• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

שר הפנים לא ידע על רצח הנער בג'לג'וליה: "לא קורא הרבה חדשות"

שר הפנים, אריה דרעי, לא מודע לאירוע הטראגי שבו נרצח מוחמד בן ה-15, אבל העיקר שנתניהו מינה עוד פרויקטור ושלקראת הבחירות התקשטו לפתע כל המפלגות בתוכניות למיגור האלימות בחברה הערבית
יאסר אבו ערישה

נער בן 15 מהכפר ג'לג'וליה נורה למוות, וחברו בן ה-12 נפצע קשה באירוע, כל זאת במרחק הליכה בלבד מתחנת משטרה סמוכה. האירוע המחריד התרחש ביום שלישי ורק אתמול בבוקר (חמישי), שר הפנים של מדינת ישראל שמע על הטרגדיה. "אוי ואבוי" זעק השר אריה דרעי לשמע הדברים בזמן שהתראיין אצל ירון דקל וחיים לוינסון ברשת ב', "מיד אני אתקשר לראש עיריית ג'לג'וליה", הצהיר בניסיון נואש לצאת מהמבוכה שהוא הביא על עצמו; אך זה היה מעט מדי ומאוחר מדי בשביל השר, שמשום מה לא התעדכן בחדשות ששטפו את אמצעי התקשורת סביב הפשע הנתעב. וכאשר שר הפנים במדינה לא מודע לאירוע טראגי בסדר גודל כזה, שבו ילד מקפח את חייו בנשק עברייני, זה בעיקר מלמד על כך שלממשלה לא מאוד חשוב לייצר מענה אמיתי לדרישות החברה הערבית לחיים בכבוד ובבטחון.

לא לראש מועצת ג'לג'וליה השר צריך להתקשר, כי אם לאביו ואמו השכולים של הילד המנוח מוחמד עבד אלראזק עדס, להתנצל, להביע צער עמוק ולהגיע עם פתרונות ולא עם הצהרות ריקות מתוכן. אבל מוחמד נולד עם השם הלא נכון, ביישוב הלא נכון, בזמן הלא נכון כדי שילדותו תיגדע באש התופת – אש של כלי נשק שייתכן שהגיע לידי העבריינים ממחסני התחמושת של צה"ל, הצבא של מדינת ישראל, שדרעי יושב בממשלה שלה.

זו בדיוק אותה ממשלה שבראשה עומד בנימין נתניהו כבר 12 שנה, במהלכן חלה התדרדרות חמורה בכל האספקטים של החיים האזרחיים והחברתיים של כלל האוכלוסייה, כאשר בחברה הערבית בפרט המצב הלך מדחי לדחי. עם כל הרעות החולות שהמיטה מגפת הקורונה על בריאות הציבור, החינוך והפרנסה, גם גל האלימות המשתולל מזה שנים בחברה הערבית עלה מדרגה וגבה את חייהם של למעלה מ-130 אזרחים, חלק גדול מהם נורו למוות בנשק חם.

המנוח מוחמד עבד אלראזק עדס, בן 15 במותו. קורבן נוסף בגל הפשיעה ששוטף את החברה הערבית (צילום משפחתי)
מוחמד נולד עם השם הלא נכון, ביישוב הלא נכון, בזמן הלא נכון כדי שילדותו תיגדע באש התופת של כלי נשק שייתכן שהגיע ליד העבריינים ממחסני התחמושת של צה"ל

נתניהו הידוע בכישורי מכירת הכלום שלו, יצא לפני מספר שבועות בהצהרה דרמטית על מינויו של ניצב אהרון פרנקו לפרויקטור של מאבק בפשיעה בחברה הערבית. עוד פרויקטור, ומה הביאו לנו הפרויקטורים בתחלופת כובעיהם? ההיסטוריה תשפוט. אבל בינתיים, אישור מינויו של ניצב פרנקו מגיע בצמוד לתוכנית מיידית בעלות של 150 מיליון שקל שמטרתה מיגור האלימות והפשיעה ביישובים הערבים. צעד זה הוא לעג לרש ועוד עלה תאנה כדי לצאת ידי חובה בכל הקשור לאחריות כלפי אזרחי המדינה הערבים. כי הבעיה היא לא מחסור בשוטרים ערבים או בתחנות משטרה ביישובים הערבים כפי שהשלטון מנסה לצייר, אלא היחס המפלה את החברה הערבית לרעה וחוסר הרצון לראות בה כשותפה אפשרית למען טוב משותף כלשהו בארץ הזו.

החברה הערבית יושבת בחצר האחורית של החצר האחורית בסדר העדיפויות של הממשלה והמדינה. בעיית האלימות והפשיעה שמכה בה היא תוצר ישיר של שנים רבות של הזנחה ומידור בכל מה שקשור לשוויון ההזדמנויות בכל התחומים – בחינוך, בבריאות, בתשתיות, בממשל המקומי ובתעסוקה. אם אתה ערבי, אתה כבר שווה פחות. הפערים שנוצרו לאורך שנות קיומה של המדינה ביד מכוונת הביאו בסוף את ההרס והחורבן על אזרחי המדינה הערבים. מספיק להביט ברשימת הערים האדומות בגלל נגיף הקורונה כדי להבין כמה מפגרת חברה זו לעומת כלל האוכלוסייה וכמה נזק פיגור זה גורם לכל הדורות מהצעירים ועד המבוגרים; מספיק גם לעשות סיור רגלי קצר באחד היישובים הערביים כדי לראות בעין בלתי מזוינת את מימדי העוני והמחסור.

נושא האלימות בחברה הערבית הפך לסוג של קוריוז, שהמפלגות משתמשות בו כקלף כדי לקנות את הקול הערבי שאיבד כל קשר עם הקרקע והמציאות. פתאום לכולם יש פתרונות לפשיעה בחברה הערבית

אבל בינתיים עולם כמנהגו נוהג, נושא האלימות בחברה הערבית הפך לסוג של קוריוז, שכל מפלגה בדרך לבחירות הקרובות משתמשת בו כקלף כדי לקנות את הקול הערבי שכבר איבד כל קשר עם הקרקע והמציאות. פתאום לכולם יש פתרונות לפשיעה בחברה הערבית: למשותפת? יש תוכנית. למנסור עבאס? גם כן. לנתניהו? בוודאי שיש. ואפילו ליאיר לפיד יש תוכנית מוכנה ומתוקתקת, שרק צריך להניחה לחתימה כדי למגר במחי יד את האלימות בחברה הערבית. ולא רק תוכניות, גם כנסים ודיונים ערים מתנהלים בנושא. אחד מהם הוא אירוע סביב האלימות בחברה הערבית ואתגרים בטיפול בפשיעה ובטרור החקלאי ביוזמת ארגון השומר הצעיר והתאחדות האיכרים בישראל, ובו יתארחו ביום שלישי הבא (15.03) שר המשטרה אמיר אוחנה, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ודמויות פוליטיות נוספות. כל זה, בלי אף נציג ערבי, כיאה לתפיסה מתנשאת ולמבט האדנותי מלמעלה על האזרחים הערבים.

מודעת הכנס – ללא אף משתתף ערבי

בסופו של יום, הזנחת צרכיה של החברה הערבית והמשך היחס הגס והמפלה כלפיה הם דבר פסול ולא מוסרי. אם המדינה באמת מעוניינת למגר את הפשיעה ואת האלימות, היא חייבת לגשת לבעיה קודם כל בניקיון כפיים, מתוך כוונה אמיתית לעבוד בשיתוף עם הקהילה האזרחית למען מציאת פתרונות הולמים לכלל הבעיות שמהן סובלת החברה הערבית, וכן להודות באמת הפשוטה: עוד תחנות משטרה לא יפתרו את בעיית האלימות. מאידך, השקעה בחינוך, בתשתיות, בתעסוקה ובבניית גשרים בין אנשים, הן בהחלט הכלי שבטווח הרחוק יסייע לחברה הערבית לקום מהריסות ולקחת חלק אמיתי ביצירת חיים משותפים בשלום ובכבוד. ועד שזה יקרה באמת, כל אמא ערבייה וכל אבא ערבי יצטרכו להמשיך לחיות בחרדה הקיומית לחייהם וחיי ילדיהם, בזמן שהממונים והאחראים בשלטון לא שומעים אותם ולא רואים אותם.

"תפסת אותי בטעות, מה אתה רוצה" (השר דרעי מתראיין):

כנראה שיעניין אותך גם: