הרוח הרעה של אביגדור ליברמן

במסגרת המסע האובססיבי לסילוק נתניהו, הולבנו חטאיו של ליברמן והוא הוכתר למוציא-ומביא החשוב והנכבד בבחירות האלה. החדשות הטובות הן שההכרה בתעמולת השנאה של ישראל ביתנו מתחילה לחלחל לשכבות חדשות

בשבוע שעבר התלונן אביגדור ליברמן ש"גורמים עלומים" מפעילים חברה רוסית במטרה "להשחיר את פניה" של מפלגתו. אחר כך, כשהתקשה לספק ביסוס לטענה, הוא שינה את גרסתו וטען שפעילי ליכוד הם שעומדים מאחורי המתקפה עליו. האמת היא שאין צורך ב"פעילי ליכוד", וגם לא ב"גורמים עלומים", כדי להבין שמפלגתו של ליברמן היא פגע רע. היא מייצרת שיח של גזענות ושנאה בחברה הישראלית, היא נגועה בשחיתות ואיננה תורמת דבר לטוב המשותף שלנו בארץ הזאת.

החדשות הטובות הן שההכרה בתעמולת השנאה של ליברמן מתחילה לחלחל לשכבות חדשות: עולים ותיקים מרוסיה, בראשותה של נטליה רוטנברג, התארגנו לקמפיין מחאה נגד התעמולה הארסית של ליברמן נגד החרדים. "סכנה מביתנו" הוא שם האתר שלהם, אשר מתרגם את סרטוני התעמולה של ליברמן לעברית; לקרוא ולהתפלץ. מתברר שבעוד הוא מתראיין על כל גבעה ותחת כל עץ רענן בחזות "ממלכתית", כביכול – באתרים הרוסיים משדרת המפלגה שלו הסתה יוּדופובית קיצונית, שמזכירה את האנטישמיות באירופה ערב השואה: חבר הכנסת אלכס קושניר מציג את החרדים כסחטנים החיים על חשבון העולים מרוסיה; ולזר קפלון, סגן ראש עיריית חיפה מטעם "ישראל ביתנו" מכריז שהחרדים "זוללים, שותים ואונסים קטינים בחסות אלוהים". צריך לראות כדי להאמין.

התגובות (ברוסית) מתלהמות בהתאם: "צריך להשמיד אותם [את החרדים]!"; "הגיע זמן להצטייד בקלשונות ולצאת לרחובות"; וגם "מזמן היינו צריכים לעשות פוגרומים נגד החרדים… תרשמו אותי לרשימה של עושי פוגרומים". רוטנברג תרגמה גם אותם לעברית.

על העמדות הלאוּמניות של ליברמן אין צורך להרחיב. אנחנו זוכרים את הצעתו לעקור את ערביי ישראל מבתיהם ולהעביר אותם לשטחי הרשות הפלסטינית, כדי שלא יפריעו לו בעיניים, ורק לאחרונה הוא התרעם על החלטת נתניהו להעביר תקציבים ליישובים הערביים. כי אם הם עדיין כאן, למורת רוחו של ליברמן – לפחות שלא ישגשגו, חלילה.

עינינו הרואות: יש לליברמן מספיק איבה לכווו-לם. ובל נשכח את פרשיות השחיתות של מפלגתו: 19 כתבי אישום הוגשו נגד מקבלי שוחד ונותני שוחד במפלגה ומסביב לה. בין היתר, הורשע ראש המטה של "ישראל ביתנו", דאוד גודובסקי, בקבלת שוחד שיטתית עבור המפלגה ובהלבנת הון; סטס מיסז'ניקוב, חבר כנסת ושר מטעם המפלגה, הורשע במירמה ובהפרת אמונים; ופאינה קירשנבאום, שהיתה מזכ"לית המפלגה, נאשמת בלקיחת שוחד סדרתית וממתינה להכרעת הדין. סביבם רחשה פעילות נמרצת ושיטתית של מקבלים ונותנים – כסף, משרות וטובות הנאה. ועוד לא דיברנו על ליברמן עצמו, שהורשע באיומים ובמכות, ושנחקר במשך כמה שנים בחשד לשלל עבירות (הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים), ושהתיק נגדו נסגר, לבסוף, בנסיבות שנויות במחלוקת.

כמה מביש הדבר, שבמסגרת המסע האובססיבי לסילוק נתניהו, הולבנו חטאיו של ליברמן והוא הוכתר למוציא-ומביא החשוב והנכבד בבחירות האלה. ברכות להתדרדרות הקולקטיבית שלנו. למעט יואב יצחק ב-News1 וגיא רולניק ב-TheMarker – רוב העיתונאים ממלאים פיהם מים; אף שאלה על עברו האלים, על השחיתות במפלגתו, ועל ההסתה הקיצונית שלו.

מסע ההתנגדות לנתניהו הפך להיות כל-כך אמוציונאלי ויצרי, עד שכל מי שתורם להפלתו זוכה למחיקת עוונות מיידית

איך הגענו למצב הנלעג הזה? ובכן, מן הצד האחד – מסע ההתנגדות לנתניהו הפך להיות כל-כך אמוציונאלי ויצרי, עד שכל מי שתורם להפלתו זוכה למחיקת עוונות מיידית; ומן הצד השני – ליברמן ההפכפך איננו מתחייב לאף אחד. הוא מציע את שירותיו לכולם; הוא כורת בריתות ומפרק אותן, מנהל מגעים עם זה, אבל גם עם ההוא; תלוי איזה נתח בשר תתנו לו.

למי שמתלהבים מעמדתו האנטי דתית ובונים עליו כמי שיסלק את כל הסממנים הדתיים מחיינו, אני מציעה לחשב מסלול מחדש ולשקול מה הם מכניסים למרחב הציבורי שלנו ביחד עם ה"חילוניוּת" הנכספת הזאת. ובאשר לעולים מרוסיה, שליברמן מבטיח להגן עליהם מפני החרדים זוללי הקטינים והכסף: לאלה מהם שמכינים את הקלשונים ואת הפוגרומים עבור החרדים נחוץ טיפול משטרתי הולם; אבל לצדם צומחת כאן, כאמור, קהילה של עולים ותיקים שמתחילה להתנער מחזיונות הזוועה שליברמן משווק להם וקוראת לעצור את האיש שנטליה רוטנברג מגדירה "פוליטיקאי מסוכן".

אולי זוהי ראשיתה של ההתפכחות; ואולי היא תדביק מעגל רחב יותר של אזרחים. אולי מסתמן כאן פער בין החיזור שמחזרות אחרי ליברמן המפלגות המקוששות שותפים לממשלה, לבין שאט הנפש שהוא מעורר בציבורים רחבים – כולל כאלה שנראים כמו המצביעים הטבעיים שלו.

טוב עשתה הרשימה המשותפת כשהכריזה שלא תתמוך בשום ממשלה שליברמן יישב בה; טוב יעשו גם המפלגות האחרות אם יתנערו ממנו. אין לליברמן ולמפלגתו שום דבר טוב להציע לחברה הישראלית. להיפך: הוא פועל נגד האינטרס המובהק שלנו לשתף פעולה וליצור חברה הגונה, סולידרית ומתחשבת, שמחפשת את הטוב המשותף שיכול להיות לנו כאן.

כנראה שיעניין אותך גם: