• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

סיפוח הוא כיבוש ונישול על ספידים

סיפוח איננו רק עניין סמלי או פוליטי, אל תאמינו למי שאומר לכם שזה עניין טכני שלא ישנה דבר בשטח. נאומו של עו"ד מיכאל ספרד בהפגנה נגד הסיפוח בשבת האחרונה
מיכאל ספרד

53 שנים.

53 שנים שמדינת ישראל שודדת את השטחים הפלסטינים הכבושים.

53 שנים שמיליוני בני אדם לא טעמו יום אחד של חירות, יום אחד של עצמאות.

53 שנים שאנחנו מנשלים אדמות של יחידים, של משפחות, של קהילות, שאנחנו מנתבים את כל המשאבים של השטח שנכבש ב-1967 למתנחלים הישראלים ועל-חשבון הנכבשים הפלסטינים.

53 שנים שבהם קבוצה של בעלי זכויות, בעלי כוח פוליטי ואידאולוגיה גזענית ומנשלת שולטים על מיליונים שבהגדרה אינם שותפים לתהליכים הפוליטיים ושאינם מיוצגים במסדרונות שבהם נקבע עתידם.

איך קוראים למשטר שבו קבוצה אחת שולטת על קבוצה אחרת ומדכאת אותה? איך קוראים למשטר שבו חוק אחד חל על הקבוצה השלטת וחוק אחר על הנתינים הנחותים? כן, חברות וחברים: זהו משטר אפרטהייד.

וכשאנחנו פושעים כלפי אחרים, אנחנו מזדהמים בעצמנו. והזוהמה פשתה אצלינו בכל מקום. היא אוכלת כל חלקה, וכל רשות, וכל משרד ממשלתי וכל פוליטיקאי ופוליטיקאית שמשתפים פעולה עם העוול.

חברות וחברים – הכל סביבנו מזוהם, מזוהם בפשע הכיבוש והאפרטהייד. אבל זה לא הכל. כי עכשיו הממשלה הרעה שקמה במדינתנו רוצה לקבע את הפשע. לשדרג ולהנציח את האפרטהייד, להעמיק את הנחיתות שישראל כופה על מיליוני פלסטינים. היא רוצה לספח. וסיפוח – חשוב להבין – איננו רק עניין סמלי או פוליטי. אל תאמינו למי שאומר לכם שזה עניין טכני ושהוא לא ישנה דבר בשטח.

סיפוח הוא מנגנון משוכלל שיאפשר הפקעות ונישול ועקירה של פלסטינים בהיקף ובקצב שלא ידענו. כאשר ירושלים המזרחית סופחה, אלפי נכסים הוכרזו בה כנכסי נפקדים ואלפי דונמים הופקעו במה שקרוי "לצרכי ציבור"

סיפוח הוא מנגנון משוכלל וחדש שיאפשר הפקעות ונישול ועקירה של פלסטינים בהיקף ובקצב שלא ידענו. כשירושלים המזרחית סופחה, אלפי נכסים הוכרזו בה כנכסי נפקדים ואלפי דונמים הופקעו בה במה שקרוי "לצרכי ציבור". ומי הוא הציבור שלטובתו מפקיעים? כמובן, מתנחלים. כך קרה בירושלים המזרחית וכך בוודאות יקרה בשטחים שיסופחו בגדה אם יהיה סיפוח.

סיפוח הוא כיבוש ונישול על ספידים. כל הרע שאנחנו נאבקים נגדו למעלה מחצי מאה יתוגבר בכלים חדישים ויעילים.

אנחנו כאן כדי להגיד שלא ניתן לסיפוח לקרות. שאנחנו פותחים במאבק שבו אין לנו כוונה להפסיד. שלעולם – לעולם – לא נשתוק על פשעים המבוצעים בשמנו, לא בכיבוש ולא בסיפוח. לראשי הממשלה של ישראל, המכהן והחליפי וכל מחליפיהם וסגניהם ושריהם וסגני שריהם, אני רוצה לומר: אל תזלזלו בנו. למאבק שאנו פותחים היום יש עוצמה שתלך ותגבר כי אנו נאבקים על צדק בסיסי.

ואנחנו לא נפסיק להיאבק עד שלכל איש ואשה שחיים בין הים לירדן יהיו זכויות אזרח אמיתיות, במדינה אמיתית, שבה הם יכולים לממש את כל זכויות האדם שלהם, לפתח את כישרונותיהם, ולחיות בשלום ובבטחה.

הפגנה נגד הסיפוח, 6.6.20. צילום: איתן ריקליס

כפי שאמר עורך הדין האמריקאי הדגול סולומון צ'ייס, שנאבק בעבדות: "הזכויות של אף מאיתנו אינן מובטחות עד שיובטחו הזכויות של כולם". חברות וחברים, אל תזלזלו גם אתם בעוצמה שלנו. היא נובעת מכך שאנו נאבקים על צדק בסיסי ואנושי אבל גם מכך שאנחנו ביחד. צעקנו באלפי עצרות, אסיפות והפגנות שערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים, והיום אנחנו מוסיפים – ערבים ויהודים מתעקשים להיות שותפים!

שותפים אמיתיים, שותפות המבוססת על שוויון וכבוד, תוך הכרה בחוסר השוויון המובנה בחברה שלנו ותוך הבנה ששותפות כזו מחייבת מאמץ של תיקון גם בתוכנו. ועם העוצמה הזאת ניאבק לא רק בסיפוח המנוול אלא גם בכיבוש הארור. וגם אם נסכל את הסיפוח, לא נשקוט עד שיבוא יומו האחרון של הכיבוש.

והוא יבוא. הוא חייב לבוא כי אין אלטרנטיבה לחיים אנושיים המבוססים על שוויון, חירות וכבוד.

יום אחד הכיבוש יסתיים ואנחנו לא נשקוט עד שכך יהיה.

נאומו של מיכאל ספרד בהפגנה נגד הסיפוח בכיכר רבין בתל אביב, 6 ביוני 2020

כנראה שיעניין אותך גם: