• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

השר ליצמן הוא סכנה לבריאות הציבור

הוא נלחם על הקלות שהתבררו כסגולה בדוקה להדבקה המונית רגע לפני ליל הסדר, ועל פי עדויות רבות הפר את ההנחיות בעצמו – תוך חשיפת כל המתפללים וצמרת המדינה לנגיף הקורונה. אל לנו לעבור לסדר היום על התנהגותו של שר בריאות שחושב שהוא מעל החוק
אלונה מרים אילוזאלונה מרים אילוז

אלונה מרים אילוז היא אשת תקשורת, עורכת לשון וספרות, מרצה ופעילה חברתית. לינק לטוויטר

נדמה שלאחר שקצר מחמאות בקדנציה הראשונה שלו – בגין מספר מהלכים חיוביים שאת חלקם לא השלים כלל – הגיע שר הבריאות ו/או סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לקדנציה השנייה כשהוא זחוח, מגן על פדופילים ועברייני מין (כולל הפדופילית מאוסטרליה מלכה לייפר) ועסוק ביתר שאת בקידום חסידות גור; החל ממינוי מקורבים לתפקידים הקשורים למערכת הבריאות, דרך המצאת תפקידים חדשים בעבור אנשי שלומו, הצבת מתאמי קשר לבתי חולים, כולם מחסידות גור, וכלה בעיסוק מאסיבי בדיור, כולל לחץ על שר השיכון עבור אנשי החסידות. וכמובן, ביזוי כל נוהל ו/או כלל של מנהל תקין עד לאקורד הצורם האחרון, הפרת הנחיות המשרד שלו עצמו, תוך סיכון אוכלוסייה אזרחית. במקרה הזה, אוכלוסייה חרדית מבני ברק, אבל לא רק.

האיש חסר האחריות והבושה הזה, שמכיר היטב את בני ברק, את הצפיפות והעוני הקיימים בה גם בימים כתיקונם, נאבק באנשי משרדו מרגע שהחל משבר הקורונה כאילו מדובר בשקרנים שרק רוצים להתעמר בחרדים ולכן המציאו מגפה ממוחם הקודח. כשהם התעקשו שהמצב מסוכן ומדבק, ליצמן התעקש על החרגת חיידרים, ות"תים, בתי כנסת וישיבות עד 20 איש. כשהם אמרו שחשוב להישאר בבית, ליצמן ענה: אבל אתם יוצאים עם הכלב, אז למה אנחנו לא יכולים ללכת למקווה? ההקלות על הציבור החרדי שבעבורן, לכאורה, "נלחם" ליצמן התבררו כסגולה בדוקה ומנוסה להדבקה המונית.

גם כאשר שמע ליצמן (ומשה גפני, שהרי הוא נציגו של הרב קנייבסקי בכנסת – אמ"א), את ההחלטה חסרת האחריות של הרב חיים קנייבסקי להמשיך ללמוד תורה בחיידרים ובישיבות, אף אחד מהם לא טרח לטוס לבני ברק להסביר, לדבר, לזעוק ולשנות את רוע הגזירה. ליצמן וגפני, גפני וליצמן, הנציגים הבכירים של הציבור החרדי האשכנזי בכנסת, הפקירו את בוחריהם לקורונה שנייה לפני ליל הסדר. במקום ליצור קשר בדחיפות עם הרבנים המובילים, כמו גם עם אלו "הבעייתיים" – כי לדבריהם הציבור החרדי אינו צורך תקשורת בערוצים המקובלים, לא צופה בטלוויזיה ואין לו סמארטפונים – ולהסביר את חומרת המצב, הם שתקו.

ליצמן וגפני, גפני וליצמן, הנציגים הבכירים של הציבור החרדי האשכנזי בכנסת, הפקירו את בוחריהם לקורונה שנייה לפני ליל הסדר

טוב, ליצמן לא בדיוק שתק. בשבוע שבין 22-27 במרץ, כשמרבית הציבור כבר שהה כשבועיים וחצי בסגר, ליצמן עוד "נאבק" עם אנשי משרדו ועם הממשלה בניסיון להחריג את בתי הכנסת, אף על פי שכבר היה ידוע שמדובר בדרך הבטוחה ביותר להדבקה. גם לאחר שנאסר במפורש – באיחור רב לעומת שאר האוכלוסייה – להתפלל בבתי כנסת ובמקומות סגורים, העידו חסידי גור שהתפללו עם ליצמן בשבת שעברה (27-28 במרץ) בביתו של חסיד גור, שבו נכחו עשרות אנשים, ואילו ביום שני 30 במרץ התפלל ליצמן בבית כנסת "בית ישראל" הסמוך לביתו. מיום שלישי ואילך התפללו בבית הכנסת בשקט בחושך. עד אחר טען שליצמן התפלל בבית הכנסת במהלך כל השבוע. כל זאת, על פי חשיפתה של העיתונאית ענבר טוויזר מ-N12.

כלומר, כל האנשים שהתפללו עם ליצמן בבית הכנסת ובבית הזה, יחד עם אלו שפגשו בו במקווה, לא ידעו בזמן אמת שהם צריכים להיכנס לבידוד, המשיכו להסתובב בבטחה ולהדביק אחרים בבטחה. ואם תהיתם/ן איך יכול לקרות דבר שכזה כשיש איכון טלפוני והשב"כ עוקב אחרינו? התשובה פשוטה, לא היה איכון טלפוני על הטלפון של ליצמן עד לפני יומיים. כנראה שאחריו לא עקבו, ואם עקבו – אז העלימו עין. אחרת, אין דרך להסביר את העובדה שבזמן אמת ליצמן לא נעצר, לא נחקר ולא נקנס כמו כל אזרח אחר שהיה מפר את ההנחיות ואולי אף יותר, אחרי הכל אנחנו מדברים על שר הבריאות! גם אין דרך להסביר את העובדה שבזמן אמת, איש לא קיבל sms שהודיע לו להיכנס לבידוד כי התפלל עם שר בריאות חולה קורונה. האיכון הטלפוני, המעקב של השב"כ, כולם המתינו שבוע שלם עד שתגיע אחת, עיתונאית, ענבר טוויזר, ותגלה את מה שהם טרחו כל כך להסתיר.

מעללי ליצמן (צילומסך מאתר N12)

לא חסרות סיבות מוצדקות לדרישה לפטר את ליצמן מתפקידו כשר הבריאות: הענקת יחס מיוחד לאדמו"ר מגור ובני משפחתו כשהגיעו לאשפוז, הצעת הטבות וקידום לאנשי משרדו בתמורה להעלמת עין מחיידק הליסטריה שנמצא במעדניית "גולדיס בית ישראל", הטבות לחברות סיגריות וטבק המפרסמות בעיתון "המודיע" המזוהה עם חסידות גור ובו עובדת חוה ליצמן, אשתוהתעמרות במטופלי הקנאביס, הפעלת לחץ על שני פסיכיאטרים, עובדי משרד הבריאות, שנדרשו לקבוע אם מלכה לייפר כשירה נפשית לצורך הסגרתה לרשויות באוסטרליהוכמובן פרסום יומני הפגישות והפעילות של ליצמן משנת 2017 ועד לרגע זה. יומנים שלאחר קריאתם אפשר לומר בבירור: בראש משרד הבריאות עומד אדם שכבר מספר שנים דואג אך ורק לחסידות גור תוך שימוש במערכת, קומבינות שגובלות בפלילים והפעלת לחצים וקשרים לטובת חסידות גור בלבד – אפילו לא לטובת הציבור החרדי כולו, שלא לדבר על הציבור הישראלי כולו.

האיכון הטלפוני, המעקב של השב"כ, כולם המתינו שבוע שלם עד שתגיע עיתונאית אחת ותגלה את מה שהם טרחו כל כך להסתיר

וגם כאן היריעה קצרה מלהכיל, ועוד לא נגעתי במנויים ובשמות בעלי התפקידים המומצאים שטרח ליצמן לסדר לא.נשי חסידות גור במערכת הבריאות, כמו גם בשמות הספקים ונותני השירותים השונים למערכת הבריאות, בלחצים שהופעלו על גלנט ועל משרד השיכון בנוגע לדיור עבור חסידי גור, בסיוע לענקית הטבק פיליפ מוריס ועוד ועוד. חיפוש קצר בגוגל ותוכלו למלא בשקט שלושה ימים בקריאה על מעללי השר או סגן השר, בעיקר מ-2015 ועד היום.

עם זאת, התנהלות השר במשבר הקורונה שכללה את הפקרת האזרחים בערים ובשכונות החרדיות, העמדת צמרת המדינה המנהלת את המשבר בסכנה והכנסתה לבידוד, כולל רה"מ, מנכ"ל משרד הבריאות ושרים וא.נשי מקצוע נוספים והפרת ההנחיות בעצמו, תוך חשיפת כל המתפללים לנגיף הקורונה בו לקה – היא התנהלות שאל לנו לעבור עליה לסדר היום. זוהי סכנה בריאותית לציבור, היעדר דוגמה אישית ומסר חד-משמעי לציבור החילוני, המסורתי והחרדי גם יחד, יש הנחיות, אני מעליהן. יש חוק, אני מעליו וגם עוד כמה, מחסידות גור כמובן. המשטרה כבר המליצה לפני כמה חודשים להגיש כתב אישום נגד השר ליצמן ומכיוון שחלק מעדי התביעה נגדו הם עובדי משרד הבריאות, עשה היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, שמיניות באוויר על מנת להכשיר את המשך כהונתו. ליצמן "הסכים" לא להיות אחראי ליחידות שבהן עובדים עדי התביעה נגדו. כמו שאמרו הגשש החיוור: אתם מדברים ככה ועושים ככה. יעני, ישראבלוף.

ליצמן מכחיש את הטענות על השתתפותו בתפילות האמורות, כמובן, אך מכתב ששלח מר מרדכי ברוינר (חסיד גור שבביתו, בין היתר, התפלל ליצמן), באמצעות עורך דינו לרשות השנייה לרדיו ולטלוויזיה, מגלה כי ברוינר אמר את האמת כולה כי חשב שמדובר בחקירה אפידמיולוגית של משרד הבריאות בגין מחלתו של ליצמן. לאחר שגילה כי שוחח עם כתבת ערוץ 12, הוא החליט לקבול "ולחזור בו".

אין לה לממשלה ששריה אינם עומדים בהנחיות ובתקנות שהיא יצרה, ואין לו לשר שמפר את הנחיות משרדו, שום זכות להנחות את האזרחים ו/או לדרוש מהם "ציות" להנחיות הללו ובכלל. המעבר בין התפקידים, משר לסגן שר וחוזר חלילה, שעושה ליצמן בעשור האחרון, מגלם בתוכו את כל העניין: סגן שר = כמה שפחות אחריות בממשלה החילונית שבגלות הזאת וכמה שיותר אפשרויות לדאוג לאנ"ש (ועדות, ועדות), עד שיבוא המשיח ותקום ״מדינה אמיתית״.

בן שבת, ליצמן, בר סימנטוב ונתניהו, מרץ 2020. צילום: חיים צח, לע״מ
כנראה שיעניין אותך גם: