אז רוי בוי גזען, ומה איתכם?

הרבה מהמזועזעים, גם אם לא היו מתנהגים כך בעצמם, בכל זאת שותפים לשיכרון הכוח היהודי ולאדנות המחליאה שלו. המגיבים בטוחים שהם (אתם) אוהבי אדם, רודפי שוויון ואוחזים בערכים ליברליים, אבל עדיין נותנים יד לכיבוש, לנישול ולגזילת אדמותיהם של הבדואים
איאת אבו שמיס

משוררת שפרסמה עד כה שני ספרי שירה דו לשוניים, סטודנטית למדעי החברה והמדינה, גרה ביפו ומייסדת הפרויקט 'נשים ערביות יפואיות מצליחות'

אתמול (ג') פורסם כי משפחתם של הילדים הבדואים שצולמו בסרטון הגזעני של רוי בוי "מי רוצה להאכיל בדואי" הגישו תלונה במשטרה נגד כוכב הילדים. הסרטון שחולל סערה רבתי הוא אכן דוחה, גזעני ואלים, אבל בעיניי פחות מעניינים רוי בוי, ההתנצלויות החרדות שלו לאחר הפרסום ותוכנית הטלוויזיה בכיכובו שצילומיה נדחו. ברור שהוא התנהג בצורה בזויה ושהוא צריך להיענש, אבל המיקוד ברועי עוז והשיימינג שרבים משתפים איתו פעולה בחדווה עושה חסד עם החברה הגזענית שבה אנחנו חיים.

רוי בוי והטיול שלו בספארי של הפזורה הבדואית משקפים את החינוך הציוני הרווח בישראל: חינוך לערכים גזעניים, ובראשם עליונות טהורה של גזע אחד – הגזע היהודי. רוי בוי הוא הפנים של האומה, הפנים הלא מתייפייפות, הפנים של רוב המצקצקים והמזועזעים מהסרטון. כן, גם אתם שנחרדתם וכיניתם אותו 'תת רמה', במה רובכם שונים ממנו? הרי גם אתם מאמינים בעליונות יהודית, ובשבילכם ערבי אם לא איום בטחוני אז במקרה הטוב הוא אטרקציה, כמו "שפיטה" או "פאודה".

יהודים בישראל, יהיה מיקומם על פני הקשת הפוליטית אשר יהיה, רובכם הגדול שותף לתחושת בעלות הבית ביחס לאדמה ולמדינה ולתחושת העליונות המשכרת על ערבים, גם אם ההורים שלכם נולדו במקומות אחרים בעולם ואילו אנחנו נמצאים פה מדורי דורות. הרבה מהמזועזעים, גם אם לא היו מתנהגים כך בעצמם, פשוט כי הטיול בספארי הוא באמת תת רמה של טעם רע, עדיין שותפים לשכרון הכוח היהודי ולאדנות המחליאה שלו. חלק גדול מהמגיבים לסרטון בטוחים שהם (אתם) אוהבי אדם, רודפי שוויון ואוחזים בערכים ליברליים, אבל עדיין נותנים יד לכיבוש, לנישול ולגזילת אדמותיהם של הבדואים. מה החוכמה להתנער מהתנהגות בזויה כזו של חזק על חלשים, אבל לא לגנות את המדיניות שגוזרת עוני ודלות, את תשתית הגזל ומנגנוני אי הצדק שמהם סובלים הבדואים במשך עשרות שנים?

מה החוכמה להתנער מהתנהגות בזויה כזו של חזק על חלשים, אבל לא לגנות את המדיניות שגוזרת עוני ודלות, את תשתית הגזל ומנגנוני אי הצדק שמהם סובלים הבדואים במשך עשרות שנים?

גם אתם, השמאלנים הנאורים לכאורה שעטים על הסרטון הזה כדי להוקיע אותו, מתנערים ממנו ורוחצים בניקיון כפיכם, תזכרו שעמוק בפנים רוי בוי בא לשקף לכם מי אתם ומה אתם מלמדים את ילדיכם, כשאתם ממשיכים לדבוק במדינה היהודית והדמוקרטית שלכם. רוי בוי הלך עם האמת שלו, מה שנקרא, בצורה הכי טבעית, כנה וברורה, בלי מסכות ובלי כותרות של זכויות אדם, דמוקרטיה וליברליזם. חשבו על איך "השמאל" מתנהג כלפי ערבים כל פעם מחדש, בין אם בדיבור הגזעני על "רוב יהודי" ובין אם בהפגנות גדולות, כשעושים לנו טובה שמזמינים אותנו לנאום (זוכרים את הפגנת השמאל הגדולה במאי 2019 שרק לאחר לחצים וביקורת מבית הזמינו את איימן עודה, המנהיג ויו"ר הרשימה המשותפת לדבר בה?). כשראיתי את הילדים בסרטון, את שאריות המזון ואת ההתמקחות על מטבע של עשר אגורות, חשבתי על פירורי התקציבים שאנחנו נאבקים עליהם, את המלחמה על זכויות טבעיות שהמדינה מתמקחת איתנו עליהן, עושה לנו טובה שזורקת לעברנו עצם, אחוז זעום ממה שמגיע לנו, בכל תחום.

ועכשיו אחרי שהסערה תחלוף, אחרי שההמון הישראלי הציוני יתנער מהתנהגות הבזויה של רוי בוי, אחרי שישקע האבק על ההתנצלות והצילומים יתחדשו (רוי בוי טוען שהוא למעשה בדואי, אולי את העונה הבאה יצלמו ברהט, בשיתוף פעולה של האוכלוסייה המקומית), תוכלו כאחד להמשיך לדבוק בערכים גזעניים, בהפרדה, תוכלו להמשיך להתייחס אל הערבי הפלסטיני ואל הבדואי כאל איום או כאל אטרקציה, אבל כל פעם במקום ובצורה קצת שונה – כדי שיהיה מעניין. כל זאת על מי מנוחות, נישול, גזל, הפרדה וסיפוח, עד הסרטון הבא ש"יזעזע" את אושיות ההומניות והליברליות שלכם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי טבעון

  יודה יודה איבר אלס.
  שבתאי לוי

 2. ג. אביבי

  אמת בפרצוף.
  את אותם מצקצקי לשון ה"מזועזעים" שעטו על רוי בוי, הייתי שואל:
  כמה ערבים חיים אתכם בישובים הקהילתיים, במושבים, בקיבוצים ובשכונות היוקרה שלכם? אולי מספר מאוד עגול?
  מה גורלה של משפחה ערבית, שבעזרת החוק, הצליחה לרכוש דירה בשכונתכם או בישוב הקהילתי שלכם? ראו מקרה "רקפת".
  מה אתם ה"לא גזעניים" מספרים לנו על האדמות שנגזלו ממגורשי 1948 ושעליהם הוקמו קיבוצים ומושבים רבים ומשגשגים?

 3. שבתאי לוי

  תשובה לאביבי
  "שקרים שחוזרים עליהם פעמים רבות, נהפכים לאמת". גבלס.
  למען ארץ ישראל השלמה, מותר לשקר, שמיר.
  שבתאי לוי טיבעון

 4. אמנון

  הכותב כותב מתוך עליונות מוסרית כאילו. הוא קובע "עובדות" ואחר כך גוזר מהם כמה אנחנו גזענים. הערבים הוכיחו בהתנהגות שלהם כמה הם גזענים לאורך כל ההסטוריה.