הנהירה לדובאי היא עוד מסך עשן

תמונה של צמיד זהב מאחת מחנויות היוקרה, של הלובי של בורג' ח'ליפה או של מוצר קוסמטיקה חדשני הופכת בן רגע לוויראלית. כך ה"משפיענים" של דורנו מסייעים למשטר להשכיח מאיתנו את מה שחשוב באמת
דאליה חלבי

בוגרת בית הספר למנהיגות של מנדל ומרצה במכללת אורנים

יהודים כערבים נוהרים לדובאי ומציפים את הרשתות החברתיות בתמונות וסרטונים של גורדי שחקים, בריכות וחופים, קניונים וחנויות יוקרה והרבה מכוניות פאר ושרד "מהסרטים".

חלק מהמבקרים באיחוד האמירויות הם א/נשים רגילים שקצה נפשם בסגרים, בדיווחי הסרק הבלתי פוסקים של ערוצי החדשות על מגפת הקורונה ובעגמומיות של המצב הכללי שמבשר על התרסקות כלכלית, אחוזי אבטלה גבוהים ואלימות גואה. מה רע לעלות על טיסה וליהנות קצת? אומנם ישנם כאלה שמביעים התנגדות ואף מגנים את הביקורים האלה בטענה שהם נותנים לגיטימציה ואף מהווים שיתוף פעולה בפועל עם שלטון שמפר זכויות אדם בצורה בוטה מאוד, מגביל ומצמצם חירויות ופוגע קשות בקבוצות שונות, כמו נשים ומהגרי עבודה. לאור זעקתו של קומץ זה של יפי ויפות נפש, כדאי להזכיר שהפרות של זכויות אדם מתרחשות על בסיס יומיומי בתוך ישראל ומעבר לקו הירוק. האם גם אז אתם זועקים? וכמו כן, מדוע שלמי שאינו רואה כלל וכלל את העוולות היומיומיות שמתרחשות פה, יהיה אכפת ממה שקורה בדובאי שבה הוא מבקר לימי תענוגות ספורים?

אבל לא על כך ארצה לכתוב. אני רוצה לכתוב על מה שמוכנה תופעת "המשפיענים/ות" או "מעצבי/ות דעת קהל", שצצו להם כמו פטריות אחרי הגשם הראשון, ומציפים כעת את הרשתות בתמונות מדובאי. כמו בחברה היהודית, גם בחברה הערבית, לא מדובר בהוגי דעות, פילוסופים או חוקרים שמנסים לתרום להבנת תופעות חברתיות, כלכליות ופוליטיות או מדענים שתורמים לאנושות ועוסקים בשאלות גורליות כמו אפידמיולוגיה, התחממות גלובלית וביטחון תזונתי. אלה גם לא לוחמים למען זכויות אדם שמוכנים לשלם מחירים גבוהים למען מאבקים של שוויון וצדק ואף לאבד את חייהם למען אמונה נשגבת. המשפיענים/ות האלה הם כמובן דוגמנים/ות, פאשיניסטות ומגישי/ות תוכניות ריאליטי כאלה שמכוונות למכנה המשותף הנמוך ביותר. יש להם עשרות-אלפי עוקבים שמחכים למוצא פיהם או ליתר דיוק, למוצא "מצלמותיהם", וכאשר הם מעלים תמונה לפייסבוק או לאינסטגרם שלהם, הם זוכים לאלפי לייקים, עשרות אלפי תגובות ושיתופים.

צילום: קובי גדעון, לע״מ

תמונה של צמיד זהב מאחת מחנויות היוקרה או של הלובי ממלון "בורג' חליפה" או של מוצר קוסמטיקה חדשני, הופכת בן רגע לוויראלית, וזוכה להילת קודש. מספיקה תמונה של פאשיניסטה מדופלמת עם כוס קפה ברקע של אחד ממגדלי העיר כדי להפוך את הרעיון של ביקור בדובאי למאווה נפשם של עשרות אלפים. מספיק סרטון בן 10 שניות של איזה מגיש של תוכנית ריאליטי, שבו רואים ג'יפ דוהר במדבר, כדי למכור לאלפי העוקבים את הפנטזיה של עוצמה וכוח. מספיקה תמונה של בגד מעצבים עם הכיתוב הפילוסופי המעמיק של "בוקר טוב" כדי להפוך הרצון של ביקור בדובאי לחלום חייהם של המונים. "המשפיענים" האלה מוטסים על ידי חברות יוקרה ועל ידי משרדי תיירות ואף על ידי משרדים ממשלתיים כדי לשווק את הסכם השלום וכדי להלל את מי שהביא לחתימתו ראש הממשלה נתניהו. הם משוכנים במלונות יוקרה ומהווים שופר לחברות מסחריות ושיווקיות לצד משרדי ממשלה, שמבקשים לצייר את דובאי כמדינת החלומות של כל אחד ואחת ולצרוב את התודעה במסר האלמותי שלפיו ביבי הוא כל יכול, ביבי הוא מלך ישראל.

הם משוכנים במלונות יוקרה ומהווים שופר לחברות מסחריות ושיווקיות לצד משרדי ממשלה שרוצים לצייר את דובאי כמדינת החלומות של כל אחד ואחת ולצרוב את התודעה במסר שלפיו ביבי הוא כל יכול, הוא מלך ישראל

בספרו של הפילוסוף הצרפתי פייר בורדייה "על הטלוויזיה" (1996) הוא כותב על האופן שבו כלי התקשורת פועלים ועל כוחה של התמונה בעיצוב התודעה. הוא טען שכלי התקשורת מעצבים תפיסות ודעות על ידי הצפת הרעיונות שהם מעוניינים לקדם תוך העלמת קולות הנגד, או כאלה שמביעים ביקורת. הם עושים זאת כדי לשרת את בעלי הכוח שיכולים להיות פוליטיקאים, בעלי הון ונציגי השלטון. הוא תיאר את השפעתם כסם מרגיע שחודר עמוק מבלי שאפילו נשים לב.

התנפלות זו של אותם "משפיענים" מסמלת בעיניי את עוצמתו של סם הרגעה זה ומצביעה על הרדידות המחשבתית שאליה התדרדרנו כחברה וכיחידים. בפרק הראשון של העונה השלישית בסדרה הבריטית המעולה "מראה שחורה" אנו פוגשים עולם אפוקליפטי שמתנהל כולו לפי הדירוג שאנשים מקבלים ברשתות החברתיות. דירוג גבוה משמעו הזכות לקבל שירותי בריאות טובים, חינוך טוב, הזכות לבחור היכן לגור ועוד זכויות יתר. לעומת זאת, דירוג נמוך משמעו לחיות בשולי החברה ובתנאים מחפירים. כולם עסוקים בלדרג את כולם וכולם מונעים מהפחד שיקבלו חס וחלילה דירוג נמוך ממישהו קרוב או מזדמן. כך, למשל, הזמנת כוס קפה אקראית יכולה להפוך למקרה הרה אסון אם המלצרית החליטה שהמזמינה לא לטעמה ובחרה לתת לה דירוג נמוך. בעולמנו האמיתי שאינו מאוד רחוק בעיניי מהעולם המחריד שמתארת הסדרה, הפכה תופעה זו של משפיענים שמעצבים דעת קהל, תפיסות ומחשבות לתופעה מדאיגה שמצביעה על מציאות אפלה שבה רדידות והשטחה הפכו לשם דבר.

אני חייבת להתוודות שאיני מכירה אף משפיען או משפיענית ואינני עוקבת אחרי אף אחד או אחת מהם. איני פעילה יתר על המידה ברשתות החברתיות, ואני נוטה לבחור את החברים שלי שם בקפדנות יתר ולפי שיקולים תועלתניים בלבד הקשורים בגירוי אינטלקטואלי או הפעלת תאי המוח הרדומים שלי, כמו למשל: חברה שמעלה שיר שתרגמה מפרסית, ציור שמן של ציפור על חוט תיל, מאמר מאיר עיניים, שיר ענוג, צילום שלכד רגע יפה בטבע או בדיחה טובה שמעלה חיוך על שפתיי. אינני רוצה להיות חלק מקידום אג'נדות מסוכנות שמטרתן השטחה ורידוד למען העמקת השליטה בנו כאזרחים ואזרחיות, אג'נדות שמבקשות להשכיח מאיתנו את מה שבאמת חשוב: צדק, חירות, שוויון ומאבק למען עולם מוסרי יותר.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aseel Khattab (@khaseel)

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יעקב שקולניק

    מדויק

  2. ליכודניק

    למה לקשור את ״משפיעני הרשת״ לדובאי דווקא? הם הרי מדגמנים במישרה מלאה את ״החיים הטובים״ גם בארץ.
    אחת מהן הגדילה עשות, ושלחה פוסטים *כשהיתה בכלא*.

    אולי זו תגובה למציאות הקשה, שבה דובאי מצליחה- ושאר העולם הערבי כושל; שערבים מצליחים לשגשג ביחד רק בחברה חמולתית, עם יחס של עשרה נתינים על כל ערבי, ואפילו אז- הם מעדיפים את המהנדסים ומנהלי העסקים שלהם הודים, ולא ערבים.