סמוטריץ' והבדואים: מהלך קלאסי של קוזאק נגזל

כשהערבים מתויגים כעבריינים אלימים, ממילא הם אינם שותף פוליטי לגיטימי. כך, השנאה נעשית כלי משחית פוליטי, והיכולת לתייג "עבריינים" ולסמן את ה"אויבים" ואת "שותפיהם" היא כחומר בידי העסקן היוצר
חליל אלעמור וחיה נח

"צריך לטפל בקצב הריבוי שלהם" הכריז סמוטריץ' בלהט. "הבדואים מכפילים את עצמם כל 12 שנים. זה סוג של פצצה, שאם לא ננטרל את המנגנון שלה היא תתפוצץ עלינו הרבה יותר חזק". הוא גם הציע פתרון: "ככל שנעייר אותם, ככל שנהפוך אותם ליותר מערביים, אז שיעור הילודה יהיה בירידה". ואילו נפתלי בנט הזהיר מפני הפשיעה הבדואית: "הוקם פה בנגב שטח, בועה ללא חוק".

ה"סיור" שניהלו אנשי ימינה בנגב בימים האחרונים אינו מקרי. הוא אסטרטגי. חלק מראשי הבית היהודי, עמותת רגבים, אתר הקול היהודי הכהניסטי ועוד שחקנים בימין הקיצוני מנהלים מזה שנים קמפיין הסתה נגד הבדואים בנגב. ולמשל, הקול היהודי וגורמים אחרים מתמחים בליקוט והפצת כתבות המכתימות אוכלוסייה של 270 אלף אזרחים כעבריינים. שוב ושוב מתפרסמות כתבות המתארות בצבעים עזים עבירות של בדואים, ומבחינות אותן מעבירות של יוצאי רוסיה/חרדים/מזרחים וכל קבוצה אחרת, ומבליטות את חומרתן. חלק משופרות הימין משתפים, ומשתתפים, בחגיגה, ולעיתים מצטרפים גם אחדים מעיתונאי המיינסטרים.

למסע ההכתמה מטרה פוליטית ברורה: לפגוע בבדואים, ולהחליש את מאבקם לשוויון אזרחי. בין יעדיו הבולטים: מניעת הכרה בכפרים וקורת גג מהציבור הבדואי; ופגיעה בזכויות הכלכליות והחברתיות של הבדואים. אוכלוסייה מוחלשת, ש-79.6% מילדיה הם עניים, היא קורבן נוח וזמין לתיוג זדוני. קהילות, שהמדינה לא הציעה להן מעולם מסגרת תכנונית, הן קורבן קל להאשמה בעבירות בנייה.

לכן, רגבים ניסתה למנוע הקמת בית ספר בדואי בכפר אלזרנוק, בשלל תואנות "משפטיות" ו"תכנוניות" כביכול. זו הסיבה לכך, שרגבים תבעה בנחישות מהמועצות הבדואיות לגבות מיסי ארנונה מקהילותיהן העניות, עוד טרם שקבלו שירותים בסיסיים כגון כבישים או מדרכות, פינוי אשפה או צנרת מים. והכל כביכול בשם "השוויון בפני החוק". וזהו הטעם לכך, שרגבים מנסה בימים אלו למנוע הקמת שכונה בתל שבע, בתואנת שווא לפיה זהו "יישוב חדש". כל התנכלות נתלית בטענה: "הם עבריינים!".

מאחורי הקלעים, הסיפור עמוק יותר, ומטרותיו הפוליטיות מרחיקות לכת. בראש ובראשונה, זהו מהלך קלאסי של קוזאק המתלונן שנגזל. ויש להבינו בראש ובראשונה מתוך ההקשר הפוליטי הרחב של מאבק שמאל וימין, ובשטחים דווקא. "רגבים" מממשת את אסטרטגיית "עתירות המראה". כלומר: רבים מראשי המתנחלים אינם מסתפקים בבנייה בלתי חוקית בגדה. הם משתינים מהמקפצה ומקימים בגלוי, בדרכים עברייניות, יישובים שלמים. זאת ועוד, הם מסלקים מאדמתן באלימות קהילות שלמות. וכמובן, הם משתלחים בשופטי בג"צ חופשי-חופשי ומנסים להטיל עליהם אימה (וראה הקריאה לעלות על בית המשפט בטרקטור D9).

אבל, מפעם לפעם הם נאלצים בכל זאת לתת את הדין בבג"צ, ואין להם שום דרך להצדיק את העבירות. כיצד יוכלו להתגונן? הבה ונתחכמה. שוב ושוב מתייצבים פרקליטיהם בבג"צ וקובלים בדמעות תנין, שנוהגים בהם איפה ואיפה. שהפרקליטות אינה ממצה את הדין מול עברייני בנייה ערבים בישראל.

