די להזנחת הטיפול באלימות כלפי נשים

ביקורת חריפה בדו"ח מבקר המדינה שפורסם החודש חושפת טיפול לקוי והיעדר פיקוח מצד הגורמים הממשלתיים ביחס לאלימות כלפי נשים. בצעדה שתתקיים מחר תיקרא הממשלה להפסיק את ייבוש התקציבים
יפעת בלפר

בתחילת החודש פורסם דו"ח מבקר המדינה שבחן את יישום החוק למניעת הטרדה מינית, במלאות 20 שנה לחקיקתו. ממצאי הדו"ח מספקים לנו תמונה עגומה על ביטחונן האישי של נשים בשוק העבודה ובמרחב הציבורי. 1 מתוך 4 נשים חשופה להטרדה מינית, ובשנת 2018 כ–153 אלף נשים דיווחו שחוו הטרדה מינית. למרות המספרים הגבוהים פחות מ 5% מהנשים שנפגעו פנו למערכות האכיפה והטיפול במדינה, ובהתאמה נמתחה ביקורת חריפה בדו"ח על הטיפול הלקוי והיעדר הפיקוח מצד הגורמים הממשלתיים.

מחקרים מראים כי עתות משבר מהוות הקצנה של עתות שגרה, כוחם של בעלי הכוח מתחזק באמתלת מצב החירום ופגיעותם של המוחלשים מעמיקה. ואכן, ימי פרסום הדו"ח הם ימים של היעדר ביטחון אישי פיזי וכלכלי של נשים במדינה. בתקופה זו, המאופיינת כמצב חירום, שמונה נשים נרצחו על ידי בני זוגן, ושתיים נוספות התאבדו על רקע אלימות מגדרית, כל זאת רק מתחילת תקופת ההסגר ולצד דיווחים שזורמים כל העת מקווי הסיוע והמקלטים בכל הארץ המדווחים על עלייה משמעותית בפניות על רקע אלימות כלפי נשים במרחב הביתי.

החוק למניעת הטרדה מינית קיים כבר למעלה מ-20 שנה, היקף התופעה והכשלים להתמודדות עמה ידועים ומוכרים לפועלות בתחום ובכך לא חידש המבקר דבר,  חידושו המרכזי של הדו"ח הוא דווקא בחשיפת מעגלי הפגיעה של התופעה ההולכים ומתרחבים לאוכלוסיות שונות בציבור הרחב.

בניגוד לתפיסה הרווחת הטרדה מינית איננה רק "בעיה של נשים" ומי שרוצה לצמצם את הסיפור לכדי בעיה כזו ותוך כדי להדיר נשים משולחן קבלת ההחלטות או להסיר את הסדרת ביטחונן מהעוגה התקציבית, מוטב שיעיין בדו"ח המבקר ויראה כיצד ההשפעות של ההטרדה המינית פוגעות בכלל החברה הישראלית.

בדו"ח הנוכחי, ביקש מבקר המדינה להתמקד באופני יישום החוק למניעת הטרדה מינית בשני גופים מרכזים בשוק העבודה ובחברה הישראלית שיש להם ממשקים שונים עם הציבור הרחב: מערכת הבריאות ומערכת החינוך והמשרדים העומדים בראשם.

ממצאי הדו"ח מצביעים על הטרדות מיניות כלפי נשות הצוות הרפואי לצד הטרדות כלפי מטופלים ומטופלות של מערכת הבריאות כולה, היינו מי שזקוק לטיפול או תמיכה רפואית בבתי החולים, קופות החולים, המוסדות לבריאות הנפש והמוסדות הגריאטריים. במערכת החינוך המצב טוב עוד פחות: לצד הטרדות מיניות שחוות נשות הצוות החינוכי, 1,568 תלמידות ותלמידים חוו הטרדות מיניות בשנת 2017 ידי בגירים במערכת.

התמונה המתקבלת רחבה יותר ממה שנהוג לתפוס כ"בעיה של נשים". מערכות החינוך והבריאות מטפלות בציבור הרחב כך, שאנחנו ובני משפחתנו בעת קבלת טיפול רופאי והילדים והילדות שלנו, בזמן שהייתם בבית הספר – לא מוגנים וחשופים להטרדה מינית.

קשה להתעלם מההקבלה בין ההתמודדות עם אלימות נגד נשים וההתמודדות עם אתגרי הבריאות והחינוך בישראל, בוודאי לא בתקופת המשבר הנוכחי. כולם יודעים להגיד שאלו חשובים אך בפועל מערכות החינוך והבריאות כמו מערך הטיפול באלימות כלפי נשים אינם על סדר היום.

מדובר במערכות שבמשך שנים רבות יובשו מבחינה תקציבית, עמידותן בתקופת המשבר הנוכחי הייתה על כרעי תרנגולת, נעדרת מוכנות למשבר וחסרת חשיבה חדשנית ועתידנית

מערכות הבריאות והחינוך כמו מערך הטיפול באלימות כנגד נשים נותנים מענה לאוכלוסייה הפגיעה בחברה, משכך, כפי שניתן היה לראות במשבר הנוכחי, קל להתעלם מהם בזמן שגרה או לטפל בהם נקודתית בזמן חירום. המערכות הללו אינם מערכת הביטחון, מדובר במערכות שבמשך שנים רבות יובשו מבחינה תקציבית, עמידותן בתקופת המשבר הנוכחי הייתה על כרעי תרנגולת, נעדרת מוכנות למשבר וחסרת חשיבה חדשנית ועתידנית. שרידותן את המשבר הייתה הודות לפרטים הפועלים במסגרתן ופחות בזכות הגורמים שקיבלו החלטות באשר לפעילותן.

אך האמת המתגלה הן מדו"ח מבקר המדינה והן מימי המשבר הנוכחי היא שההבחנה בין אוכלוסייה פגיעה ליתר האוכלוסייה היא מסוכנת ומאפשרת הפקרה של הנכללים והנכללות תחת הקטגוריה הזו. בפועל, כשאין די מכונות הנשמה או מיטות לחולים כולנו מוכנסים להסגר כפוי וכשמערכת החינוך מושבתת, לרובנו אין יכולת לצאת ולהתפרנס. באותו האופן, אלימות כלפי נשים שאיננה מטופלת זולגת לילדים ולילדות שלנו או לכל אחת ואחד מאיתנו ברגע של הזדקקות רפואית.

מחר (ב') יתקיים בצ'ארלס קלור בתל אביב מצעד נשים ביוזמת ארגוני נשים רבים, בקריאה להעברה מיידית של תקציבים לטיפול באלימות כלפי נשים. הפגיעות היא של כולנו, ודרושה לנו מהפכה של ממש באופן בו הרשויות מתייחסות לצרכינו היסודיים והבסיסיים ביותר. מהפכה שכזו תתרחש רק מתוך דרישה ציבורית חד משמעית, שטיפול ראוי באלימות נגד נשים, בבריאות ובחינוך הוא אינטרס חיוני של הציבור כולו.

עו"ד יפעת בלפר היא מומחית למניעת הטרדה מינית, יועצת ומלווה ארגונים במניעה וטיפול בהטרדות מיניות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.