לנתניהו מותר להפר את החוק

אנחנו עדים עכשיו לרגעי השיא במלחמת החורמה של נתניהו ברעיון של שוויון בין בני האדם. שהרי כל עמלו של נתניהו על פני האדמה חתר לייצור היררכיה אנושית שבה הוא נמנה עם יחידי הסגולה העומדים בראשה
שושנה גבאישושנה גבאי

עיתונאית, עורכת תוכניות בטלוויזיה, תסריטאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית "ים של דמעות". ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית

משפט הזהב של בנימין נתניהו, "אויבינו לא שונאים אותנו בגלל מה שאנחנו עושים, אלא בגלל מי שאנחנו", הוא בסיס השכנוע העצמי שלו בחפותו. כלומר, נתניהו סבור כי השיפוט כלפיו חייב להיות רק על פי מי שהוא ולא על פי מעשיו. מאחר שהוא ראש הממשלה, הרי שאין ביכולתו לבצע פשע כלשהו, כי הוא מצוי בראש הפירמידה, מעל כולם, ומגיע לו להיות מעל שלטון החוק.

למעשה, כל עמלו של נתניהו על פני האדמה היה להילחם עד חורמה ברעיון של שוויון בין בני האדם וליצר היררכיה אנושית שבה ימנה עם יחידי הסגולה העומדים בראשה. פרויקט הטרור שלו נועד לשווק את האיסלאם כאויב האנושות וכתחתית הסולם החברתי-אנושי שבשבילו חובה להשעות את החוק, כלומר את השוויון מול החוק. הפרויקט נועד כל כולו לאפשר מרחב פתוח נטול חוק לתקיפים ולחזקים במערב שהם בראש הסולם החברתי, כדי שיוכלו להתעשר ולשלוט. ולהם – ורק להם – מותר להפר את החוק.

אלא שלא מדובר בגחמה אישית של נתניהו, לפרויקט שלו יש הסכמה רחבה מאוד בישראל. המשטר ההיררכי אתני-מעמדי בישראל מתבסס על ההנחה כי מה שחשוב הוא לא מה את/ה עושה אלא מי את/ה. הבנה חשובה זאת של המשטר הציוני ניתבה מלכתחילה את היהודים המזרחים לא להיאבק למען שיוויון אזרחי, אלא על עצם הכניסה לקבוצה היהודית החזקה ועל התחלקות בשלל. האחדות האתנית היהודית הזאת משאירה בתחתית הסולם מיליוני פלסטינים ללא זכויות אזרח ותחת דיכוי – עניין שמקובל מאוד על רוב האוכלוסייה היהודית. לדוגמא, המעמדות הנמוכים היהודים בישראל שלהם יש אינטרס להתקומם ולמחות בשם השוויון האזרחי, נאחזים בתעודת הביטוח שלהם בישראל – היותם יהודים. לאזרחות הישראלית או להיותם אזרחים אין ערך בעיניהם. היחידים שמשתמשים באזרחותם במשא ומתן שלהם עם השלטון הם תושביה הפלסטינים של ישראל.

רעיון השוויון האזרחי בין בני האדם שמתבטא כעת בהגשת כתב אישום נגד נתניהו זוכה לאופוזיציה גדולה יחסית

לזה מתווסף גם החינוך האמריקאי קפיטליסטי של נתניהו, שלפיו יחידים מוכשרים גנטית זכאים לעושר ושליטה על חברה האנושית ביחס ישיר לרמת הכישורים הנמדדים שלהם. גם רעיון זה מקובל עד מאוד ואף מהולל בחברה הישראלית. ולכן, רעיון השוויון האזרחי בין בני האדם שמתבטא כעת בהגשת כתב אישום נגד נתניהו זוכה לאופוזיציה גדולה יחסית בישראל. נתניהו וציבור אוהדיו מטפחים את רעיון זכאותו ליחס מיוחד, אלא שמשפטנים בישראל מעלים את טיעון 'קל וחומר' כלפי נתניהו. כך, לדבריהם, איש ציבור צריך לשמש דוגמא ומופת ליושרה ואם ביצע פשע אז היה צריך לפרוש עוד בשלב החקירה המשטרתית כנהוג בדמוקרטיות מתוקנות, ולא לנצל את זה שאין בחוק חובה לראש הממשלה נאשם אלא רק לשרים נאשמים.

רשויות החוק מעמידות פנים כי ישראל היא דמוקרטיה תקינה, אך ישראל היא לא דמוקרטיה ולא תקינה. מסתבר שכאשר אין שוויון אזרחי בין כל בני האדם בין הים לירדן וכשהמדינה מחזיקה מליוני אנשים ללא זכויות אדם, קל מאוד לפרום את ההסכמים הג'נטלמניים בין אנשי המעמד השליט. שהרי ממילא שלטון החוק הישראלי מנהיג חוקים מיוחדים המיועדים לקבוצת הפלסטינים וחוקים מיוחדים ליהודים. אז מה הבעיה שיהיו גם חוקים מיוחדים לשליט ולמשפחתו? מספיק שאאוטסיידר כמו נתניהו יחליט שהוא רוצה להמשיך חיי השחיתות והנפוטיזם כדי שיהיו לו תומכים יהודים רבים, גם אלו שאינם נמנים עם השכבה הענקית של המוטבים המתפרנסת ממפלגת השלטון. כך, ההתנגשות של נתניהו עם רשויות החוק חושפת את המשטר בישראל במערומיו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג. אביבי

  מאמר יפה.
  את ההיררכיה האתנית-מעמדית ע"פ הציונית נתניהו מחזק ומנצל לביצור שלטונו. זהו משטר אתני שבו המזרחים אולפו לא להיאבק למען שוויון אלא להתאמץ להוכיח את "אי-ערביותם" ואף את "אי מזרחיותם" למען קירבה פריבילגית מדומיינת לריבון הלבן ("התחלקות בשלל" ע"פ גבאי). נתניהו מנצל תכונה שהוא מזהה בהתנהגות הפוליטית של המזרחים: רבים (מדי) מהם לא מסוגלים נפשית להתאגד סביב מנהיגות מזרחית, אלא סביב מנהיג לבן וגזען שהדבקות בו תבליט את היותם אנטי ערבים וכך תשאיר אותם קרובים (כביכול) לריבון האשכנזי. התכונה הבעייתית הזאת נובעת מהפנמת הנחיתות של רבים מהמזרחים ביחס לאשכנזים – תוצאה של מאה שנות דיכוי אתני ומהסללה מכוונת לנחשלות. כך נתניהו מצדו לא תורם מאום לשפור מצבם של המזרחים אבל מקבל מהם את מלא האתנן הפוליטי.
  בינתיים, הפלסטינים אזרחי ישראל שאמורים (ע"פ הכוונה הציונית) להיתקע בתחתית הסולם החברתי או פשוט להעלם – שלא הפנימו את המסר הציוני המנחית ומשקיעים בקידום הסוציו-אקונומי של חברה הערבית כולה ובעתידה – כרגע עוקפים את המזרחים בהליכה. מכאן שדרך ההתחלקות המדומה בשלל עם האשכנזים מתנפצת למזרחים מול הפנים, ונראה שרובם טרם הפנימו את העובדה הזאת.

 2. ליכודניק

  ג. אביבי, בבחירות 2006 הליכוד בראשות נתניהו קיבל 12 מנדטים.
  המזרחים הצביעו ש״ס (12 מנדטים), עבודה (19 מנדטים) וקדימה (29 מנדטים).
  כך שהקואליציה של נתניהו בנויה על אמת רעיונית ויכולת ארגונית, לא על מניפולציה רגשית (שמתנגדיו מימין ומשמאל ניסו שוב ושוב לבצע).

  עיניינית, לעצם המאמר: אני מעריך מאוד את הגישה ההומניסטית של הכותבת.
  אני חושש שהפלת נתניהו לא תתרום בדבר לשום שיוויון; שמאחורי ״כחול-לבן״ מסתתרים טייקונים שיעמיקו מאוד את אי השיוויון.

 3. ג. אביבי

  ליכודניק, על הסיפא אין בינינו מחלוקת. לכחול לבן אין כל אמירה חברתית והיא מחוברת לטייקונים כמו ראשי הליכוד. אלה מן הסתם יעמיקו את אי השוויון אם כחול לבן תקים ממשלה.
  לגבי בחירות 2006: רוב מצביעי הלכוד הלכו עם שרון (מנהיג אשכנזי ימני) וכך המזרחים. התמיכה שלה זכתה 'העבודה' ממזרחים רבים ב2006 באה בעיקר מאלה שהצביעו לש"ס ב2003 ולא ב 2006. הזעם של הרבה מזרחים על ההסתה הגזענית מצד התקשורת הלבנה במהלך משפט דרעי לא דעך. תמיכתם בפרץ, שנבגד ע"י צמרת מפלגתו האשכנזית, משך אותם לשם. בכל מקרה זהו אירוע שלא נוטה לחזור על עצמו.