תעלת בלאומליך 2021 בדרום תל אביב

כששולה קשת שנעצרה אתמול בהפגנה נגד הפורטל המתוכנן בשדרות הר ציון מוחה נגד הבריונות של נת"ע, היא חושבת על המטורף עם פטיש האוויר מסרטו הנודע של קישון. התכנון לקוי, והמימוש יכלול מפגעי זיהום ורעש ויבתר את החצר האחורית של תל אביב לשניים. ואיפה מירב מיכאלי?
יונית נעמן

אתמול (א') התקיימה בדרום תל אביב הפגנה שקטה של תושבות ותושבים, במחאה על תחילת העבודות לקראת חפירת "פורטל לוינסקי" לרכבת הקלה. במהלך ההפגנה נעצרה שולה קשת, מנכ"לית תנועת אחותי וחברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם סיעת "אנחנו העיר", בטענה שהפרה את הסדר. היא זומנה לחקירה היום, ולאחר 45 דקות של המתנה במסדרון שוחררה והוחלט שאין עילה לחקור אותה או לפתוח לה תיק פלילי.

קשת מובילה מזה עשרות שנים מאבקים חברתיים שונים, אחד מהם הוא המאבק על סילוק התחנה המרכזית המכונה "חדשה" מלב שכונת המגורים. "מזעזע לגמרי שאת באה למחות נגד פשע חברתי-תחבורתי ובסוף את נעצרת כאחרונת העברייניות," אומרת קשת. "וזה עוד באזור ששורץ סחר בסמים המתנהל כמעט ללא מפריע".

מה קרה אתמול? מה הייתה העילה הרשמית למעצר?

"נודע לנו שמתחילים את המדידות לקראת החפירות, ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. אנחנו נמחה עד הסוף. אמנם מדובר בגופים עם המון כוח ואטימות נוראית, אבל אנחנו נעשה הכול כדי לעצור את הטירוף הזה. לפחות שיבואו וידברו איתנו – אין שיתוף ציבור, אין כלום. שקופות. עמדנו עם שלטים ועם מגפון. הם עומדים שם עם טנדרים באמצע הכביש, ומקדח ענק קודח בכביש שצמוד למדרכה. ניגשנו לשאול מה הם עושים, וחלק מהפועלים שם התחילו לצעוק עלינו. מגיע שוטר בניידת, פונה אליי, דורש ממני להזדהות כאילו שאני עבריינית. לא עשיתי שום דבר לא חוקי. הוא הפך אותי למי שמפרה את הסדר. בסופו של דבר הכניס אותי לניידת והסיע אותי לתחנת שרת. העבריינית הגדולה… באותו זמן דיווחו על חמישה מקרים שונים של סחר בסמים ואף ניידת לא הגיעה".

קשת אינה חוששת מהניסיונות להניא אותה ממחאתה, הדבר היחיד שמפחיד אותה, לדבריה, הוא הפשע הממסדי שהולך להתבצע נגד תושבות ותושבי דרום העיר. קשת מזכירה את שנות המאבק הארוכות בתחנה המרכזית שנפתחה בשנת 93, חרף התרעותיהם על הפגיעה האנושה באיכות חייהם.

מה הולך להתרחש בעצם ומה היקף הפגיעה בחיי התושבות והתושבים?

"לשם כניסה ויציאה לקו הירוק של הרכבת הקלה, לאורך שדרות הר ציון בין סלמה לרחוב מטלון – קרוב לשלוש מאות מטר – ייפער בור עצום וענק, כאשר אי אפשר יהיה לחצות את הכביש מצד לצד. הם מתכננים בור נוסף, מיד אחרי הצומת של שדרות הר ציון-לוינסקי לאותה תחנת רכבת תת קרקעית. זה תכנון מטורף של נת"ע. קודם כל, רכבת קלה אמורה להיות מעל פני האדמה וזו הזיה שהם רוצים שחלק ממנה יעבור מתחת לאדמה. אז הם החליטו היכן תהיה הכניסה והיכן תהיה היציאה: כמובן, דווקא באחד המקומות הכי פגועים תחבורתית-חברתית-סביבתית במדינת ישראל: בנווה שאנן. יותר מזה, אחרי שהצלחנו להציל את הגינה בלווינסקי, הם יכרתו בה עצים בשביל להקים את אתר ההתארגנות שלהם. נת"ע זו חבורה בריונית שפועלת באופן פוגעני".

דווקא באחד המקומות הכי פגועים תחבורתית -חברתית- סביבתית במדינת ישראל: בנווה שאנן.  נת"ע זו חבורה בריונית שפועלת באופן פוגעני

בעניין נת"ע ודרכי פעולתה, מאבק מוצלח מתקיים בשנים האחרונות נגד החרבתו של "גן הכובשים" הסמוך לשוק הכרמל, לצורך הקמת "שטח התארגנות" דומה במסגרת העבודות של פרויקט המטרו M2. העניין מצוי כרגע בעתירה בבית המשפט, אך העירייה כבר הודיעה על צמצום הפגיעה המתוכננת בגן (175 עצים יועדו לכריתה, 30 יועדו להעתקה, 20 דונם של גן תוכננו להימחק מעל פני האדמה).

