• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הא לחמא עניא: היום שאחרי הקורונה

ארגוני החברה האזרחית, שנשחקים מהטיפול במוחלשים שיצר הגל הראשון של משבר הקורונה, וחברי הכנסת, חייבים לפעול עכשיו להשפעה על מדיניות חברתית עתידית – לפני שהתקציבים ייעלמו והארגונים יקרסו
ישי מנוחיןישי מנוחין

פעיל זכויות אדם, מרצה והוגה פוליטי. בעבר מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, יו"ר הסניף הישראלי של אמנסטי אינטרנשיונל ופעיל בתנועת יש גבול. כיום עומד בראש ארגון "מזון" בישראל

ממאות שעות צפייה בחדשות וקריאת כתבות בעיתונים ובאתרי החדשות השונים, וכמובן ממסקנות הביניים של "הוועדה המיוחדת בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה" שפורסמו ב-7 באפריל 2020, אנו למדים שיש להתכונן ביסודיות ליום שאחרי הגל הראשון של הקורונה. כדאי, כבר בימים אלה, לתכנן פעילויות, אסטרטגיות יציאה מהמשבר ושינויים מבניים וחקיקתיים שלא השכלנו לקדם אחרי שפורסמו הדו"חות על כישלון הממשלה בטיפול בעורף בימי מלחמת לבנון השנייה.

ארגוני החברה האזרחית, שנשחקים מהטיפול במוחלשים שיצר הגל הראשון של הקורונה, וחברי הכנסת, חייבים לנסות לנצל את המשבר הבריאותי ליצירת שינוי ולהשפעה על קביעת קווי המתאר למדיניות חברתית עתידית, ולא רק להיערכות מיידית לגל השני של הקורונה. היום, יותר מתמיד, ברור עד כמה הכרחי לחזק את רשתות הביטחון החברתיות בנושא ביטחון תזונתי ועד כמה חשוב שהכנסת תחוקק, תבקר ותוודא שממשלת ישראל, שלא למדה דבר מהפקרת העורף בימי מלחמת לבנון השנייה ומהפקרתו המתמשכת בעוטף עזה, תאפשר מעטפת שתבטיח רשת ביטחון חברתית למקרי משבר עתידיים.

לפי הדו"ח שכתבה הוועדה בראשותו של ח"כ עופר שלח, נוספו "קרוב ל-25% דורשי דמי אבטלה, רובם שכירים שהוצאו לחל"ת, שעל פי הערכות לא מעטים מהם יתקשו לשוב לעבודתם גם בתום המשבר". עוד נאמר בדו"ח, שצפוי "משבר עצום בקרב העצמאים והעסקים הקטנים, וסכנת קריסה של ענפים שלמים." משמעותם המעשית של הערכות אלה היא הצטרפותם של עשרות ואולי מאות אלפים של עניים "חדשים" לעניים ה"ישנים". הן מחייבות הערכות מוקדמת של ארגוני החברה האזרחית כדי להבטיח את אפשרות פעילתם, ואף קיומם, בעתיד ולא רק בימים אלה של תגובה מיידית. גם ועדת הכנסת לקורונה קוראת "לסייע למגזר השלישי לצלוח את המשבר".

הוועדה מציינת ש"עמותות המגזר השלישי, שבנושאים רבים ממלאות את תפקידה של הממשלה, נכנסו למשבר במצב רעוע, כתוצאה מהיעדרו של תקציב מדינה לשנת 2020. הן צפויות גם לקשיים בגיוס כספים לאחריו בגלל המשבר הכלכלי העולמי. המינימום הנדרש הוא לסייע להן לשמור על התשתיות שלהן בעת המשבר, ולסייע להן בכיסוי ההוצאות הנוספות על מיגון והוצאות שוטפות אחרות. הוועדה התרשמה כי בתוכנית האוצר שפורסמה אין מענה ראוי לצורך חיוני זה." ראוי להוסיף שבכלל התוכניות הכלכליות שפרסמה הממשלה – בנושא מובטלים, עובדים בחל"ת, עצמאים, חברות וכיוצא בזה – קיימת התעלמות גורפת מעניים. העניים, ה"חדשים" כ"ישנים", שקופים בעיניי ראש הממשלה והאוצר.

בכלל התוכניות הכלכליות שפרסמה הממשלה – בנושא מובטלים, עובדים בחל"ת, עצמאים, חברות וכיוצא בזה – קיימת התעלמות גורפת מעניים. העניים, ה"חדשים" כ"ישנים", שקופים בעיניי ראש הממשלה והאוצר

בחודש האחרון, נוסחו במרחב הציבורי עשרות רבות של מכתבים, עצומות והצעות שנשלחו לחברי כנסת, לשרים, לביטוח הלאומי, לחברת החשמל ועוד. רעיונות רבים, על מה שצריך לעשות כאן ועכשיו, מוחלפים בין הארגונים וההוגים לבין חברי הכנסת, שרי הממשלה והסוכנויות השונות של השירותים הממשלתיים. רוב ההצעות ראויות ונכונות והן מתמקדות בדרכים אפשריות לסייע לאלה שמתקשים עכשיו או יתקשו בעוד חודש. להערכתי, ולהערכת רבים אחרים, פיזור ההצעות, ההתעלמות מהגירעון התקציבי הענק שצפוי לנו, חוסר ההתייחסות להזרמת הכספים הפופוליסטית והלא אפקטיבית שנעשית היום והבלגן הפוליטי שלפנינו, יכשילו את מימושם של רעיונות רציניים אלה.

כדאי כבר מעכשיו ועד שיאושר תקציב 2020 (או עד שיחוקק חוק הסדרים 2020), להתארגן ולפעול למען כך שכספי הביטחון התזונתי – כל אותם כספים, שעל פי דו"ח הוועדה המיוחדת, יועדו לעמותות ש"נכנסו למשבר במצב רעוע, כתוצאה מהיעדרו של תקציב מדינה לשנת 2020" (תמיכה בעמותות המספקות סלי מזון, תמיכה בהרחבת המיזם הלאומי לביטחון תזונתי, הגדלת התקצוב של כספי קמחא דפסחא, רמדאן ושאר החגים וכיו"ב) – יהיו חלק מבסיס התקציב ושסכום תקצובם יהיה מספק. הכרחי לפעול לשם כך כבר מהיום: כשהגל הראשון של הקורונה יעבור, נתוני הגרעון יתבררו במלואם, יעלו צרכים פוליטיים של קבוצות אינטרסים שונות וידרשו כספים לקידום הסכמים קואליציוניים.

כשזה יקרה, מהר מאוד ייעלמו התקציבים וחלק גדול מארגוני החברה האזרחית יקרסו. במשבר הבא נאלץ להמציא את הגלגל מחדש.

שוק מחנה יהודה, 7 באפריל 2020. צילום: חיים צח, לע״מ
כנראה שיעניין אותך גם: