריים, במעברים, ברציפים, במקומות נחיתה, ברציפי רכבות, בנמלים, בנהרות, בתעלות, באגמים ובכל מקום שיש לציבור גישה אליו;

(2) למנוע הפרעות בשעת התקהלות או תהלוכה בדרכים הציבוריות וברחובות הציבוריים, או בסביבת בית תפילה בשעת תפילה בציבור, וכן כל אימת שדרך, רחוב, מעבר, רציף או מקום נחיתה עלולים להיות דחוסים או חסומים;

(3) ליתן דעתו על עבירות הנעברות בדרך, בכביש, ברחוב, במעבר או במקום ציבוריים;

(4) לקבל לרשותו מציאה או רכוש שאין עליו תובעים, ולנהוג בו באופן שנקבע;

(5) לעצור כל אדם שיש לו יסוד סביר לחשוד בו כי הוא מחזיק או מעביר, בכל אופן שהוא, רכוש גנוב או כל דבר שהחזקתו אינה חוקית, ולחפש בכליו ובגופו של אדם כאמור.

אתם מוזמנים להיווכח, גם במקומות היישוב הערביים יש דרכים, רחובות, מעברים ומקומות ציבוריים, גם אצלנו נעברות עבירות, ורבים מדי מחזיקים רכוש מסכן חיים באופן שאינו חוקי. מסתבר שיש לכם הרבה עבודה, אז במקום להתגרות בציבור, כדאי מאוד שתפשילו שרוולים ותתחילו לעבוד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.