למי מפריע הכנס הקווירי בבר-אילן?

בכירים באוניברסיטת בר-אילן מקבלים מכתבים הדורשים לבטל את קיומו של כנס ללימודים קווירים שייערך בה מחר, בטענה כי אין לו מקום באוניברסיטה דתית. במקביל, גורמים אנונימיים יצרו פרובוקציה מכוונת נגד הציבור הדתי, ועמוד פייסבוק מאשים את משתתפי/ות הכנס ב"שמאלנות"
ליהי רוטשילד ועדי מורנו

מחר (רביעי) ייערך בבר-אילן כנס מחקרי המשותף לתוכנית למגדר, לאגודה הסוציולוגית הישראלית ולאגודה האנתרופולוגית הישראלית. הכנס ״היה רע לתפארת – אוטופיות קוויריות בישראל?״, שבו מעורבים חוקרות וחוקרים מהשורה הראשונה באוניברסיטאות בישראל, זוכה לתשומת לב חריגה בשל השם שלו וקבוצת המחקר המארגנת אותו – הקבוצה למחקר קוויר להט"ב.

מזה מספר שבועות, גורמים בכירים באוניברסיטת בר-אילן מקבלים מכתבים ממתנגדי הכנס, הטוענים כי אין לו מקום באוניברסיטה דתית ודורשים לבטלו. גורמים אנונימיים הגדילו לעשות, ותלו מודעות שלכאורה מפרסמות את הכנס בבתי כנסת בגבעת שמואל, כפי שפורסם בערוץ 7. המודעות המתארות את תוכנית הכנס המלאה נתלו על ידי מתנגדיו, בכוונה ליצור תחושה שהקבוצה המארגנת את הכנס (שאנחנו חלק ממנה) יזמה פרובוקציה מכוונת נגד הציבור הדתי, אשר אוניברסיטת בר-אילן היא "אוניברסיטת הבית" שלו.

מתוך העמוד "אוניברסיטת בר-אילן. זו לא באמת אקדמיה״, של מתנגדי הכנס:

הקמפיין נגד הכנס הקווירי הוא חלק מתופעה גלובלית של תנועות שמרניות, לרוב בעלות שורשים דתיים, אשר זכו באקדמיה לכינוי Anti-Gender Movements (תנועות אנטי-מגדר). המשותף לכל התנועות האלה הפועלות בעשור האחרון באירופה, בצפון אמריקה ובאמריקה הלטינית, כמו גם לגרסתן המקומית, הוא המלחמה נגד כל מה שמייצג ומקדם חופש ושוויון מיני ומגדרי. הן נאבקות נגד שוויון לנשים בנישואין וגירושין, נגד זכויות אזרחיות לקהילה הלהט״בית, מצעדי גאווה, הכרה בסוגים שונים של משפחות, הזכות להפלות ולתכנון משפחה ותוכניות ללימודי מגדר. כך למשל, ראינו בפולין פוליטיקאים מכריזים על ערים מסוימות כ"נקיות מלהט״ב", בהונגריה סגירה של מחלקות ללימודי מגדר ובצרפת הפגנות ענק נגד נישואים גאים. בישראל, התנועה הזו מובלת על ידי ארגונים כמו ״שוברות שוויון״ ו״בוחרים במשפחה״, וכמו מקבילותיה האירופיות היא מתחילה לקבל גם נוכחות מפלגתית דרך מפלגת "נעם" וזרמים מסוימים בבית היהודי.

תנועות האנטי-ג׳נדר החדשות רואות בחופש מיני ומגדרי איום על מוסד המשפחה

בהרצאתה ״האומץ להיות נורמלי – עלייתן של תנועות אנטי ג׳נדר בישראל״, שתתקיים במושב השלישי של הכנס, תדבר ליהי רוטשילד (אחת מכותבות מאמר זה) על התהוותן של התנועות האלה בישראל. ההרצאה תסמן את השינוי השיחני והפוליטי במחאה נגד חופש מיני ומגדרי בישראל. בעבר המחאה התמקדה בהגדרתן של זהויות ופרקטיקות מיניות כחטא דתי. לעומת זאת, תנועות האנטי-ג׳נדר החדשות רואות בחופש מיני ומגדרי איום על מוסד המשפחה. גל המחאה הזו, הן בארץ והן בעולם, מיצג תגובת נגד לקבלה הגוברת, ובחלק מהמקרים גם ללגיטמציה החוקית, של מגוון זהויות מיניות ומגדריות וסוגים שונים של מערכות יחסים ומשפחות. אין ספק כי מוסד המשפחה משתנה וימשיך להשתנות בחברה מגוונת יותר. אין טעם להכחיש זאת. לראייתנו כקוויריות, מדובר דווקא בשינוי חיובי המפרק חלק מהאלמנטים הדכאנים במוסד המשפחה הפטריארכלי ומאפשר ליותר נשים ואנשים לקיים משפחות כראות עיניהם.

הכנס שייערך באוניברסיטת בר אילן מחר, החל מהשעה 14:00-20:00, הפך לזירת מאבק – לא מאבק אקדמי בין דעות, אלא מאבק חוץ-אקדמי על זכותן של דעות אלה להישמע, ועל זכותם של א/נשים להט"בים להתקיים במרחב, באקדמיה ומחוץ לה. אנחנו מזמינות את מי שהמאבק הזה יקר ללבה וללבו לבוא לעמוד לצדנו ביום הזה, למען חופש אקדמי ולמען הזכות להיות שונה.

לתוכניית הכנס

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.