עזות המצח של "עתירות המראה" ברורה בעליל: ידיעות חשף ביוני 2018 שלא פחות מ- 14 מראשי "רגבים" בעבר ובהווה התגוררו במבנים לא חוקיים או נטולי היתר בשטחים. "רגבים" נהנתה משך שנים מתרומות בסך יותר משני מיליון שקלים מאת חברת בנייני בר אמנה, חברת הבת של "תנועת ההתיישבות אמנה" שהתמחתה בבניה בלתי חוקית ברחבי הגדה המערבית. זאת ועוד, מבקר המדינה מצא ב- 2017 שרגבים קבלה תמיכות ממועצה אזורית בשטחים שלא כדין, לפי תבחינים שנתפרו למידותיה. סמוטריץ', מנכ"ל רגבים בעבר, אינו טלית שכולה תכלת: סגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן, טען שסמוטריץ' נחקר בחשד שתכנן לבצע פיגוע תופת בנתיבי איילון בתקופת ההתנתקות, ושתק כל הדרך לשחרורו.

אבל, זה לא מונע מאנשי "רגבים" להתחזות בהיכלי בג"צ כאבירי שלטון החוק, ולהתלונן מרה על "גזילת אדמות" ובנייה "עבריינית" בידי הבדואים. יתר על כן, זה לא הפריע לעמותה לקבוע בין מטרותיה "מעקב ובקרה על יישומם של כללי מנהל תקין בשירות הציבורי". מי שרוצה ללמוד על דו פרצופיות, יכול לקבל אצלם קורס מתקדם.

ההפללה (קרימינליזציה) אינה משרתת רק את עמדת המתנחלים בבג"צ: היא מתגברת גם את מאמצי "הבית היהודי" "האיחוד הלאומי" ומקורביהם בימין הקיצוני בזירה האלקטורלית בישראל. ברצונם לזרוע פיצול ועימות בין יהודים לערבים בציבור, ובפרט בפריפריה. ההפללה "מוכיחה" כביכול, שלא ניתן לקיים שותפות אזרחית בין יהודים לערבים לטובת מטרות משותפות, כגון פיתוח הנגב או קידום הגליל. לכאורה, פיתוח הנגב יכול להתקדם רק לטובת היהודים, ורק על חשבון הערבים. ניתן לפתח רק תוך דחיקת האזרחים הערבים ותוך מאבק נגד "פצצת הריבוי הטבעי". כך, יכולים אנשי ימינה המזרימים הון תועפות לגדה להכתיר עצמם בו-זמנית לאבירי הפריפריה ומגיני אדמותיה.

לכאורה, פיתוח הנגב יכול להתקדם רק לטובת היהודים, ורק על חשבון הערבים, ואפילו תוך מאבק נגד "פצצת הריבוי הטבעי". כך, יכולים אנשי ימינה המזרימים הון תועפות לגדה להכתיר עצמם בו-זמנית לאבירי הפריפריה

קמפיין ההפללה משרת גם אינטרס מרכזי בזירה המפלגתית/קואליציונית: אם הערבים מתויגים כעבריינים אלימים, ממילא הם אינם שותף פוליטי לגיטימי. כך, השנאה נעשית כלי משחית פוליטי מחודד, והיכולת לתייג "עבריינים" ולסמן "אויבים" ו"שותפיהם" היא כחומר בידי העסקן היוצר. וכך, למשל, לאחרונה תקף בצלאל סמוטריץ' את עמיר פרץ, וקבע כי הוא נוטל לעצמו את הרשות להתיישבות הבדואים בכדי לשרת את "מפקדי הארגזים במפלגת העבודה". ברור, שסמוטריץ' התאכזב לגלות, שרשות הבדואים שוב אינה נכס ברשות מפלגתו. ואין פלא שהוא מאשים את פרץ, איש הנגב, ב"מכירת הנגב".

אבל מעבר לכך, האיש שאינו רוצה בחברת ערבים במחלקת היולדות, פשוט אינו מסוגל להעלות על דעתו, שלפרץ עשויה להיות כוונה אחרת. שפרץ, תושב שדרות, חותר לפתח את הנגב לטובת כל תושביו. בלתי נתפש לדידו, שכדי להבטיח את עתידן של שדרות ואופקים, יש להבטיח שוויון אזרחי לתושבי רהט השכנה והכרה לכפרים בקהילה הבדואית.

ומעבר לכך, יש לסמוטריץ' וחבריו מטרה פוליטית כוללת: סיכול האפשרות של מדינה אזרחית, המקיימת חברה משותפת שוויונית ושפויה. המהלך מיועד ללבות אש. לדחוק את הציבור הערבי, שרובו המכריע אזרחים שלווים, לזרועות העימות. כך, ניתן להנציח את מעגל הקסמים האלים. ורק כך, מקווים ראשי הימין הקיצוני, תימנע פשרה שפויה בשטחים, שהיא האיום האסטרטגי המדיר שינה מעיניהם.

חליל אלעמור הוא חבר בוועד הכפר אלסירה וחבר מזכירות פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי. חיה נח היא מנכ"לית פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.