קשת מספרת כי הקבלן הבינלאומי שזכה במכרז של נת"ע המתמחה במינהור אמר שזה חלמאות לחפור דווקא במקום הזה את הפורטל, כי זה בלב שכונת מגורים, כי יהיו ענני אבק מטורפים בתקופת החפירה, כי יהיו רעידות שמסבות סבל נפשי ופיזי לבני אדם, אבל גם גורמות לסדקים בבניינים. העירייה ונת"ע מסרבות להשתכנע.

קשת: "הם הלכו והחתימו אנשים בבניינים, במקום להקשיב לקבלן. ויש אלטרנטיבה: ברחוב השומרון, כמה מאות מטרים משם, ביציאה מהשכונה, הטופוגרפיה יותר מתאימה, כי יש שם עלייה, מה שאומר שהחפירה תתקצר, הפורטל יתקצר בחצי ולא יהיה מפלצתי כמו בהר ציון וגם אין שם בתי מגורים. זה יחסוך כמיליארד שקל. הם לא מוכנים לקבל את זה משום מה. הם אומרים שהם לא רוצים להזיז צפונה כי הקו הירוק הוא מדרום לצפון והקו הסגול ממזרח למערב. הם נפגשים בצומת של לוינסקי הר ציון. הם לא רוצים לפגוע באיכות השירות. הירידה אל מתחת לפני האדמה, זו הפגיעה האמיתית בשירות, לאנשים בכלל ולנשים בפרט – אם חושבים על הפחד שנשים חוות במנהרות בלילה וביום. כל התכנון התחבורתי פה הוא פוגעני כלפי נשים, שלא לדבר על נכים."

"תראי כמה שנים אנחנו נאבקים בשביל לפנות את האוטובוסים. כשפתחו את התחנה דיברו על מודרניזציה. אנחנו התרענו שזה יהרוס את שכונת נווה שאנן ואת דרום ת"א כולה. וזה מה שקרה. ואם לא די בכך, עכשיו רוצים לחפור 300 מטר בעומק של עשרות מטרים מתחת לאדמה. הם קוראים לזה 'הפורטל', נשמע נחמד כאילו נכנסים לדיוטי פרי, אבל זה הולך להיות בכייה לדורות".

בין שלל המפגעים, זיהום האוויר בדרום תל אביב, בייחוד בשכונה המדוברת, גבוה בהרבה מהמותר ומוביל לתחלואה ולתמותה גבוהות יותר. לאחר שנים ארוכות של "מגה-מאבק", כהגדרתה, בגצ הורה על פינוי האוטובוסים מהתחנה המרכזית עד שנת 2023. "משרד התחבורה והעירייה ישבו לאור המלצות של מטה המאבק שלנו. יש כבר תוכנית לפינוי, הם רק כרגיל רבים על הכסף".

בשטח נוצרה תחושה שלמרות המחאה, הדחפורים ממשיכים לדרוס. קשת מתארת את זה כאילו אנחנו לא מדינה שיש לה רכבת קלה, אלא רכבת קלה שיש לה מדינה. "בכוונתי לעשות הכל כדי לוודא שהמציאות בשטח תהיה אנושית, ותמנע מנת"ע לדרוס את נווה שאנן בשם 'בשורת הפיתוח' ו'קדושת לוחות הזמנים'".

דחפור בשדרות הר ציון, 26.7.2021. צילום: שולה קשת

האם פניתם לשרת התחבורה החדשה, מירב מיכאלי?

"שרת התחבורה, שהצטלמה לא מזמן עם טי-שירט שכתוב עליה 'פנתרה שחורה', פנינו אליה הרבה מאוד פעמים, אבל עד היום לא ראינו אותה פה. במשמרת שלה נעשים מפגעים מאוד קשים. בואי ללב המאפליה אם את פנתרה שחורה, לא חוכמה להוריד את המעלות ברכבת בשביל נשים. כאן יש פנתרות שחורות אמיתיות שנאבקות לחיים שפויים. ואת, מירב מיכאלי, יכולה למנוע את זה. גם את מפחדת מנת"ע? למה כולם מפחדים מנת"ע?"

קשת, כדרכה, קושרת בין המאבקים – הסביבתי, החברתי והפמיניסטי. היא מתייחסת לאג'נדה הפמיניסטית שכרוכה בשמה של השרה מיכאלי וטוענת שבסירובה להתגייס לביטול התוכנית היא נותנת יד לפגיעה בנשים. "זה עולם גברי -פטריארכלי – לא לזוז מטר ממה שתוכנן, למרות שזה תכנון מהגיהינום. לכן זה כל כך מזכיר את תעלת בלאומליך. מטורף אחד מתכנן, ולאף אחד לא נעים להגיד לו שזה טירוף".

