המציאות הכלכלית נעדרת מהאולפנים

שנים של הזנחת התחומים החברתיים-כלכליים ותלות בכספי הפרסום של תאגידים הצמיחה בתקשורת בורות עצומה. פלא שבשיאו של משבר הקורונה המגישים משבחים את נתניהו?
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

לאחר מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה על חבילת הצעדים הכלכליים, עבר השידור לאולפן בערוץ 13. אחד ממגישי המשדר, אודי סגל, יצא מגדרו לשבח את נתניהו: "אנחנו בדרך כלל מבקרים את רה"מ, אבל הפעם צריך לשבח אותו על התכנית הנדיבה". הכתב הכלכלי מתן חודורוב הצטרף לשבחים. בערוץ 12, לאורך כל המשבר מדבררת קרן מרציאנו את הצעדים הכלכליים של הממשלה. כן, אותה ממשלה שהעומד בראשה שהוא גם שר האוצר אחראי לאורך שנים להרעבה והזנחת מערכת הבריאות.

אחד הכשלונות הגדולים של התקשורת בימים אלו הוא הסיקור השטחי והמטעה של הקטסטרופה הכלכלית, במציאות שבה מאות אלפי אנשים מאבדים את מקור פרנסתם. המציאות הזאת בקושי קיימת באולפן, כאשר הזמן המוקדש לה שווה לזמן המוקדש לתחזית מזג האוויר. כל זאת לצד ברברת בלתי פוסקת ומבהילה על וירוס הקורונה.

הצעדים הכלכליים שעליהם הכריז נתניהו ואמורים לטפל במשבר בלתי מספקים בעליל: רוב הסיוע הוא הלוואות לעסקים, שכלל לא ברור מי יעשה בהן שימוש במציאות שבה אין ודאות לגבי היכולת להחזיר את ההלוואה. מאות אלפי העובדים שיוותרו ללא תעסוקה יצטרכו להסתמך על דמי אבטלה, מן המצומקים בעולם המערבי בעקבות קיצוץ מתמשך של עד 80% לאורך השנים. חלק מן העובדים כלל לא יהיו זכאים להם מכיוון שהם אינם עומדים בתנאים. עובדים המוצאים לחופשה ללא תשלום יאבדו את הזכויות הסוציאליות, ועשרות אלפי הפרילאנסרים והעצמאים לא יקבלו שום תמיכה ויישארו מחוסרי הכנסה.

מתי ראיתם אחד מהנפגעים מופיע באחד מאולפני הטלוויזיה ומדבר על המציאות הנוראה שהוא ומשפחתו נקלעו אליה? במקרים יוצאי הדופן שבהם הופיעו נציגי המגזר העסקי הם מחו בזעם על מעשה ההונאה, על הפער בין ההבטחות של ראש הממשלה והאוצר במסיבות עיתונאים לבין המציאות. כך למשל הסתבר שמענקים של 6,000 שקלים שהובטחו לבעלי עסקים יגיעו רק לחלק מהם ואותה הטעיה נוגעת לדחיית תשלום מס ערך מוסף.

מתי ראיתם אחד מהנפגעים מופיע באחד מאולפני הטלוויזיה ומדבר על המציאות הנוראה שהוא ומשפחתו נקלעו אליה?

שנים של הזנחת התחומים החברתיים-כלכליים ותלות בכספי הפרסום של תאגידים הצמיחה בתקשורת בורות עצומה ואימוץ תפיסות כלכליות ימניות המקדמות את האינטרסים של בעלי ההון. כל מי שקורא על מה מתרחש במדינות אחרות בעולם נתקל בצעדים כלכליים דרמטיים הרבה יותר, כמו סיוע ישיר לעובדים. ראו למשל את הצעתו של שר האוצר האמריקאי למענק של למעלה מאלף דולר לכל אזרח, דחיית תשלומי שכר דירה, ארנונה ומיסים אחרים כמו גם תשלומים על שירותים. בצרפת מבטיחים סיוע ישיר של מיליארדים לעסקים על מנת שימשיכו להעסיק עובדים ומתחייבים בפני העובדים והעסקים שלא יזנחו אותם. השבוע פרסם ארגון העבודה הבינלאומי דו"ח על שוק העבודה והקורונה. הארגון מביע חשש ל-25 מיליון משרות אבודות בשל הקורונה ומציע חבילת צעדים הכוללים הרחבת ההגנה הסוציאלית, תמיכה בשימור תעסוקה (כגון עבודה לזמן קצר, חופשה בתשלום, סובסידיות אחרות) והקלה פיננסית ובמיסוי לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים ותמיכה כספית בסקטורים כלכליים ספציפיים.

מה שכן אפשר לראות בישראל זה כיצד האוצר מנצל את המשבר על מנת לקצץ במשרות ובחסות המהומה ותרדמת התקשורת להפריט חלק מן השירותים. כך למשל, לו התקשורת הייתה עושה את עבודתה ולא רק מתלוננת על מחסור בבדיקות היא הייתה מגלה שקיימות מעבדות אולם משרד האוצר לא מוכן לממן תקנים לאיושם, כשבאותה עת הוא מנצל את המשבר להפרטת השירות.

כנראה שיעניין אותך גם: