• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

האירוניה מתעלפת: בן גביר מתנשא על יזבק

ביום שבו חוגגים בישראל את תוכנית האפרטהייד של טראמפ, ‫לא מפתיע שחברת כנסת ערבייה, שמצהירה חזור והצהר על עמדתה המוסרית השוללת פגיעה בבני אדם באשר הם, נפסלת כמועמדת לכנסת ישראל. באמת לא מתאימה
איאת אבו שמיס

משוררת שפרסמה עד כה שני ספרי שירה דו לשוניים, סטודנטית למדעי החברה והמדינה, גרה ביפו ומייסדת הפרויקט 'נשים ערביות יפואיות מצליחות'

הבוקר (ד'), כצפוי, פסלה ועדת הבחירות את מועמדותה של היבא יזבק ממפלגת בל"ד מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-23 עם הרשימה המשותפת. בפסילתה של יזבק תמכו 28 חברים בוועדה מהסיעות של כחול-לבן, הליכוד, ש"ס, ישראל ביתנו, הבית היהודי, העבודה-גשר, הימין החדש ויהדות התורה. להצעה התנגדו שבעה חברים מהמחנה הדמוקרטי והרשימה המשותפת.

יזבק זכתה לכבוד המפוקפק להיפסל יחד עם רשימתה של לריסה טרימבובלר עמיר, שתכלית שאיפותיה הפרלמנטריות היא להשיג משפט חוזר לבעלה, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין. חברת הכנסת ד"ר יזבק, המשמשת היום כערבייה התורנית, היא ילידת 1985, בעלת דוקטורט בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, עוסקת מזה שנים בקידום זכויות אדם וזכויות נשים וצעירים בחברה הערבית. טוב לראות שאישה כה ראויה ומרשימה בהישגיה האינטלקטואליים והאקטיביסטיים ירשה את מקומה של חנין זועבי במשבצת הח"כית הערבייה השנואה על היהודים.

מה גרם בעצם לוועדת הבחירות לפסול את מועמדותה של יזבק? נטען שהיבא יזבק היא למעשה תומכת טרור. "תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל", כך לשון הידיעה באתר וואלה. עוד נכתב שהיא שוללת את קיומה של מדינה יהודית ודמוקרטית וזאת בשל התבטאויות שלה לפני כמה שנים (עוד לפני שהיתה ח"כית) בדף הפייסבוק האישי שלה, שבו כינתה את סמיר קונטאר "לוחם ושהיד". יזבק הסבירה את עצמה פעמים רבות, בפעם האחרונה במאמר שעלה ב״הארץ״ לפני כמה ימים, בו כתבה: ״…אף לא אחד מהפוסטים הללו לא נועד להביע תמיכה במעשיהם. אני שוללת פגיעה בבני אדם באשר הם, וניסיונם של הקיצוניים לייחס לי הסכמה לפגיעה בילדים או לפיצוץ אוטובוסים הוא דבר אבסורדי ומעורר חלחלה״.

מעניין מדוע התבטאויות כמו זו של ח״כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי על רצח אבו מוחמד אבו חדיר לא מזכה אותו בפסילת מועמדות. סמוטריץ' אמר בשנת 2016 שהרצח הוא נקמה צודקת: "צעדי נקמה פסולים כדוגמת רצח הנער מוחמד אבו חדיר והרצח בדומא (ככל שהוא בוצע אכן על ידי יהודים) הם חמורים ואסור שיקרו אבל הם לא נובעים מגזענות – שמשמעותה שנאת האחר רק כי הוא אחר – או מרצון של מישהו בחברה הישראלית להשמיד את האומה הערבית. הם משקפים כעס ושאיפת נקמה, צודקים כשלעצמם, על רקע האויבות ומלחמת ההשמדה שמנהלים נגדנו הערבים."

קביעתו של סמוטריץ' לא נחשבה תמיכה בטרור או קריאה למאבק מזוין ולא נשמעו קריאות לפסילתו. בדומה, גם סטטוס הפייסבוק של ח"כ איילת שקד שהעמיד במרכזו ציטוט של אורי אליצור, שמעודד הרג מכוון של פלסטינים (ביניהם ילדים ואמהות), כיממה לפני החטיפה והרצח של אבו חדיר, לא גרר מעולם להתנצלות או לחרטה. הפוסט הוסר, אבל איש לא סימן אותו כקריאה לטרור וכמובן שאחרי התבטאות מסוג זה השתדרגה שקד וזכתה לתפקיד שרת המשפטים.

אבל לא יזבק. היא הפכה באחת מאישה שנאבקת כל חייה למען הצדק והשלום לתומכת טרור. אחד משיאי האירוניה הוא שבין כל המצקצקים והמצדדים בפסילה, היא הותקפה היום גם על ידי לא אחר מאשר עורך הדין איתמר בן גביר, כן, זה שמתפאר בתמונת ברוך גולדשטיין הרוצח המעטרת את סלון ביתו.

ייתכן שיזבק לא היתה צריכה להתבטא כפי שהתבטאה. אולי היתה צריכה לומר או לכתוב משהו בנוסח "הרגתי המון יהודים/ישראלים בחיי ואין לי בעיה עם זה". אולי כך הייתה זוכה בתיק החינוך או הכלכלה של מדינת ישראל. כי כשבנט אמר משהו דומה בשבתו על כס שר הכלכלה בקיץ 2013, אמות הסיפים לא רעדו והוא המשיך לכהן כרגיל בכנסת כשר ואף מונה אחרי זה להיות שר החינוך, כנראה כי אלה הערכים שלאורם צריך לחנך את ילדי ישראל.

ביום שבו חוגגים בישראל את תוכנית המאה של טראמפ, ‫שהיא למעשה מהלך חד-צדדי שכולל סיפוח והפרה של הדין הבינלאומי, שנולד מתוך האינטרסים הצרים של שני מנהיגים בצרות, וטרנספר של אזרחים ישראלים שהם אזרחים סוג ב' רק בשל היותם ערבים, לא מפתיע שחברת כנסת ערבייה, שמצהירה חזור והצהר על עמדתה המוסרית השוללת פגיעה בבני אדם באשר הם, נפסלת כמועמדת לכנסת ישראל. באמת לא מתאימה.

לסיום, אין לי אלא לאחל לחברי הכנסת הערבים אריכות ימים פרלמנטרית. בהצלחה.

כנראה שיעניין אותך גם: