על הבוחר להחליט: שחיתות או שותפות

במדינה שבה הערך המרכזי הוא שמירה על עליונות אתנית של היהודים על פני כל שאר האזרחים – לא פלא ששוחד ומרמה מנצחים ערכים כמו שיוויון ושותפות

ביום שני הקרוב נתניהו צפוי לנצח את הבחירות בזכות המסר המרכזי שהליכוד מפמפם בשבועות האחרונים: "בלי אחמד טיבי אין לגנץ ממשלה". ראש הממשלה הנצחי של ישראל יצליח להרכיב קואליציה של יותר מ-61 מנדטים, רק בשל הבחירה המעוותת שהוא מציב בפני הבוחרים והבוחרות: או שתבחרו מושחת בעל דם מ"הסוג הנכון", או שיהיו ערבים בממשלה הבאה. בפני המתלבטים שיכריעו את כף הבחירות עומדת הסוגייה המרכזית ביותר במדינה היהודית בדמות איבוד פריבילגיית העליונות היהודית. בישראל של 2020 – ממש כמו בישראל של 1948 – מדובר בסיוט שכל אמצעי לעצור אותו לגיטימי; גם אם זה אומר לבחור במי שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

הליכוד, שממשיך להוביל בסקרים גם הערב, מאיים ששילוב ערבים בממשלה הינו חלק מתהליך בלהות שעתיד להסתיים, רחמנא ליצלן, בתקצוב שיוויוני יותר, בחלוקה הוגנת של המשאבים ובאסון הגדול ביותר למשטר שמתבסס על עליונות אתנית של קבוצה אחת על אחרת – שיוויון אזרחי מלא! הקמפיין גורס כי בחירה בגנץ מובילה בהכרח למינוי של אחמד טיבי ושל איימן עודה לשרים, והן לשילוב של ח"כים מהרשימה המשותפת בוועדות ממשלתיות. וזה-זה הטירוף המוחלט שיש להילחם בו יותר מכול – שותפות יהודית-ערבית.

העובדה שהמפלגות הערביות על כל תצורותיהן מעולם לא היו שותפות בקואליציה במדינת ישראל מעידה על האופן הגזעני והאדנותי שבו החברה הישראלית מרחיקה את אזרחי ישראל הערבים מעמדות כוח. ולא, ממש לא מדובר ב"תהליך הקצנה ימינה", כמו שאוהבים להציג זאת בפנינו; הרעיון הבסיסי בהוויה הישראלית הוא הקצנה ימינה, ממשלות ישראל מאז ומעולם ראו בשותפות עם ערבים סכנה קיומית. ויש להבהיר באופן ברור כי גם לגנרל גנץ ולשאר חבריו לובשי המדים אין שום רצון לשותפות כזאת. גם הם יעשו הכול בשביל לברוח כמו ממגיפה מישיבה עם הרשימה המשותפת.

וכך, הבוחר הישראלי בקלפי צריך להכריע בין שתי תפיסות עולם: שחיתות או שותפות, מעילה בכספי ציבור או חלוקה הוגנת, שוחד או שיוויון. במדינה שבה הערך המרכזי הוא שמירה על עליונות אתנית של היהודים על פני כל שאר האזרחים – אין להתפלא ששוחד ומרמה עדיפים על פני שיוויון ושותפות.

הרבה מעבר לנתניהו, קמפיין הליכוד מאיר בספוט מסנוור עד כמה רעיון היהודית והדמוקרטית הוא פרדוקסלי וגזעני במהותו. כאשר מגיעים לצומת של בחירה בין המשך כהונה של מואשם בשחיתות ובין שותפות עם ערבים, רוב המתלבטים יעדיפו שחיתות. שחיתות של אחד משלנו, בעל דם נכון. על מנת לנצח את השחיתות צריך להתחיל ב-48', ביסודותיה. בהסכמה הקולקטיבית הרחבה ביותר כאן שלפיה בעלי דם יהודי הם העליונים וכל מי שאינו יהודי אינו שווה בפני החוק ומראש מופלה.

בשחיתות הזאת, שמתקיימת זה עשרות שנים ושקואליציות שונות היו שותפות לה, אנחנו צריכים להתמקד ולהילחם. כי היא זו שהצמיחה בסיס נוח וטבעי לביבי ופועלו.

"בלי אחמד טיבי אין לגנץ ממשלה". צילום: עמרי נג'אד
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.