• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

ההקלות בבגרויות אינן מספיקות

הצמצום במספר הבגרויות לכלל הנבחנים הוא צעד מבורך, אך חשוב יותר שלא נאפשר למשבר זה להחריף את הפערים בהישגים. יש לבנות תכנית סיוע נרחבת לאוכלוסיות המוחלשות שבקרבן הלמידה מרחוק התקיימה באופן חלקי, לא איכותי ובמקרים רבים אף לא התקיימה כלל
סתיו כהן

כאשר הוחל ההסגר לפני פורים, בדיוק בתקופה שבה מתחילים בתיכונים להיערך לבחינות הבגרות במועד קיץ, אחת השאלות הגדולות שריחפו מעל ראשיהם של תלמידי התיכון בישראל היא האם יוכלו לסיים את הבגרויות שלהם, או שמא נגזרו עליהם השלמות ועיכובים. ובכן, בצעד מתבקש הוחלט כי בחינות הבגרות השנה יתקיימו במתכונת חירום.

אין להקל ראש בהשפעת בחינות הבגרות על עתידם של התלמידים. תעודת בגרות היא כרטיס כניסה לא רק להמשך לימודים אלא גם להכשרה מקצועית ולשוק העבודה. משרד החינוך פרסם בראשית השבתת מערכת החינוך כי הוא נערך לשתי אופציות; האחת כוללת חזרה מלאה לשגרה לאחר חג הפסח והשנייה כללה פריסת בחינות גדולה יותר על מנת למנוע התקהלות במקרה שהלימודים אינם חוזרים לסדרם לאחר החג. בצעד ראוי ואמפטי שנועד להוריד את מפלס החרדה, החליט משרד החינוך כי ללא קשר לתאריך החזרה ללימודים יבחר באפשרות השנייה.

משרד החינוך בנה מערכת מדורגת של הקלות עבור התלמידים כאשר אחת ממטרות התכנית היא הקטנת מספר הנבחנים במרחב אחד ככל שניתן, זאת כדי למנוע התקהלות. ההקלות כוללות מיקוד לבחינות שיכללו פחות חומר לימודי מהמתוכנן, שינוי לוח הזמנים, ובחלק מהמקצועות יסתפק משרד החינוך בציון הבית ספרי.

התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בלבד (במקום עד 7 בחינות בעתות שגרה) במשך 5 שבועות, החל מ-22.6 ועד סוף חודש יולי. לפי התוכנית החדשה, התלמידים ייבחנו השנה בשלושת מקצועות החובה, מקצוע הומניסטי ומקצוע מדעי – סך הכול עד 5 בחינות בלבד ובמקצועות הבחירה ייקבע ציון בית ספרי משוקלל. בנוסף, מאפשר משרד החינוך מיקוד נרחב יותר עבור התלמידים ובכך מרחיב את חופש הבחירה בשאלונים השונים.

מתווה הבגרויות החדש הוא טוב, וטוב שהוחלט עליו. עם זאת, אחד מעמודי התווך שעליו הוא מסתמך, לפי פרסומי משרד החינוך, הוא המשך הלמידה מרחוק. זאת כאשר כבר כיום רק כמחצית מהתלמידים משתתפים בלמידה מרחוק.

לכן, אם לא ניתן יהיה לחזור ללמידה בבתי הספר כדי להכין את התלמידים לבגרויות, על משרד החינוך לבנות תכנית סיוע נרחבת לאוכלוסיות המוחלשות שבקרבן הלמידה מרחוק התקיימה במתכונת חלקית, לא איכותית ובמקרים רבים אף לא התקיימה כלל בשל מחסור במחשבים, קליטת אינטרנט לקויה באזורים מרוחקים ובשל קושי נפשי או טכני של ההורים לסייע לילדיהם.

אוכלוסייה נוספת שנפגעה קשות בתקופת הלמידה מרחוק היא תלמידי החינוך המיוחד ותלמידים משולבים שחלק גדול מהם לא יכלו בכלל להשתתף בשיעורים המקוונים. על משרד החינוך לתת את הדעת על הפער הזה ולהיערך לצמצומו.

צמצום מספר הבגרויות כך ש"מחזור הקורונה" לא יופלה לרעה מעמיתיו בשנים הקודמות והבאות הוא חשוב, אך אין בו די. גם הכרזתו של ראש הממשלה שהורה להעביר 50 מיליון שקלים לרשויות לצורך רכישת מחשבים למשפחות שזקוקות לכך, בדגש על המגזר החרדי והערבי היא חשובה. אך יש להוסיף הסתייגויות משמעותיות. ראשית, הלמידה מרחוק יצרה פערים בין כמות המחשבים לבין כמות הילדים גם במעמד הבינוני ובמיוחד בקרב משפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ולכן המיקוד במגזר הערבי והחרדי אינם מספיקים. שנית, על משרד החינוך לתת הסבר מדוע למרות שהמחלקה שאמורה להתכונן ללמידה מרחוק ולתקופות חירום אשר קיימת כבר קרוב לעשור לא התכוננה ולא במעט לתרחיש של מחסור במחשבים ומדוע אנו עוסקים בבעיה מהותית זו רק חודש לאחר הכניסה להסגר.

ההקלה הארצית לכלל הנבחנים מבורכת, אך חשוב עוד יותר שלא נאפשר למשבר זה להחריף את הפערים בהישגים. מערכת החינוך אמורה לפעול לצמצום פערים ולחתור להבאת תלמידים מרקעים סוציו-אקונומיים שונים לנקודות פתיחה דומות לחיים. נכון שגם בעת שגרה יש עוד דברים רבים שניתן וצריך לעשות על מנת שמערכת החינוך תמלא את ייעודה, אך אסור לתת לעת החירום הזאת להשיג אותנו לאחור.

סתיו כהן היא מנכ"לית הל"ה למען החינוך

צילום: cc by-Samory Pereira Santos
כנראה שיעניין אותך גם: