המלחמה באדם העובד

תוך מחטף לא חוקתי וללא פיקוח פרלמנטרי: כך מנצח משרד האוצר על הפרטת המאבק במגפת הקורונה והפקרת הציבור בישראל
יובל אילון

מרצה לפילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה, עוסק בעיקר באתיקה, פילוסופיה פוליטית ופילוסופיה של ספורט

מבעד לערפל המאבק בקורונה, הולכת ומתבהרת תמונה קשה, תמונת מלחמה באדם העובד, בעצמאים הקטנים, בסקטור הציבורי, בחלשים ומוחלשים. היות שהאופוזיציה מתקשה להתארגן – למשותפת איש אינו מקשיב, מפלגת העבודה בהלם וההסתדרות נרפית – מתנהלת לנגד עינינו מלחמת מעמדות בנוכחות צד אחד בלבד.

ממשלת ישראל מנצלת את המשבר, את הפחד ואת הרצון של כולם לגלות אחריות, ומוציאה לפועל מדיניות כלכלית וחברתית שאין לה כמעט אח ורע בעולם המפותח. בעוד מדינות רבות נחלצות לעזרת התושבים וממלאות במידות שונות ובאופנים שונים את תפקידן בחלוקה הוגנת של הנטל והגנה על האוכלוסיות החלשות, ואף נוקטות במגוון צעדים מרחיקי לכת כגון תשלום מלא למי שנשארים בבידוד או מאבדים את מקורות ההכנסה שלהם, בישראל מנצח האוצר על הפרטת המאבק במגפה ועל הפקרת הציבור, ועושה זאת במחטף לא חוקתי בלי שום פיקוח פרלמנטארי ואפילו ממשלתי.

אפשר לסכם את המדיניות כך: המשק הפרטי ממשיך לעבוד בניגוד להמלצות משרד הבריאות, עובדים ועצמאים שנפגעו כלכלית מופקרים לגורלם, הסקטור הציבורי מותקף ובעצם מפוטר, והאוצר נאבק בחירוף נפש לבלום כל שקל לו זקוקה מערכת הבריאות כדי להגן על הציבור בכללותו ובעיקר על קשישים ואוכלוסיות אחרות בסיכון – שמא ההוצאה הציבורית שעמל שנים כה רבות לקצץ תגדל חלילה.

כבר נכתב לא מעט על הצורך ברשת ביטחון לעובדים ולעצמאים ועל חוסר הנכונות של המדינה להתערב בחלוקת הנטל, והסתפקותה בצעדים בעיתיים שלא יחלצו את הנפגעים מחובות כגון ערובות להלוואות. כך, הנזק הכלכלי שקיים ממילא פשוט מושת על מי שעלו בגורל – על מי שהגרילו מספרי מוות. לא צריך להיות סוציאליסט בשום מובן כדי להבין שיש לחלק באמצעות מיסוי או הרחבה כלכלית את הנטל באופן הוגן וצודק ככל שניתן. מה שמונע זאת כעת הוא רק אידיאולוגיה שמתנגדת עקרונית לכל התערבות של המדינה בכל מצב, ומשום מה לא מזהה את הפסול בכך שבעיקר הנזק יישאו עובדים זמניים, עובדי שעה, שכירים ובעלי עסקים קטנים.

האוצר גם יצא נגד המלצות משרד הבריאות ו"תסריטי האימים" שלו (כך!). הכת הכמו-דתית אשר הביאה להזנחת השירות הציבורי בכלל ומערכת הבריאות בפרט – למרות אזהרות חוזרות ונשנות על מצב המעבדות, על מחסור אקוטי במיטות ובצוות ובציוד ועל תפוסה מלאה בבתי החולים גם בשגרה – ממשיכה בימים אלה ממש להתנגד ליישום צעדים אשר יסייעו להגן על האוכלוסיות הפגיעות למחלה. התירוץ הרשמי הוא, כרגיל, "אחריות". אין מנוס, מסבירים לנו בחשיבות עצמית, מלשקול ברצינות את העלות של המדיניות ואת תוצאותיה, כאילו מישהו טוען אחרת. הטריק אינו בכך שצריך לחשוב על המדיניות ועל השלכותיה – זה הרי מובן מאליו, אלא במעבר הדמגוגי מהצורך לשקול שיקולים שונים למסקנה הלא-מוצדקת שהמשק הפרטי ימשיך למעשה לעבוד ולא ייכנס לסגר בניגוד לעמדת משרד הבריאות ולנעשה במדינות רבות, ולהתנגדות להרחבת ההוצאה הציבורית.

הכת הכמו-דתית אשר הביאה להזנחת השירות הציבורי בכלל ומערכת הבריאות בפרט ממשיכה בימים אלה ממש להתנגד ליישום צעדים אשר יסייעו להגן על האוכלוסיות הפגיעות למחלה. התירוץ הרשמי הוא, כרגיל, "אחריות"

מדובר בהונאה. ראשית, ישנה התעלמות מהסכנה והמשמעות של התפרצות קשה. נסו לדמיין עשרות או מאות חולים (במקרה הטוב) שאין בעבורם מכשירי הנשמה. מעבר לזוועה, דמיינו גם את מה שיתרחש בחדרי המיון כאשר אנשים יגלו שמפקירים את קרוביהם למוות בייסורים. דמיינו את התגובה לרופא ערבי שמבשר זאת למשפחה בעוד במיטה ליד מונשמת ערבייה, או את המהירות שבהן תתפשטנה השמועות על מכונות הנשמה ששר הבריאות סידר למגזר שלו (כבר נפוצו כאלו על מסכות). התסריטים הללו ותסריטים אחרים אינם מופרכים, ובכל מקרה מי שצריך לדון ולעסוק במשמעותם אינו קבוצה קטנה, שיכורה מכוח, של אנשים שאין להם לא הידע ולא הסמכות אפילו להתחיל לחשוב על הסיטואציה ועל ההכרעות הדרושות.

שנית, איש אינו יודע מהי המשמעות הכלכלית של צעדים שונים במצב הזה. אנו נמצאים במצב חריג של משבר וחוסר ודאות. בפרט, ההשפעה של הכלכלה העולמית על מה שיקרה למשק הישראלי "אחרי" עשויה לגמד לחלוטין את השפעתם של צעדים מקומיים, לכאן או לכאן. זה לא אומר שאין מקום חשוב ליד השולחן בין השאר גם לכלכלנים על מגוון עמדותיהם, ולא רק לאנשי בריאות הציבור. אבל חשוב להקפיד שאת תפקיד הייעוץ לא ימלאו מי שאחראים למצבה המדורדר של מערכת הבריאות, ואשר מבלבלים בין אידיאולוגיה אחידה ומפוקפקת לבין עמדה מקצועית.

בנוסף לדברים הללו, אמש נפל דבר: מאות אלפי עובדים מהסקטור הציבורי "הוצאו לחל"ת." היום גם נדרש במפגיע מהמורות להפסיק ללמד מהבית ולהיות בקשר עם הכיתות, כדי לוודא שלא תעזנה לבקש תמורה כלשהי אחר כך. הרושם שיש לרבים הוא שמדובר בצעד הכרחי, זמני וקצר מועד, והעובדים יחזרו לעבודה בעתיד הקרוב כאשר תהיה חזרה לשגרה. נזכיר שוב שהצעד אינו הכרחי – האובססיה למנוע הגדלה של ההוצאה הציבורית גם במצב הזה היא הפקרות, לא אחריות. נזכיר גם שהשארת עובדים בבית אינה "חופשה", ואסור לקבל את העמדה שחרדה לשלם למי שנמנע ממנו להגיע לעבודה, כאילו מדובר במכונות להשכיר, ולא בעובדים שהם בני אדם.

אולם מעבר לנקודות הללו, העיקר הוא שכלל לא בטוח שתהיה שיבה לשגרה. הרי גם אם המגפה תעבור, יהיה מיתון. ואם לא יהיה מיתון, תהיה סכנה של מיתון או שתהיה האטה. ואם גם לא תהיה האטה, אזי יספרו לנו שיש לנו מזל כי צמצמנו את הסקטור הציבורי ולכן ורק לכן אנחנו לא בקטסטרופה כלכלית. וכי מישהו יופתע אם לא כולם יחזרו לעבודה, ואם מי שיחזרו לעבודה לא יחזרו באותם התנאים?

נוצרת כאן מציאות חדשה. המשמעות של סך המהלכים – מה שנעשה ונמה שלא נעשה – היא כניסה של אלפי משקי בית לחובות, צמצום הסקטור הציבורי ופגיעה קשה בעובדי הציבור. מי שחולם ש"האסימון ייפול" ושהמשבר יבהיר למקבלי ההחלטות את הצורך במערכות ציבוריות מתוקצבות היטב ומתפקדות, ואת חשיבותם של עובדים מקצועיים ומסורים, עשוי לגלות כי איחר את הרכבת. תגובת הנגד כבר כאן. בריונית. מהירה. ואפקטיבית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורן אקשטיין

  אז אתה מציע שכן ישלמו למורים כרגיל? ולשאר עובדי המדינה? מאיפה יגיע הכסף?
  שדדתם, בזזתם את הציבור העובד האמיתי – השוק הפרטי – במשך 70 שנה ועכשיו אתם רוצים להמשיך לסחוט ולמצוץ את הקופה הציבורית למרות שהמשק הפרטי בקריסה וכבר לא מסוגל לספק את התנאים הנהדרים שלכם? החוצפה שלך לא יודעת גבולות. הרסתם את המדינה. דרך אגב, אני בהחלט עושה הפרדה בין עובדי מדינה נחוצים לבין המיותרים.
  המורים, שיישבו בשקט כמו כולם. כמו שלא מפצים בעל קיוסק, אין שום סיבה לשלם להם על ישיבה בבית, בזמן שהמשק כולו בקריסה ואי וודאות.

 2. יוני כהן

  אם יסגרו טוטאלית את המשק, לא יהיה כסף לשלם לרופאים ולאחיות. אנחנו לא אמריקה ואנחנו לא יכולים להכנס לגרעון של טריליון דולר בשבוע. סה לה וי.

  אגב, תקציב הבריאות עלה באופן עקבי בשנים האחרונות.

 3. אסתר בן חור

  הכנסה בסיסית לכל!!!!