"בסופו של דבר," אומרת קשת, "הולכת להיות פה מפלצת של בטון עם בור ענק באמצע, עם גדר בגובה של מטר וחצי, זה מפגע סביבתי שיבתר את השכונה לשניים, בלב שכונה שהיא גם ככה פגועה וגם ככה חצר אחורית. זה ייצר גטו בין הפורטל ממערב לבין התחנה המרכזית במזרח, וכל האוכלוסיות הכי מוחלשות ייכלאו בתוך המתחם הזה. זו קטסטרופה בלתי רגילה".

קשת נחושה להמשיך במאבק. "אנחנו לא נסכים להיות בשר התותחים של נת"ע. אני מתכוונת להמשיך לפעול כנגד ההתנהלות הבריונית של נת"ע והות"ל, שמסרבות לחשוף מידע על דרכי פעולתן. לעירייה ולנת"ע יותר קל להקריב את נווה שאנן על מזבח 'הפרוייקט הלאומי', כמו שהיה במקרה של התחנה המרכזית החדשה. גם במקרה של הפורטל דחו את הפניות ואת החלופות בלי לבחון לעומק. התחושה היא שהמערכת משועבדת לנת"ע ולא מחייבת אותה לפעול באופן סביר ואנושי".

מה יש לנת"ע להגיד על הביקורת שלכם?
"נת"ע מתנהלת כאילו היא הכור הגרעיני בדימונה. אין שקיפות, הם לא מעבירים מידע. פנינו באמצעות עו"ד וביקשנו תזכיר של איכות הסביבה, לא קיבלנו. ביקשנו שיראו לנו מה ייפגם בשירות לנוסעות ולנוסעים – הם לא עשו שום מחקר. הם קובעים כל מיני דברים איך שבא להם, אי אפשר להוציא מהם מידע, חופש המידע חסום. זה חמור מאוד".

***

מנת"ע נמסר בתגובה כי היא "מצרה על מאבקם של תושבי השכונה בתכנית שאמורה להביא למקום את בשורת הרכבת הקלה יחד עם פיתוח נופי ותשתיות. נציין כי טענותיהם הושמעו לפני הות"ל, ואף מונה חוקר לבחון אותן. החוקר מצא כי אין ממש בטענות וכי האלטרנטיבה המוצעת אינה ישימה. הות"ל אימץ את ההמלצות והותיר את התכנית על כנה – לביצועה של חברת נת"ע. יחד עם זאת, נת"ע מבטיחה כי התחנות העתידות להיבנות בשכונה והפיתוח המתוכנן, צפויים לתרום רבות לרמת חייהם ורווחתם של כלל תושבי השכונה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "פרויקט הרכבת הקלה הינו פרויקט לאומי אשר מטרתו בין היתר לאפשר נגישות תחבורתית ולשדרג את איכות חיי התושבים ובעלי העסקים, כולל בשכונת נווה שאנן, כאשר לצורך ביצועו נדרשים שינויים תחבורתיים ותנועתיים משמעותיים. יש לזכור כי נת"ע היא החברה הממשלתית האמונה מטעם המדינה על תכנון והקמת קווי הרכבת הקלה.

העירייה מתייחסת בכובד ראש לנושאים המועלים על ידי התושבים, אך לצערנו לא תמיד ניתן להיענות להצעות בייחוד בפרויקט כל כך מורכב שתחום בלוחות זמנים מוגדרים על ידי משרדי הממשלה. כמו כן, נערך מפגש שיתוף ציבור על ידי נת"ע והקבלן המבצע, בינואר 2021 בו הוצגו בין היתר חתכים והדמיות של מיקום התחנה, הכניסות אליה, הפורטל ואזורי ההתארגנות, כמו גם שלבי העבודה והסדרי התנועה הזמניים לכל שלב.

ההצעה לגבי שינוי מיקום הפורטל נדונה בעבר בשלב ההשגות בתוכנית תת"ל 71ב' ונבחנה על ידי החוקר מטעם הות"ל ונדחתה על ידו לאחר בחינה מיקצועית. הצעה זו הועלתה לאחרונה שוב בפני הות"ל על ידי התושבים בדיון באישור מסמכי התכנון המפורט לביצוע וגם שם נדחתה על ידי הות"ל ונת"ע.

העירייה תעשה כל שביכולתה כדי להקל על ביצוע העבודות ויצירת חלופות התניידות במרחב העבודות, וכמובן תסייע לחברת נת"ע להשלים את הפרויקט ולהפעילו בהקדם האפשרי לרווחת התושבים".

הפגנה נגד בניית הפורטל בהר ציון, 26.7.2021
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: