• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הבומרז, התקשורת והממסד: מירוץ המכשולים של ברני סנדרס

דווקא בצל הקורונה, כאשר ברור הצורך במערכת בריאות שעובדת למען הכלל, מצביעים, בעיקר מבוגרים, לא מתנהגים באופן הגיוני. ואז הם מעדיפים את הפוליטיקאי המוכר, זה שכבר היה בבית הלבן, וזה יכול לעזור לג'ו ביידן • הפריימריז הדמוקרטיים – תמונת מצב
מושיק טמקין

1. הסיפור של הפריימריז הדמוקרטיים בארה״ב הוא מבחינתי התהום בין מצביעים צעירים ומבוגרים. המספרים מדהימים. בקרב הצעירים, ברני סנדרס דומיננטי. בקרב מצביעים מתחת לגיל 50, הוא מנצח. ככל שיורדים בגיל, הוא חזק יותר. בקרב אלה בין גיל 18 ו-29, יש לו בין 70 ל-90 אחוזי תמיכה. הסיפור מתהפך ככל שעולים בגיל. הבייס של ביידן הוא בני 70+, שחורים ולבנים. בני גיל הזהב מצביעים בשיעורים גבוהים במיוחד. אגב, הנראטיב ש״הצעירים לא מצביעים״ פשוט לא נכון – יש אינסוף עדויות על צעירים שעומדים שעות ארוכות בתורים כדי להצביע. מספר הצעירים שמצביעים עלה לעומת 2016; אבל מספר הבומרז שמצביעים עלה עוד יותר, ומגמד את מספר הצעירים.

2. מעבר לכך, הפער הזה מעיד על מלחמת תרבות באמריקה בין צעירים ומבוגרים. הדור המבוגר, הבומרז, נהנו מהשיטה האמריקאית, הם שולטים במוסדות ובעבור רבים מהם החיים בסך הכל טובים. הם לא רוצים מהפכה ושינויים גדולים וברני מפחיד אותם. הצעירים, לעומת זאת, נמצאים במצב הרבה יותר רע. הם חיים בדיסטופיה קפיטליסטית שהבומרז יצרו, עם פוליטיקה מושחתת ובלי סולידריות מינימלית או רשת חברתית. הם טובעים בים של חובות, אין להם ביטוח בריאות כי זה יקר מדי, הם לא יכולים לקנות בית או להתחיל משפחה או ללכת לרופא שיניים או לקנות תרופות. הם גם רואים את הפלנטה מוחרבת למען רווח של כמה מיליארדרים שקונים פוליטיקאים ומכתיבים מדיניות. כל זאת, בזמן שאמריקה ממשיכה את מלחמת הנצח שלה במזרח התיכון.

המנחים מתעבים את סנדרס ויוצרים נראטיב שמפחיד את הבומרז מ״סוציאליזם״, לא מדברים על עוני או על אי שוויון או על מערכת הבריאות אלא על רוסיה ופוטין והסקנדלים של טראמפ

3. התקשורת שיחקה כאן תפקיד מכריע, ומרתיח דם. גם כאן התהום הבין-דורי חשובה. אנשים מבוגרים מעל גיל 50 צופים בלי סוף בטלוויזיה, שם המוח שלהם נשטף בכמות אינסופית של תעמולה ממסדית נוראית. אצל הימין זה פוקס ניוז, אצל הליברלים זה MSNBC וסי.אן.אן, שם אי אפשר למצוא קול פרוגריסיבי אחד. כל המנחים והמוזמנים מתעבים את סנדרס, אין אפילו אחד מביניהם שהוא לא מיליונר (או מיליארדר), והם יוצרים נראטיב שמפחיד את הבומרז מ״סוציאליזם״ ומשכנע אותם שרק ג׳ו ביידן ״בחיר״, לא מדברים על עוני או על אי שוויון או על מערכת הבריאות אלא על רוסיה ופוטין והסקנדלים של טראמפ. אנשים מתחת לגיל 50 לא רואים חדשות בטלוויזיה, הם יודעים להשתמש באינטרנט, הם לא ממש משתמשים בפייסבוק, הם יודעים את ההבדל בין פייק ניוז למידע אמין, הם מעודכנים לגבי מה שקורה בעולם, ויש להם חוש סולידריות. הבעיה היא, שוב, שהבומרז מצביעים במספרים הרבה יותר גדולים.

4. זה לא נכון שביידן ״בחיר״ יותר. בסקרים הוא מנצח את טראמפ, אבל גם ברני מנצח את טראמפ בכל הסקרים, וזה נכון מאז 2015. אי אפשר לנצח בחירות בלי תמיכה של צעירים. הדמוקרט האחרון שהגיע לבית הלבן, ברק אובמה, עשה זאת כי היתה סביבו התלהבות אדירה של כל הגילאים ובמיוחד צעירים. כשביידן מקיים אירוע, למקום מגיעים כ-100 בעלי שיער שיבה ובאיזשהו שלב ביידן שוכח על מה הוא מדבר, או מתעצבן על מישהי וצועק עליה, או אומר דברים שאף אחד לא מבין. כשסנדרס מקיים אירוע (כבר אין עכשיו אירועים בכלל הקורונה), מגיעים עשרות אלפי צעירים נלהבים. וכן, הם מצביעים. רק שהבומרז, כאמור, מצביעים יותר. וגם ככה אנשים מבוגרים מעדיפים את טראמפ על ביידן. לביידן אין את קואליציית המצביעים לנצח בנובמבר.

5. לגבי נובמבר, אני אפילו לא בטוח שביידן יגיע לשם שלם ובריא. האיש סובל מהִדרדרות קוגניטיבית – מה לעשות, כל מי שעיניים בראשו יכול לראות את זה – והמפלגה הדמוקרטית עושה עכשיו כל מה שהיא יכולה כדי לנסות לסגור את הפריימריז מוקדם ככל האפשר כדי להכניס את ביידן לבוידעם עד הבחירות. ביום ראשון הקרוב יש עימות בין ביידן וברני, וכבר יש נסיונות לבטל אותו, או לדאוג שלא יהיו יותר אחרי זה. ביידן לא מסוגל מנטלית להתעמת שעתיים עם ברני, וגם לא עם טראמפ – אם זה יגיע לשלב הזה. אנשים מצביעים בשבילו כי הם רוצים לנצח את טראמפ, אבל הדמוקרטים לא חשבו על העניין הזה עד הסוף. אולי כי מה שחשוב להם היה לסלק את ברני מהדרך.

6. יש מצב כמובן שביידן כן יהיה המועמד הדמוקרטי, ואפילו ינצח את טראמפ. ומה אז? איך אמור לתפקד נשיא שלא מצליח לסיים משפט? מי באמת ינהל את ענייני המדינה? האם זה יהיה כמו הקדנציה השנייה של רונלד רייגן, כשהוא כבר סבל מאלצהיימר מתקדם וכל מיני אפרטצ׳יקים רפובליקאים ניהלו את המדינה במקומו? זה די מפחיד.

7. חשוב לציין: הפריימריז האלה לא נגמרו. ביידן מוביל, אבל הוא עדיין רחוק מרוב. לברני סנדרס יש סיכוי – אבל הסיכוי קטן לאור ההתייצבות נגדו מצד המדיה, הממסד של המפלגה הדמוקרטית, כל הפוליטיקאים שהתגייסו לצדו של ביידן, וחוסר הרצון של ברני עצמו לתקוף ישירות את ביידן, אותו הוא מכנה ״חבר שלי״ בכל הזדמנות.

בעניין הישראלי-פלסטיני ביידן הוא אסון: פוליטיקאי שתומך אוטומטית באייפא"ק וישראל ולעולם לא יאמר עליה מילה רעה, ולא יזכיר את הפלסטינים אלא ידבר על ״טרוריסטים״

8. ג׳ו ביידן הוא לא איש רע, אבל הוא קטסטרופה פוליטית. הוא תמך במלחמה בעיראק, הוא תמך במלחמה בסמים שהכניסה המוני צעירים שחורים לכלא, הוא אחד האחראים להסכמי הסחר שהחריבו את מעמד הפועלים. הרקורד שלו בעניין נשים, גייז, וזכויות אזרח של שחורים בעייתי מאוד. יש לו היסטוריה של שקרים וזיופים, והוא מושחת – יש לו משפחה מושחתת והוא עצמו מקבל כסף ממיליארדרים כדי לבצע מדיניות שעובדת למענם ולא למען הציבור הרחב. הוא מתנגד לביטוח בריאות ממלכתי, פשוט כי התורמים שלו מתנגדים לזה.

9. ספציפית בעניין הישראלי-פלסטיני ביידן הוא אסון: פוליטיקאי קונוונציונלי שתומך אוטומטית באייפאק וישראל ולעולם לא יאמר עליה מילה רעה, ואפילו לא יזכיר את הפלסטינים אלא רק ידבר על ״טרוריסטים״. סנדרס לעומתו מכיר באנושות של הפלסטינים, קורא לממשלת ישראל גזענית, דורש להפסיק סיוע לישראל עד שיסתיים הכיבוש ולא הולך לעידת אייפא"ק. מבחינה פוליטית, ההבדל בין סנדרס וביידן הוא כמו יום ולילה, שלא לדבר על זה שסנדרס עדיין בשיאו וביידן כבר לא.

10. נקודה אחרונה. מה שיקרה בפריימריז האלה יכול להשתנות במהרה כי וירוס הקורונה עלול להכות קשות בארצות הברית. ההיגיון אומר שבמצב כזה, הפוליטיקה הסולידרית של ברני שמדגיש את הצורך במערכת בריאות שעובדת למען הכלל תעזור לו. אבל דווקא ברגעים אלה, מצביעים, בעיקר מבוגרים, לא מתנהגים באופן הגיוני. ואז הם מעדיפים את הפוליטיקאי המוכר, זה שכבר היה בבית הלבן, וזה יכול לעזור לביידן.

ברני סנדרס בלאס וגאס, פברואר 2020. צילום: Gage Skidmore, cc by-sa 2.0
כנראה שיעניין אותך גם: