כפרה, זה לא רק יידיש

סרטון שפורסם בתאגיד השידור ("כאן | סקרנים") טוען לנקמה של היידיש בעברית המלרעית באופן כה מרחיק לכת עד כדי כך שנרמז בו שחיפה, עיר ששמה ערבי, ו״כפרה״ – שקשה להאמין שהגיעה מיידיש – נהגות במלעיל בגלל השפה היהודית-גרמנית. צפו בסרטון התגובה
שיא ברבי ונעה באסל

סרטון שעלה לא מזמן בתאגיד השידור ״כאן״ מנסה להסביר למה אנחנו מעדיפות לומר שמות במלעיל – עם דגש על ההברה האחת-לפני אחרונה – וטוען שזו פעולתה של היידיש, שנוקמת את נקמתה על הדומיננטיות של ההברה הספרדית בשפה העברית. הטענה הזו הרחיקה לכת עד כדי כך שהסרטון רומז שחיפה, עיר ששמה בערבית נהגה במלעיל, ו״כפרה״ – שקשה להאמין שהגיעה מיידיש – נהגות במלעיל בגלל השפעתה של היידיש על העברית. במציאות, רוב השפות שבהן דיברו יהודים בארצות המוצא השונות, כולל לדינו ודיאלקטים שונים של ערבית, הן שפות מלעיליות, וכך גם הערבית המקומית, הפלסטינית.

למעשה, הנטייה להדגיש את ההברה האחת לפני אחרונה היא העדפה אוניברסלית שמתגלה כבר אצל תינוקות בני שנה. אז במי יידיש מנסה לנקום? אולי בתפיסה המרכזית בציונות, שכמו תנועות לאומיות רבות אחרות התעקשה על האחדות בין טריטוריה, שפה ולאום. זו אולי אחת הסיבות שסיפור חייו האישי של בן יהודה, שרצה "את הלעז להכרית", הפך לסמל היווצרותה של העברית המודרנית, בזמן שמחיי שפה אחרים קצת נשכחו, בראשם מורות ומורים שלימדו את הדורות הראשונים של דוברי עברית ילידיים. סרטונים כמו אלה ממשיכים, אולי שלא במכוון, להפיץ את אותה אידאולוגיה חד-לשונית ויורוצנטרית, ולטשטש את יחסי הגומלין הרב-תרבותיים שנוצרו כאן, למרות הכול. רצינו שהידע הזה יהיה נפוץ יותר, ולכן הכנו סרטון תגובה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אבי

  איזה יופי. תשובה מעמיקה שלא מתפשרת על עובדות. על הדרך תיקנתן עוד כמה אי דיוקים היסטוריים.

 2. יונתן ו.

  הסרטון הזה ערוך רע, לא ממוקד (את הביקורת על שאלת ״החייאת״ העברית במאה העשרים, הייתם צריכים לשמור להזדמנות אחרת), עמוס בפרטי מידע שקשה לעקוב אחריהם, ואיכות הקול לא מאוד גבוהה. התמונות של המגישה יושבת, לחוצה משהו מפאת גובהה, בתוך מגלשה בגן שעשועים (מראה מגוחך), והפרופסור המכובדת מתיישבת על שולחן כתיבה (!) עם אי-סדר מאחוריה במדף הספרים, לא מוסיפות לסרטון אלא גורעות ממנו. גם הכתוביות חסרות לטובת הצופים. חבל.

 3. חזי

  "הנטייה להדגיש את ההברה האחת לפני אחרונה היא העדפה אוניברסלית שמתגלה כבר אצל תינוקות בני שנה"

  יש מקור לטענה המוזרה הזו?

 4. דוד בן אבנר

  אפשר ליצור בקלות התאמה לשוויון בין המינים תוך שמירת המצב הקיים: סופרים זה גם גברים וגם נשים, סופרות זה רק נשים, סופרות- (מלעיל) זה גם נשים וגם גברים, סופרים- (מלעיל) זה רק גברים. פירוט השיטה בחיפוש גוגל ("אירוניה רוזנטל") והגעה לסוף התגובות (Ctrl+End), לתגובה האחרונה (16 באוקטובר 2022).