ממשלת ישראל צופה באדישות על האסון

ההשקעה בחברה בעת משבר כלכלי מניבה תשואה, בעוד שאי השקעה וריסון תקציבי גורמים להפסד – זה מה שמנחה את מדינות אירופה בהתמודדות עם משבר הקורונה. בישראל, צריך להסתפק ב"אהבתו" של ביבי
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

חלק קטן מאד מן האנשים בישראל נדבק בנגיף הקורונה אולם חלק גדול מאד, על פי הערכות קרוב למיליון איש עד חג הפסח, יהפכו למחוסרי עבודה. מאות אלפי עצמאים נותרו ללא הכנסה וקשה עדיין לאמוד את עוצמת הקריסה של העסקים, המחיר הכלכלי והנפשי של הקטסטרופה הכלכלית הוא עצום – מחיר שהתקשורת הממסדית העצלה והבורה מתייחסת אליו כבלתי נמנע והממשלה לא עושה כמעט דבר על מנת להתמודד איתו.

אתמול אושרו באיחור תקנות הביטוח הלאומי, שהן חלק מרכזי ב"תכנית הסיוע הכלכלי". תקנות העוסקות בעובדים הזכאים לדמי אבטלה. כצפוי, שום בשורה חדשה, רק אותה תפיסה כלכלית שמרנית, קמצנית ואכזרית עם תיקונים קלים. עובדים מעל גיל 67 שפוטרו או הוצאו לחל"ת לא יקבלו דמי אבטלה אלא מענק שינוע בין 1,000 ל-2,000 שקל, בהתאם לגובה הפנסיה שלהם עבור חודש מרץ. עבור חודש אפריל יקבלו מענקים שינועו בין 1,000 ל-4,000 שקל. תקופת האכשרה לקבלת דמי אבטלה תרד לחצי שנה. וזוכרים שבמסגרת התכנית הכלכלית הובטח שהמובטלים יקבלו לקראת חג הפסח מענק של 500 שקלים בתוספת לדמי האבטלה? אז הובטח, תשכחו מהמענק.

צריך להזכיר שוב שדמי האבטלה בישראל הם זעומים ונמוכים מאד יחסית למה שמתרחש במדינות אחרות. ד"ר מיכל קורא מאוניברסיטת חיפה מצאה במחקריה שביטוח האבטלה נשחק מ-1990 ועד היום ב-30%-80%, תלוי בגיל המובטל ובגובה משכורתו. הסיבה העיקרית לכך היא שמשרד האוצר שחק ב-97% את השתתפות המעסיקים בדמי ביטוח האבטלה.

כדאי להסתכל על מה קורה במדינות אחרות, שם התפיסה אינה "לתת לכוחות השוק ולנגיף הקורונה לעשות את שלהם", אלא לדאוג לכך שעסקים ימשיכו להתקיים ויימנעו מפיטורי עובדים. מדינות המתבססות לא רק על תפיסה מוסרית של סולידריות חברתית, אלא גם על היגיון כלכלי המגובה במחקר המצביע על כך שההשקעה בחברה בעת משבר כלכלי מניבה תשואה בעוד שאי השקעה וריסון תקציבי גורמים להפסד – כך, כפי שהצביעו דר' יובל אופק שני, אלן אורבך ויורי גורודנישנקו, צמד כלכלנים מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה, שחקרו את השפעת ההוצאה הממשלתית על התמ"ג במדינות שונות ובתקופות שונות. ממצאיהם, שפורסמו בכתבי עת כלכליים מובילים וצוטטו בהרחבה, מצאו שבתקופת משבר כלכלי, כל דולר שמוציאה הממשלה יגדיל את התמ"ג בדולר וחצי עד 2 דולרים, ולהפך. מחקרם של לורנס סמארס, שר האוצר האמריקאי לשעבר ונשיא אוניברסיטת הארוורד וברד דהלונג מאוניברסיטת ברקלי הגיע לאותה מסקנה.

דנמרק, למשל, החליטה לפצות מעסיקים עד ל-90% משכר העובדים שלהם. בהולנד, חברות שאיבדו לפחות 20% מהכנסתן יכולות לבקש סיוע מהמדינה לכיסוי 90% משכר העובדים שלהן. בבריטניה, שר האוצר של הממשלה השמרנית הבטיח שהממשלה תשלם לעסקים שימשיכו לפעול עד ל-80% משכר העובדים שלהם. בצרפת, הבטיח הנשיא שהממשלה תדאג לכל עובד ולכל עסק ולא תאפשר להם לקרוס. בגרמניה, הממשלה משלימה גם את הכנסתם של עובדים שנשארו לעבוד בחלקיות משרה.

מטרת המדיניות הזאת היא לשמר את המבנה הכלכלי שהתקיים לפני התפרצות הנגיף ככל האפשר. כאמור, לא רק מטעמים כלכליים אלא גם מטעמים חברתיים; מכיוון שידוע שאנשים שמאבדים את מקום עבודתם מאבדים מקום שבו הם חשים תחושת שייכות חברתית, בריאותם נפגעת וגם כאשר הם מוצאים מקום עבודה חדש, הם סובלים מהפחתה בהכנסתם והדבר פוגע גם בעתיד ילדיהם.

ואילו אצלנו – מדיניות של אטימות אכזרית, הצופה באדישות בקריסה הכלכלית והחברתית.

כנראה שיעניין אותך גם: