ביסקוויטים ושעשועים

בשעה שאנחנו מחככים כפות ידינו בהנאה לנוכח כישלונה הקונדיטורי של אשת השליט במשימה שהייתה אמורה לשוות לה תדמית של עממיקו (בכל זאת, פתי בר) או של מישל אובמה לעניים, הגזל השיטתי של אזרחי ישראל הולך ומחריף וראש הממשלה מתבצר בשרירות שלטונו

אין לי כל כוונה לצפות בווידאו של רעיית רוה"מ ועבריינית מורשעת מכינה את "עוגת הבית" של הנתניהוז ליום העצמאות. מאז פורסם, כבר מלאה הרשת מאות ביקורות, התבדחויות ופרשנויות – חלקן בטעם טוב, חלקן פחות, חלקן אף קורעות מצחוק, אך מאחר שמכונת היח"צ המשומנת של מנהיגנו ("יחיד הסגולה") ומשפחתו הגרעינית הרימה להנחתה, זה היה אך צפוי.

מה שנראה לי חשוב בהקשר הנידון (ביסקוויטים טובעים ללא רחם בנוזל שמסרב להתקשות ואוזלת יד מטבחית שרבות כמותי עשויות להזדהות איתה) הוא הפקרתה (או שמא קידושה) של "רעייתי" בקו האש כמי שמייצרת חדשות לבקרים מבוכות זוטא, סקנדלים דיפלומטיים ומהומות מחרישות אוזניים. כולנו משתפים פעולה (לעתים בחדווה ניגרת) עם הדיון החוגג על הפדיחה החדשה מבית המלוכה. מה פתאום סוכר חום?! מה זו הפומפייה הפצפונת הזו? ככה לא מכינים עוגת ביסקוויטים!

במאמר מבריק בשם "השערורייה כאסטרטגיה שלטונית" שפרסמה כאן ד"ר יאלי השש, היא טוענת כי "השערורייה השלטונית מבקשת לייצר לגיטימציה לשלטון אוטוריטטיבי ולמבנה חברתי שבו לאליטה הכלכלית והשלטונית יש פריבילגיות על-חוקיות שמתנרמלות עם כל שערורייה", וכן כי אסטרטגיית השלטון השערורייתי היא בבחינת מסך עשן תמידי, שמונע מאיתנו להבחין בין שערוריות לבין אירועים מעוררי אימה.

כותבת השש:

"שרה נתניהו אינה מפריעה לבנימין נתניהו בהתנהלותה, אלא בדיוק להפך. היא מחזקת את התפיסה של בית ראש הממשלה כבית השליט שבו יש תככים, שיגעון, יחסים בעייתיים המפיקים תדיר סקנדלים לתקשורת מצהיבה והולכת, המזינה את העיסוק המתמיד בשליט, רעייתו וחייהם כפי שהבריטים למשל עסוקים באובססיביות בבית המלוכה.

ניתוחה המשובח של השש מלפני שלוש שנים עומד יפה במבחן הזמן, לדאבון הלב. מאז נכתב, העתיר עלינו בית המלוכה עוד אי אילו שערוריות שמילאו אין סוף זמן מסך, וגבו תלי תלים של דיו, נייר ופיקסלים. אם למנות כמה: הקלטות יאיר ממועדון החשפנות, הקלטות שרה בשיחה זועמת עם יועץ התקשורת (פסיכולוגית Ba.Ma), הקקי המופקר של קאיה והאצבע המשולשת שקיבלה מיאיר האזרחית שומרת החוק שהעירה לו, זריקת החלה על אדמת אוקראינה. במאמץ קל ניתן יהיה לדלות מתהום הנשייה עוד כהנה וכהנה.

כמעט שני מיליון תוצאות מניב הגוגל לשם "שרה נתניהו", ועבודה ראויה לשמה תהיה להפריד את הצהוב – המחזק בסופו של יום את מעמדה כגברת הראשונה שאין בלתה וגורר את אהדת ההמונים הסבורים שהתקשורת מתעמרת בה – מהפלילי והנושק לפלילי. רק בפברואר השנה הוגשה תביעה נוספת של העובדת לשעבר המי-יודעת-כמה בבית ראש הממשלה על סך 650 אלף שקלים בגין התעמרות בעבודה, העסקה פוגענית, סבל ופגיעה בשם הטוב. מאז ניגפו כל עיסוקינו באשד המסכות, הבידוד החברתי והחל"ת שדן כה רבים מאיתנו למצוקה כלכלית משוועת. שוועתה של התובעת הנוכחית נאלמה מפני אירועי השעה, שעוד קשה לעמוד על ממדי החסד שעשו עם שליטנו.

ובכך, בדיוק, נעוץ לב העניין. בשעה שאנחנו מתענגים על תבוסתה הנוזלית של אשת השליט במשימה שקרין גורן ככל הנראה הייתה מבצעת בעיניים עצומות ועם יד קשורה מאחורי הגב, מספר המובטלים מאז תחילת משבר הקורונה חצה את קו המיליון, משקי בית ועסקים קטנים קורסים באין פרנסה, משפחות מאבדות את בתיהן, ואילו הממשלה מעדיפה להעביר תקציבים לרשתות הגדולות.

בשעה שאנחנו מתענגים על תבוסתה הנוזלית של אשת השליט במשימה, מספר המובטלים מאז תחילת המשבר חצה את קו המיליון

בשעה שאנחנו מחככים כפות ידינו בהנאה לנוכח הכישלון המצולם של פעולה ביתית שהייתה אמורה לשוות לאשת רוה"מ תדמית של עממיקו (כולה עוגת ביסקוויטים ולא איזה טירמיסו או גלידת פיסטוק ביתית) או של שליטה בריאותנית נוסח מישל אובמה לעניים ("והעיקר לא להוסיף ג'לטין או חומרים כימיים. אנחנו רוצים בכל זאת ללכת על חומרים טבעיים"), קורמת עור וגידים הממשלה הבזבזנית בתולדות ישראל, הסיפוח של שטח C הולך ומתקרב, מורות נאנקות תחת עול הלמידה מרחוק של תלמידיהן ושל ילדיהן וסופגות שטנה ובוז מכל עבר, בתי המשפט עדיין סגורים ומי יודע אילו עוד פעלולים מתכנן לנו הקוסם רב-המעונות הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים עד ה-24 במאי.

אביגיל ביטון, ממובילות המאבק לדיור ציבורי, יצרה בית מפתי-בר במחווה למארי אנטואנט של ציון. כך, בלי יותר מדי אומר ודברים, הזכירה לנו את מה שצריך לעמוד כל העת במרכז הדיון: לא כישורי האפייה של שרה ולא הנימוסים הקלוקלים של הצאצא משולח הרסן שלה. תראו, הנה מטס! הנה עוגה! אלא סדרי העדיפויות המעוותים המעוולים של ראש הממשלה, שמרעיב מזה עשורים את מערכת הבריאות הציבורית, שמפריט את משרד החינוך עד דק, שאנחנו מממנים את שלושת בתי המידות שלו, בעוד מצוקת הדיור בישראל מגיעה לממדי חרפה.

שתקרוס לה העוגה, למי איכפת. גם הסטורי הזה של הבית בבלפור הוא סקנדל-מעט, עוד קצת עשן שמסמא את עינינו מראות את הגג שבוער לנו מעל הראש.

,

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.