אי אפשר לסמוך על תמריצים כספיים

זוכי פרס נובל לכלכלה יוצאים נגד כמה הנחות בסיסיות של האורתודוכסיה הכלכלית
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

אסתר דופלו ואבהיג'יט בנרג'י שזכו השנה, יחד עם מייקל קרמר, בפרס נובל לכלכלה על מחקריהם העוסקים במדיניות יעילה להפחתת העוני העולמי, פרסמו בסוף השבוע מאמר מאיר עיניים ב"ניו יורק טיימס", היוצא נגד כמה הנחות בסיסיות של האורתודוכסיה הכלכלית. ראשית, טוענים דופלו ובנרג'י, ההנחה המרכזית של כלכלנים בעשורים האחרונים הייתה שתמריצים כספיים הם המניע המרכזי להתנהגות האנושית – אולם למעשה, מחקרים כלכליים מראים שתמריצים כספיים אינם כה חזקים כפי שכלכלנים מניחים.

אפשר להיווכח בכך גם בקרב עשירים וגם בקרב עניים. אף אחד לא מאמין ברצינות שתקרת שכר גורמת, למשל, לאתלטים בארצות הברית להתאמץ פחות מאשר אתלטים אירופאים שם לא קיימת תקרת שכר. המחקר מראה שכאשר מעלים את תקרת המס, שיעור העלמות המס עולה אולם העשירים אינם עובדים פחות. כמו כן, בניגוד למיתוס הרווח לפיו אם העניים יקבלו יותר הטבות הם יעדיפו להתבטל, המחקר מראה שכאשר יש עלייה בהטבות הרווחה שעניים מקבלים הם אינם עובדים פחות. כך למש,ל לקרן של מדינת אלסקה המעניקה מאז 1982 לכל משק בית סכום של כ- 5,000 דולר בשנה, לא הייתה השפעה מזיקה על שיעור התעסוקה על מקבלי ההטבה.

מצד שני, כאשר מקומות תעסוקה נעלמים והכלכלה המקומית קורסת, אנחנו לא יכולים לסמוך על הרצון של אנשים למצוא אלטרנטיבה טובה יותר במקום אחר ובכך לתקן את המצב. האוכלוסייה בארצות הברית אינה ניידת בהווה כפי שהיא הייתה בעבר. כאשר מקומות עבודה נעלמו בעקבות מעבר מפעלים לסין, אנשים לא עבור לגור במקומות אחרים – הם פשוט נשארו באותו מקום וציפו שהמצב ישתפר. כתוצאה מכך, מיליון מקומות תעסוקה נעלמו בקהילות אלו והשכר וכוח הקנייה פחתו. במקומות אלו שיעור הנישואין ירד והרבה יותר ילדים נולדו לתוך מצוקת עוני. והנה, למרות הראיות הללו, אנשים עדיין מאמינים בכוחם של תמריצים כספיים. במחקר שערכו דופלו ובנרג'י, המסקנה הייתה שאנשים סבורים כי אנשים אחרים מונעים על ידי תמריצים כספיים, אולם כאשר הם נשאלו על התנהגותם שלהם תשובתם הייתה שלתמריצים כספיים יש השפעה מאד מוגבלת על התנהגותם.

בניגוד למיתוס הרווח לפיו אם העניים יקבלו יותר הטבות הם יעדיפו להתבטל, המחקר מראה שכאשר יש עלייה בהטבות הרווחה הם אינם עובדים פחות

אם תמריצים כספיים אינו המניע היחיד להתנהגות של אנשים, אז מה באמת חשוב להם? התשובה ידועה לנו מתחושת הבטן: סטטוס, כבוד, קשרים חברתיים. מנהלים בכירים ואתלטים מונעים על ידי הרצון לנצח ולהיות הטובים ביותר. עניים יוותרו על הטבות רווחה כאשר מתייחסים אליהם כל פושעים.

הבעיה שהמדיניות החברתית האמריקאית מבוססת על שלושה עקרונות המתעלמים מן העובדה הזו. ראשית, רוב מעצבי המדיניות סבורים שאין צורך לעשות הרבה בעת משבר; בעולם הפנטסיה של המדיניות הכלכלית, הדברים מסתדרים מאליהם. אולם זה לא רציונלי, צודק ויעיל לצפות שדברים יסתדרו מאליהם. שינויים הנובעים מסחר עולמי וטכנולוגיות חדשות גורמות לסבל רב בקרב חלק מן האוכלוסייה. שנית, אנחנו צריכים להפסיק לדבר על "תלות" ו "תרבויות רווחה". התערבות ממשלתית היא צעד הכרחי לסייע לאנשים לעבור למקום אחר כאשר יש בה היגיון, אולם גם להישאר לגור באותו מקום מבלי לאבד את מקור פרנסתם ואת הכבוד שלהם. בהקשר הישראלי צריך לחשוב על קריסת יישובים כתוצאה מסגירת מפעלים והאדישות של הממשלה לעניין תוך הנחה ש"השוק יעשה את שלו". שלישית (לתשומת לב כחלון, נתניהו ועדר הפרשנים הכלכליים), אנחנו לא צריכים לחשוש להעלות מיסים כל מנת לשלם עבור פרויקטים שמטרתם לסייע לקורבנות ההתפתחויות הכלכליות והטכנולוגיות – אין ראיות לכך שצעד כזה ישבש את הכלכלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אסתר בן חור

    בעיניין זה :
    סיפרו של הא-ג'ון צ'אנג:23 דברים שלא מספרים לנו על קפיטליזם