ביום שבו צבא הדרום עלה על הקפיטול

מהומות הגזע שנראו בשבוע שעבר דומות לפרעות הרצחניות שביצעו לבנים בקהילות שחורות שעלו ופרחו לאחר סיום העבדות. על ביידן מוטלת משימת השיקום של האומה הפצועה שגנרל טראמפ הותיר אחריו
אורון גן

מאז בחירת טראמפ לנשיא הפסקתי להנות מנופו של בית הקונגרס בשכונה שבה אני מתגורר. הוא הפך לתזכורת מתמשכת למה שנשבר, במיוחד כשהתבררה עומק הכניעה של המפלגה הרפובליקנית ונציגיה לטראמפיזם. הרגעתי את עצמי ולגלגתי על נטייתי לצפות לרע מכל וקיוויתי שזה לא אומר שאפתח את החלון ואראה גדודי סער צועדים במועל יד ברחבי השכונה. ביום רביעי, ה-6 בינואר 2021, גדודים של תומכי טראמפ עלו על שכונת גבעת הקפיטול וכבשו זמנית את בניין הקפיטול. היו בהם גזענים לבנים, אנטישמים לבושים בחולצות שמאדירות את השואה, ניאו-נאצים ותומכי תאוריות קונספירציה שהפרוטוקולים של זקני ציון הם סיפור חביב לעומתם.

אני חי בוושינגטון די.סי מאז סוף שנות התשעים. בשבוע שעבר זכיתי לשני מפגשים קרובים מדי עם תומכי טראמפ. בבוקר הפלישה לבית הקונגרס, ראיתי ברחוב שניים שנראו כמו תומכיו והיו בדרכם מהמלון לאזור ההתכנסות שלהם. בדרכי לעקוף אותם, ביקשתי בזהירות את סליחתם והם בנימוס שאלו איך להגיע לתחנת המטרו הקרובה. בהמשך היום הסתגרנו בבית.

כמה ימים לפני המהומות הגיע לדירתי טכנאי מיזוג לתקן את החימום. אחרי ארבע שנות שלטון טראמפ אני כבר יודע שגבר לבן וחביב בסביבות גיל ארבעים שמתקן לך את המזגן או עובד על המעלית בבניין יכול להיות אוונגליסט תומך טראמפ. הוא עבד בשקדנות מספר שעות והצליח לפתור את הבעיה וכשסיים, שאל בנימוס מהיכן אני. כשהשבתי "ישראל", נפערו עיניו ושוחחנו קצרות על "השיגעון עם הבחירות שם". בסיום השיחה הוא התעניין: "עכשיו, כשהעניינים שם יותר רגועים, אתה מתכוון לחזור?". אוונגליסטים "אוהבי" ישראל מאמינים שהמלחמה שתפרוץ כשיחזרו כל היהודים ל"ארץ התורה" תוביל לגאולה ולשיבתו של ישו המשיח. אוונגליסטים תומכי טראמפ מאמינים שארה"ב היא קודם כל מדינה נוצרית ולבנה.

תומכי טראמפ בגבעת הקפיטול, 6.1.2021. צילום: CC BY 2.0 wikimedia commons

במלחמת האזרחים ב-11 ביולי 1864 התרחש קרב אחד בשטחה של ווושינגטון שהסתיים בהצלחה קלילה עבור צבא הצפון. (בגבולה הצפוני של העיר ישנה גבעה עם ביצורים, כמה תותחים וציון המקום שבו עמד לינקולן וצפה בקרב). ב-6 בינואר 2021 התרחש הקרב השני של מלחמת האזרחים בשטחה של וושינגטון, אם כי הפעם 'צבא הדרום' עלה על גבעת הקפיטול והניף בו את דגל הקונפדרציה.

בעשורים האחרונים קרה לא פעם שהיה מתאם כמעט מוחלט בין מדינות הקונפדרציה לבין ה'מדינות האדומות', שהצביעו עבור המועמדים הרפובליקאים. למעשה, מלחמת האזרחים בארה"ב מעולם לא הסתיימה. אחרי דורות, נמצא 'גנרל' שיודע איך לזהות את תחושת ההשפלה והפחד ולהפעיל את השנאה והכעס שהמשיכו לחלחל ולפעפע באמצעות "העברה בין דורית". מה שקורה בימינו הוא סיבוב חדש של מהומות גזע שדומות לפרעות הרצחניות שביצעו לבנים בקהילות שחורות שעלו ופרחו, פוליטית וכלכלית לאחר סיום העבדות (כמו גל ההרג בממפיס טנסי 1866) והסתיימו בחוקי ההפרדה הגזעניים שהיו תקפים כמעט מאה שנה.

הנשיא ברק אובמה נפרד מהבית הלבן בשנת 2016. נשיאותו לא חפה מטעויות והגשמת חזונו הוגבלה מאוד על ידי מנהיג הרוב בסנאט, מיטש מקונל הרפובליקאי, שהצהיר ש"מטרתו היחידה היא להפוך את אובמה לנשיא של כהונה אחת" והמשיך בכך גם לאחר שאובמה נבחר מחדש ברוב מוצק. ובכל זאת, אובמה עזב את הבית הלבן כשהוא נהנה מתמיכה רחבה והערכה בציבור. מישל אובמה ממשיכה להיות אחת מהנשים הנערצות בארה"ב ועשרות רבות של אלפים עמדו בתור בכדי לשמוע אותה בסיבוב הופעות באיצטדיונים בכל רחבי המדינה לאחר פרסום ספרה האחרון. הניסיון לכבוש את גבעת הקפיטול שאותו הובילו גברים לבנים, ניני ניניהם של אלו ששרפו בתים בממפיס ובני נכדיהם של אלו שתלו שחורים על עצים בתור בילוי משפחתי של שבת אחרי הצהרים הוא ניסיון נוסף של הגזענות הלבנה לחבל בשינוי שעובר על אמריקה.

הניסיון לכבוש את גבעת הקפיטול שאותו הובילו גברים לבנים, ניני ניניהם של אלו ששרפו בתים בממפיס ובני נכדיהם של אלו שתלו שחורים על עצים כבילוי משפחתי של שבת אחה"צ הוא ניסיון נוסף של הגזענות הלבנה לחבל בשינוי שעובר על אמריקה

בשעה שהדמוגרפיה ממשיכה לדחוף את גזעני הרוב הלבן לפינה, המעמד המועדף שלהם ממשיך לשלהב את תחושות הקיפוח שלהם. מנגד, חומת האפליה במשטרה ובמוסדות אחרים כנגד שחורים וקבוצות מיעוט נוספות עודנה כמעט לחלוטין בצורה. בקיץ האחרון, רצח ג'ורג' פלויד על ידי שוטר הביא לידי ביטוי גרפי מחליא את הגזענות הרצחנית של המשטרה, התיעוד הציף מקרים דומים רבים והביא להפגנות ענק ברחבי המדינה. בימים הארוכים של הפגנות ההמונים הבלתי אלימות ברובן של BLM (black lives matter הוצפה העיר בשוטרים, אנשי המשמר הלאומי ושלל כוחות פדרליים שחוקיות השימוש בהם נתונה לוויכוח.

באמצע דצמבר הגיעו לוושינגטון מפגינים תומכי טראמפ שהסתובבו בעיר בקריאות לשים קץ ל"גניבת הבחירות", ופתחו בקטטות אלימות כנגד מפגיני נגד. בשבועות שקדמו להשתלטות על הקונגרס פורסמו ברשתות החברתיות אין ספור הכרזות על הכוונה לעלות על וושינגטון "ולכבוש" אותה, כולל שלל תמונות של כלי הנשק והאמל"ח שהם יביאו איתם. ולמרות זאת, המורדים שהגיעו ביום רביעי בכוונה מוצהרת למנוע את אישור תוצאות הבחירות ו"להציל" את אמריקה, נתקלו בכוחות מדולדלים ומבולבלים שטיפלו בהמון החמוש בכפפות של משי. שאלה רטורית שחזרה ועלתה ביום שאחרי "כיבוש הגבעה" היתה מה היה קורה אילו מאות ואלפי מפגינים שחורים למען שוויון גזעי היו עולים באלימות על בית הקונגרס כששני בתיו מכונסים בנוכחות סגן הנשיא בקריאות BLM. אפשר רק לדמיין את הטבח שהיה מתרחש על ידי משטרת הקונגרס והשירות החשאי. אפשר רק לקוות שביום ההשבעה לא נחזה במראות קשים יותר מאלה שטלטלו אותנו בשבוע שעבר.

לעיר הבירה וושינגטון אין מושל או סנאטורים והנציגה היחידה בבית הנבחרים נטולת זכות הצבעה במליאה. ראש העיר השחורה, מיוריאל באוזר, המתינה שעות לאישור הממשל הפדרלי (הנשיא, הפנטגון) לצורך גיוס המשמר הלאומי בכל כוחו. אותו נשיא שקרא לתומכיו לעצור באלימות את תהליך אישור תוצאות הבחירות בקונגרס היה זה שבסמכותו לאשר הפעלת כוחות שיעצרו את הפרעות. ישנה קשת של סיבות למעמדה החסר של וושינגטון די.סי. אך סיבה מרכזית הייתה שהיסטורית רוב התושבים היו שחורים ו"אלה הרי לא יודעים לנהל את את עצמם". עד היום תקציב של העיר שמגיע ממיסי התושבים זקוק לאישור הקונגרס. בשנים האחרונות עלתה המודעות למעמד הנחות של העיר וגברו הקולות להפוך אותה למדינה. במקביל, אחוז השחורים בעיר קטן בהתמדה (מ60% ב-2000 לסביבות 45% ב-2020).

הנשיא ה-45 של ארה"ב פנה כנגד האומה האמריקאית והשאיר אותה פצועה. בנאום ההשבעה הזועם שלו טראמפ תיאר את אמריקה שהשאיר אובמה, כמדינה מושפלת ומוכת אלימות וכאוס ברחובות. במשך ארבע שנות שלטונו, בסיועה של מגפה היסטורית, הוא הצליח להוריד את אמריקה על ברכיה. על ג'ו ביידן שייכנס לבית הלבן בעוד שמונה ימים מוטלת משימת השיקום. אלו אתגרים עצומים, אך המהפך בסנאט שהתרחש ביום הפלישה לבית הקונגרס, מוסיף תקווה לגבי יכולתו של הנשיא הנבחר להתחיל במלאכת השיקום. יהיה זה אך סמלי אם עצמאות ומעמד של מדינה לתושבי די.סי. יהיו אחד מהישגיו.

ד"ר אורון גן הוא פסיכולוג קליני, עובד עם ילדים שחוו אובדן וטראומה. שחקן חובב של כדור מים ומאזין אדוק לרדיו הציבורי בארה"ב

ההשתלטות על הקפיטול, 6.1.2021. צילום: CC BY 2.0 wikimedia commons
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד מהמתוקים

  אכן מראות קשים:
  שניים שנראו כתומכי טראמפ שאלו בנימוס כיצד להגיע למטרו,
  ולאחר מכן – גבר לבן וחביב שעבד בשקדנות עד שהבעייה נפתרה שאל אם אתה מתכוון לחזור לישראל.
  אללי!

 2. ליכוד

  טראמפ נישא פעמיים למהגרות ממזרח אירופה, (אישתו הנוכחית קתולית, רחמנא ליצלן!),
  חתנו ויועצו הקרוב (וגם ביתו ונכדיו) יהודיים, והוא מוקף ביועצים יהודים.

  מבחינת מדיניות, טראמפ ריכך את הטיפול באסירים, שכידוע חלק גדול מהם שחורים )first step act(.

  זה המשך של הגזענות מדרום ארה״ב?!

 3. דוד ברבי

  כתבת יפה
  באמריקה יש עדיין דמוקרטיה
  אצלנו בישראל כבר אין!!!

 4. מאיה

  תגובה לדוד: לגבי שאלת החזרה לישראל: ההקשר זה שהרבה אמריקאים לבנים גויים חושבים שיהודים אזרחי ארה"ב נאמנים קודם כל לישראל, או לא באמת חלק מארה"ב. שאילת השאלה הזו מאמריקאי לבן אקראי מזכירה את כל האמריקאים הלבנים הגויים שחושבים שיהודים אזרחי ארה"ב לא באמת חלק מארה"ב.