שובו הסמוי של הממשל הצבאי

המהלך של ממשלת ישראל הוא צעד מאפיונרי קלאסי של סחיטה באיומים: מטילים אימה, יוצרים כאוס ומחסלים את הביטחון האישי כדי להשיג שליטה וציות מפוחד לתכתיבי הכוח המתעלל בתירוץ מזויף של "מתן הגנה"
נדב פרנקוביץ'

מ-1980 עד שנת 2000 נרצחו בפשיעה ה"פנימית" בחברה הפלסטינית בשטחי 48' כ-80 אזרחים. לעומת זאת, מ-2000 עד 2021 נרצחו בה כ-1500 (!) אזרחים. זוהי עלייה תלולה באופן לא סביר של כמעט 2000%. אם נסתכל על הנתונים בשנתיים-שלוש האחרונות, נגיע כבר לעלייה של כמעט פי 30 מאשר בתחילת שנות השמונים.

מה קרה שהוביל להתדרדרות כה קיצונית, משיעור נמוך מאוד לשיעור אסטרונומי?

מה שקרה הוא שהמדינה והשב"כ מבצעים מהלכי עומק מכוונים ומתוכננים היטב שמטרתם לפורר את החברה הפלסטינית מבפנים ולהחלישה, ובין השאר גם מעודדים את הפשיעה הפנימית בפועל, וכל מי שיקרא את הדו"ח המפורט שריכזה חנין זועבי והגישה הרשימה המשותפת למבקר המדינה ב-2017, יראה במה דברים אמורים: בהזנחה שיטתית מוחלטת של טיפול בפשיעה בכל רמה ואספקט, יחד עם שיתוף פעולה ממשי של השלטונות עם גורמי הפשע וטיפוחם.

מי שלא נאה לו להסתמך על מקור מצוין ומעמיק זה, יכול להיזכר בהתבטאות עושת הכותרות של גורם בכיר במשטרה, רק מלפני שלושה חודשים: "העבריינים שמובילים את הפשיעה החמורה במגזר הערבי הם ברובם סייענים של השב"כ, ואי אפשר לגעת בהם".

האם לנוכח מצב שכזה, ולו רק מעצם הנתון המצמרר שהובא בפתח דברים אלה – אין חובה זועקת לשמיים להקים ועדת חקירה? אז ובכן, "ממשלת השינוי" (לרעה) הצביעה *נגד* הקמת ועדת חקירה, ובמקום זה הוחלט להעביר לאותו שב"כ סמכויות לטיפול בפשיעה בחברה הערבית. כלומר, שיבה כמעט מוצהרת לעידן הממשל הצבאי.

יותר ציני וגזעני מזה אין. אני כמעט מתפתה לכתוב שזה מעשה "ביביסטי", אבל אפילו נתניהו לא עשה כזה דבר. באגודה לזכויות האזרח פרסמו בתגובה כי "דגל שחור מתנוסס מעל ההחלטה להסמיך את השב"כ לפעול בנושא הפשיעה בחברה הערבית. זו החלטה לא חוקית, מסוכנת… פריצה חסרת תקדים של הגבולות". בארגון עדאלה אמרו ש"מנגנון חשאי כמו זה של השב"כ, הפועל ללא פיקוח הולם וללא שקיפות, אינו יכול להיות מופקד על עניינים אזרחיים… הפעלתו עלולה להביא עימה פגיעה קשה בזכויות יסוד… החלטת הממשלה היא צעד מסוכן המהווה המשך של מדיניות ישראל כלפי אזרחיה הערבים מאז ימי הממשל הצבאי… מערכת אכיפה שנועדה רק כלפי קבוצה אתנית ולאומית אחת, היא החלטה גזענית שמייצרת שתי מערכות חוק".

למעשה, המהלך הזה הוא צעד מאפיונרי קלאסי של סחיטה באיומים: מטילים אימה, יוצרים כאוס ומחסלים את הביטחון האישי כדי להשיג שליטה וציות מפוחד לתכתיבי הכוח המתעלל בתירוץ מזויף של "מתן הגנה".

ראש הכפר אום אל-פחם חותם בנוכחות אנשי הממשל הצבאי על שבועת אמונים למדינת ישראל, עם העברת הכפר לשלטון ישראלי (1949)

ובמרצ ממשיכים לעמוד מנגד

מרצ חתומה על הסכם קואליציוני שלפיו יוגברו מהלכי הטיהור האתני נגד פלסטינים בגדה, וכך אכן קורה, מטבע הדברים. עם ראש הממשלה הימני ביותר בתולדות המדינה, שבעברו היה יו"ר מועצת המתנחלים, ועם שר ביטחון שמספסר בספירת הנרצחים בטבח בעזה שעליו פיקד ואף מתגאה בהחזרת שכונותיה לתקופת האבן, מתגברים גם הפוגרומים המתנחליים בשטחים בצורה חסרת תקדים, בחסות ובשיתוף צבא האפרטהייד.

למרצ כבר יש היסטוריה מוכחת של השתתפות גזענית בנישול, גירוש ודיכוי ואף בטבח במפגינים בממשלות קודמות, והם עוד בכלל מתייהרים בשיעור הגיוס הגבוה מאוד לצה"ל של מצביעיהם, כפי שעשתה תמר זנדברג בנאום הניצחון שלה בפריימריס לראשות מרצ

הפלישות (המאורגנות ומתואמות על ידי הממשלה) לאל-אקצא גם הן מתרבות ואופיין מחריף. מספר ההרוגים הפלסטינים מאש צה"ל נמצא בעלייה מאז שהוקמה הממשלה החדשה. חברי הכנסת של מרצ הצביעו יחד עם הממשלה בעד מתווה אביתר שלמעשה הכשיר את המאחז, צעד שאפילו נתניהו לא נקט בו במקרים דומים. ברע"ם כבר הודיעו בשידור חי בפריים-טיים שגם אם יהיה מבצע טבח נוסף בגטו עזה הנצורה, הם לא יעזבו את הממשלה (אבל הם מאיימים בתקיפות שיפרקו את הקואליציה אם היא אפילו תשקול להיענות לפניות כלשהן של הרשימה המשותפת). למרצ כבר יש היסטוריה מוכחת של השתתפות גזענית בנישול, גירוש ודיכוי ואף בטבח במפגינים בממשלות קודמות, והם עוד בכלל מתייהרים בשיעור הגיוס הגבוה מאוד לצה"ל של מצביעיהם, כפי שעשתה תמר זנדברג בנאום הניצחון שלה בפריימריס לראשות מרצ ב-2018.

ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים פרסמו שלשום הודעה משותפת ובה נכתב בין היתר:

"אנו עוקבים אחרי ההתפתחויות והאירועים המדאיגים המתרבים בכל רחבי פלסטין במסגרת המאמצים של הנהגת האויב לקבוע עובדות בשטח, הסלמתם את פשעי הכיבוש נגד בני עמנו ורצח חפים מפשע בדם קר… אנו אבלים על חללי עמנו שנהרגו בימים האחרונים, ומזהירים את הכיבוש הנפשע… כי זוהי חציה של כל הקווים האדומים. התנכלות כה חמורה מצד האויב כלפי בני עמנו תחייב תגובה קשה ויוצאת דופן… התמשכות הפשעים בצורה זו תהווה טריגר לפיצוץ המצב הקיים, והאחריות לכך תהיה מוטלת כולה על האויב… לא נרשה לכיבוש להעצים את התנכלויותיו לבני עמנו מבלי שישלם מחיר על מעשי התוקפנות שלו".  (התרגום שלי).

אבל הי, חברי הכנסת של מרצ כתבו שהתהליך שהם חתומים עליו ומזינים אותו הוא איום ונורא ומאוד מצער, ואז הלכו להצטלם בהפגנה נגד עצמם. זו צביעות מעליבה במיוחד לאינטליגנציה ולמצפון של כולנו, וריקוד מושחת על הדם של הקורבנות.

בנט בישיבה שבה התקבלה ההחלטה. צילום: קובי גדעון / לע"מ
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דובר עברית

    לפני כמה דקות נחשפתי לאתר הזה בפעם הראשונה. אמנם אני יודע שהסטודנטים בפקולטות למדעי החברה אינם בולטים ברהיטותם, אבל אף על פי כן הופעתי מהעלגות הבוטה של הכותבים פה. התבננו בעצמם רגע ושימו לב: גם אם אתם להוטים מאוד, גם אם אתם אידיאולוגים גדולים, אולי אתם בכל קצת טמבלים…

  2. אלי אמינוב

    עובדות על השליטה והפיקוח של השלטון הציוני על החברה הערבית- שורדי הנכבה שביצענו באומת הילידים הראשונית בפלסטין, נחשפות רק לעיתים רחוקות. אחד ממסמכים אלה נתפרסם באופן חד פעמי בעתון "הארץ" ב26.1.17. כתב הארץ מגלה בכתבה כי הפעם הראשונה בה נחשף חלקו של השב"כ בהזרמת נשק בלתי חוקי לחברה הערבית היה, כאשר ניצב־משנה יגאל בן שלום, בהאזנות שנעשו לעבריין פלסטיני בשם דסוקי, שהואשם בהחזקת נשק לא חוקי נשמע העברין פעם אחר פעם, מדבר על נסיעות לשכם לצורך רכישת נשק ממחרטה בחווארה הסמוכה לעיר. נשק בשם "קרלו".כאשר ביקשה המשטרה שיתוף פעולה משירות הביטחון הכללי בניסיון להגיע לאותה מחרטה ולפעול נגד ייצור נשק זה, היא נתקלה בכתף קרה. גורמים המעורים באותה פרשה סיפרו שבשב"כ שאלו אז מה להם ולתחום הפלילי וטענו כי חבל להם לחשוף את יכולותיהם המבצעיות (כאשר החוקרים ייאלצו להעיד בבית המשפט) לצורך זה. לבסוף הגיעה המשטרה למחרטה בסיוע כוח צבאי, אך שם הסתיימה פרשה נקודתית זו, ללא עבודת מודיעין נוספת לבירור היקף הייצור והשימוש בכלי נשק זה.
    זה לא היה מקרה יחיד, גורמים במשטרה טוענים כי לאורך השנים התנהלו הרבה מאוד דיונים בסוגיית הנשק הבלתי־חוקי בחברה הערבית, וגם שמו של הקרלו עלה בהם. חלק מהדיונים נעשו בהשתתפות הדרגים הבכירים ביותר, בהם המפכ"לים לשעבר דודי כהן ויוחנן דנינו. אך בשב"כ עמדו בסירובם לשתף פעולה. "בשב"כ לא ראו את הנושא הפלילי בתוך המגזר הערבי כנושא שיגיע יום אחד גם לפתחם", אומר גורם ביטחוני בכיר המעורה בנושא. ברור לחלוטין שהשב"כ, הכפוף ישורות לראש הממשלה אינו מתווה מדיניות, אלא מוציא לפועל את מדיניות האפרטהייד של המומחים לענייני ערבים, הנמצאים גם הם במשרד ראש הממשלה. המטרה האמיתת מאחורי מדיניות זו היא ערעור הבטחון העצמי של האוכלוסייה הפלסטינית, ואילוצה לבחור בהגירה ממולדתה