• logo-1
  הנהירה לדובאי
  כך הופך הביקור בדובאי לחלום חייהם המוזהב של המונים
 • logo-1
  טיול שורשים
  מוסדות גרמניים משותקים עקב החלטת הפרלמנט בנוגע לבד״ס

תביעת השתקה נגד "העוקץ" בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן

עמוד זה מוקדש למאבק בתביעת השתקה מטעם דב לויטן נגד אתר העוקץ. מוזמנות/ים לעקוב אחר העדכונים ולתמוך בנו: לא לתביעות השתקה • לא לפגיעה בדיון הציבורי • לא להכחשת פרשת ילדי תימן
העוקץ

בתאריך 10.07.17 פרסמנו כאן מאמר של ד״ר עמוס נוי תחת הכותרת: ״מכתב לאקדמאים רשלנים וחובבים״. הטקסט מפנה אצבע מאשימה, כללית ולא פרטנית (אף אדם לא מוזכר בשמו), לחוקרים באקדמיה אשר לדעת המחבר וגם לדעתנו אינם עושים את מלאכתם נאמנה ומתעלמים במפגיע מממצאי המחקר העצמאי של העשורים האחרונים ומעדויות שבעל פה של הקורבנות. זאת, לטובת אימוץ מוחלט וגורף של מסקנותיהן של ועדות החקירה מטעם המדינה, וללא ביקורת בריאה ונדרשת על התנהלות הממסד.

הטקסט, בן 650 מילה, נכתב בנימה סאטירית ונפתח בפנייה ישירה לסטודנט דמיוני, כך:

״אל: הסטודנט/ית ________, הנדון: מדוע קיבלת ציון 45 בעבודה סמינריונית בנושא ״חטיפת ילדי תימן״ שהגשת בקורס בהיסטוריה, ומה עליך לשפר כשתיאלצ/י לחזור על הקורס בשנה הבאה״.

לצד הרשימה פורסמה תמונתו של ד״ר דב לויטן ועליה החותמת FAILED. לויטן מוחזק כמומחה בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן, נחשב לאחד מנושאי הדגל של הכחשת הפרשה ומתבטא מעת לעת בנושא נחרצות. לטענתו הבלתי מסויגת, ״לא היו חטיפות״. הוא מסרב להכיר במאות הרבות של העדויות שבע"פ (מטעם הקורבנות והמקרבנים), בסתירות שעולות מהחומרים הכתובים ומן המחקרים הרבים של מיטב החוקרים, וטוען שהפרשה אינה אלא פסיכוזה קהילתית ולאומית ותיאוריית קונספירציה. יצוין, כי חיפוש בגוגל של שמו של לויטן לא הוביל לרשימה.

לויטן לא פנה אלינו מעולם. הוא לא ביקש מאיתנו לפרסם תגובה, כפי שמקובל בשיג ושיח מסוג זה – בקשה שכמובן היינו מכבדים.

לפני זמן קצר, כשנתיים לאחר הפרסום, הגיש ד״ר דב לויטן, תביעת דיבה על סך 200 אלף שקל נגד מייסדי האתר, ד״ר יצחק ספורטא ופרופ׳ יוסי דהאן, ונגד כותב המאמר ד״ר עמוס נוי בגין פרסום הרשימה. זאת, על אף שבעקבות מכתב ההתראה ששלח לנו הסכמנו מטעמים פרקטיים להסיר את תמונתו מהפוסט המדובר.

אתר ״העוקץ״ עוקב אחרי פרשת חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן כבר למעלה מעשור (!) והוא אחד האתרים המרכזיים לדיון ציבורי בפרשה. לאורך השנים פרסמנו מאמרים רבים בנושא, המציגים עדויות ומחקרים מעמיקים שחותרים תחת מסקנותיהן של ועדות החקירה הממלכתיות ושל חוקרים כגון לויטן, המכחישים את הפרשה. התביעה של ד"ר לויטן – שמאז הגשת התביעה נגדנו נודע לנו שהגיש תביעות נוספות נגד אנשים אחרים שביקרו את עמדתו – היא תביעה שנועדה להשתיק את הדיון הציבורי בפרשה זו.

אנו משוכנעים שמדובר במאמר ביקורת חריף אך לגיטימי לחלוטין, הן מבחינת תוכנו והן מבחינת סגנונו, המקובלים במרחב אינטלקטואלי-ציבורי (פובליציסטי ואקדמי), ושתביעת דיבה אינה הדרך להכריע מחלוקות, וכל מטרתה השתקה והפחדה. בחירתו של איש אקדמיה להגיש תביעת דיבה בגין פרסום ביקורתי במקום לפרסם תגובה, לגרור את המחלוקת לבית המשפט במקום לברר אותה בזירה הציבורית והאקדמית היא בושה וכלימה.

בבית המשפט נעמוד לא רק על כך, שהביקורת (גם) על עבודתו של לויטן בגין הכשלים המתוארים במאמר ותיאורה כ"רשלנית" ו"חובבנית" היא לגיטימית, אלא בראש ובראשונה נבקש להגן על חופש הביטוי ועל חופש הביקורת ועל חירות השיג והשיח הציבורי והאקדמי, ועל הסכנות הגלומות בכך שבעלי המאה יפנו לבית המשפט כדי להשתיק ביקורת או דעות שאינן בזרם המרכזי.

לא לתביעות השתקה • לא לפגיעה בדיון הציבורי • לא להכחשת פרשת ילדי תימן

נשמח לכל עזרה, וכמובן גם לתרומה כספית שתסייע לנו במאבק החשוב והעקרוני הזה

תרמו להעוקץ

עקבו אחר עמוד הפייסבוק של התביעה

כתב תביעה: דב לויטן נגד העו… by Tammy Riklis on Scribd

 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. אבנר

  שופכים את דמו של לויטן כבר שנים ארוכות באלימות מילולית קשה בוטה ומופרעת רק בגלל שהוא מעיז להציג עמדה שונה מהנרטיב המקובל. ואם הוא מעיז סוף סוף להחזיר מלחמה מיד פותחים בצווחת "השתקה,השתקה". הקוזק הנגזל. הלוואי שבית המשפט יפסוק לטובתו למרות שבאוירה הציבורית הרעילה הקימת , קשה להאמין.

 2. איתמר

  יש הבדל בין ספקנות להכחשה.
  מעטים מכחישים את האפשרות שבמספרים קטנים של כמה עשרות אכן נלקחו ילדים תימנים לאימוץ ללא אישור הוריהם.
  רבים, לעומת זאת, מטילים ספק באפשרות שמאות ואלפי ילדים תימנים נלקחו לאימוץ ללא אישור הוריהם.
  והספקנות הזו נובעת מכך שאותם מאות ואלפי ילדים הם כיום גברים ונשים בעשור השביעי לחייהם, לרובם יש ילדים ונכדים, ועולה השאלה היכן הם ומדוע הם לא נחשפים ומספרים את סיפור חייהם כילדים תימנים מאומצים.
  בעידן של רשתות חברתיות ובדיקות DNA פרטיות אפשר היה לצפות שאותם מאות ואלפים ייחשפו בקלות וזה לא קורה.

 3. ג. אביבי

  בינתיים נראה ששרלטני / מכחישי פשעי החטיפות משיגים את זממם. הדרישה לצדק בפרשת ילדי תמ"ב החטופים כמעט נעלמה מהתקשורת ומהרשתות האלטרנטיביות. דוברי השיח המזרחי נתפסו לשתיקה מוזרה – רק לא להסתבך עם רשויות החוק של המדינה שבצעה את הפשעים האיומים האלה. לפעמים הרצון לרצות את מערכת החוק משתקת דוברים ותיקים עד חרפה.
  עד כה לא נעשה שום צעד שמקדם את עשיית הצדק לקרובי החטופים, אלא צעדי נסיגה מובהקים מצד העומדים בראש הממסד הלבן. לכן, בעת הזו, לציבור המדוכאים בישראל דרושה מנהיגות יותר עקבית, יותר אמיצה ופחות סבונית.

 4. אסף

  לא כל תביעת דיבה היא תביעת השתקה. עשיתן ללויטן עוול – פרסמתן תמונתו באופן משפיל (השוואת פרופסור לסטודנט שנכשל בלימודים), לצד מאמר עוקצני שלא מזכיר אותו באופן ישיר, מה שלא מאפשר לו להגיב באופן ישיר וענייני על הטענות שעולות במאמר של נוי. זו פרקטיקה "עיתונאית" נלוזה ופוגעת. אני חושב שזה חוקי לעשות סאטירה פוגענית, אבל זה עדיין מכוער.
  לא חולם לתרום לכם כדי להתמודד עם התביעה הזו. גם אם בית המשפט ידחה אותה עדיין היא לא תביעת השתקה.