איך קלקלנו את הכנס החסר על שיטור

מי לא הוזמנו לכנס שהתקיים השבוע באונ' תל אביב ועל מה לא דובר במהלכו? אם לסכם זאת בקצרה, הרי שפרופיילינג הוצג כעניין רצוי ואף מקדם ואילו אלימות משטרתית לא הוזכרה אפילו ברמז
עינת גלבוע-אופנהיים

תארו לעצמכם שתרצו לארגן כנס שעוסק בשיטור, ושלא יגיעו אליו נציגים של אף קבוצה שסובלת משיטור מפלה. איפה תערכו את הכנס? קשה לארגן כנס כזה, כי צריך להסתפק רק בא.נשים לבנים, רצוי גברים. אם כך, כדאי לערוך את הכנס ולדבר על שיטור בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב!

זה נשמע כמו בדיחה שהייתה ישנה כבר בשנות התשעים, נכון? אבל למעשה זאת הייתה המציאות ביום א' השבוע, באוניברסיטת תל אביב.

ב-2.1.2022 נערך כנס ההשקה של הגיליון החדש של כתב העת "משפט, חברה ותרבות", שעסק כולו במשטרה. ברור שהושקע מאמץ רב בהצגת המשטרה באופן מסוים, ובמקרים כאלה תמיד מעניין יותר לשאול – מה לא היה שם?

מעניין לחשוב על מי שלא הוזמן לכנס – למשל, חוקרים מסוימים מהאקדמיה, בעלי נקודת מבט ביקורתית. לא הוזמנו דוברים ערבים או ממוצא אתיופי או חרדים. כמובן, לא הוזמנו לכנס פעילים נגד אלימות משטרתית.

מעניין גם לשמוע על מה לא דיברו בכנס – לא דיברו על מקרי הרצח הרבים כל כך שלא מפוענחים כאשר הנרצח ערבי. לא על אלימות המשטרה נגד חרדים. לא דיברו גם על 13 נערים ממוצא אתיופי שמצאו את מותם ולא חזרו הביתה לאחר שפגשו שוטרים. שתקו גם בעניין שיטור היתר בשכונות. והצליחו לא להזכיר גם את הסכנה שבלהיות פגוע נפש ממוצא אתיופי או אוטיסט ערבי או פשוט מזרחי.

באחד הרגעים המבישים ביותר, ישבו שניים על הבמה: המפכ"ל לשעבר, רוני אלשיך, שזכורה לרעה התבטאותו על יוצאי אתיופיה "מטבע הדברים, כאשר שוטר פוגש חשוד, מטבע הדברים, המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר. זה טבעי." וגם זכורה לנו תמיכתו המבישה בשוטרים שירו למוות ביעקוב מוסא אבו אלקיעאן, ובהפצת השקר שאבו אלקיעאן היה מחבל. אבל אבו אלקיעאן היה מורה למתמטיקה שדרס שוטר רק לאחר ששוטר אחר ירה בו. הוא מת לאיטו, דימם במשך קרוב לחצי שעה ללא שהוגשה לו עזרה רפואית. התיק נגד השוטרים, כרגיל במקרים כאלה, נסגר.

לצד אלשיך ישב פרופ' דיויד וייסבורד. אני לא יודעת עליו הרבה. למעשה, עד לכנס האמור, לא שמעתי עליו כלל. אבל הוא בהחלט תפס את תשומת לבי, כשהתבטא בזכות שימוש בפרופיילינג. פרופיילינג, אפיון גזעי, היא תפיסה המשלימה את מה שתואר בדבריו המהדהדים של אלשיך שלפיהם יש אנשים ממוצא מסוים, שטבעי לחשוד בהם. פרופיילינג משלים את התפיסה משום שהוא הופך את ה"טבע" ל"אמת": יש אנשים ממוצא מסוים שראוי לחשוד בהם. שכדאי לחשוד בהם.

וככה ישבו להם וייסבורד ואלשייך והתפייטו להם על הטכנולוגיה והסטטיסטיקה שישנו את השיטור מקצה אל קצה. הם דיברו על מחקר משותף: חוקרים מהאקדמיה שיחקרו את המשטרה ושוטרים שיבואו לחקור באקדמיה. ואנחנו? אנחנו קלקלנו להם את השמחה. אנחנו – מי שלא הוזמנו לחגיגה: אמהות על המשמר.

הצטרפנו בזום, כדי להזכיר את התבטאויותיו של אלשיך. הכנו רקעים לזום מראש, ובאנו.

"אמהות על המשמר" מזכירות לבאי הכנס את מה ששכחו

השתמשנו בצ'ט כדי להעביר את המסר שלנו: האלימות המשטרתית הורגת את הילדים שלנו. אנחנו רוצות לישון בשקט. הסברנו גם שזה לא מקרה של "תפוחים רקובים", כמו שבכירי המשטרה אוהבים לטעון, אלא שהפיקוד הבכיר במשטרה פועל כדי לצמצם את החקירות ומחזיר לתפקיד שוב ושוב שוטרים שפגעו. כמו השוטר שירה למוות בסלמון טקה, וכבר מזמן חזר למשטרה למרות שהמשפט שלו עדיין מתנהל.

השתמשנו בצ'ט כדי להעביר את המסר שלנו: האלימות המשטרתית הורגת את הילדים שלנו. אנחנו רוצות לישון בשקט. הסברנו גם שזה לא מקרה של "תפוחים רקובים", כמו שבכירי המשטרה אוהבים לטעון, אלא שהפיקוד הבכיר במשטרה פועל כדי לצמצם את החקירות ומחזיר לתפקיד שוב ושוב שוטרים שפגעו

בפעילות מהסוג הזה, חלקנו משתפות שם ותמונה, ואחרות לא. יש לנו ניסיון רע עם המשטרה בעניין הזה. למשל, כשהפגנו הפגנה שקטה ולא אלימה מול בית המפכ"ל קובי שבתאי, בסוף ההפגנה שוטרים הלכו אחרינו למכוניות שלנו, צילמו את לוחיות הרישוי ומספר ימים לאחר מכן החלו בלשי משטרה להתקשר אלינו ולשאול שאלות. זה מפחיד. אז בכנס שנערך השבוע, קצינת משטרה החלה לתחקר את אחת המשתתפות שלנו בצ'ט פרטי ולבקש ממנה את פרטי המשתתפות. אנחנו מפחדות, כי אנחנו ערות לדרכים שבהן המשטרה משתמשת בחקירות כאמצעי ענישה, וכי אנחנו מכירות גם את הפרקטיקה של תביעות השתקה.

בשלב מסוים העניינים הסלימו מעט. ככה כתבה אפרת ירדאי:

"הגדילו לעשות כמה אימהות וברגע שהשתחרר המיוט לתגובות מהקהל הן הפעילו את הקטע שבו שומעים את רוני אלשיך אומר שטבעי לחשוד באתיופים. המארגנים שכנראה נכנסו להלם רבתי לא הצליחו להשתיק את הסאונד כ-30 שניות ארוכות. וכך, אחת אחרי השנייה, ניגנו את הסרטון כשאלשיך מדבר והסאונד עולה על דבריו. אני הפעלתי את הסרטון בפעם הרביעית ואז כבר הם למדו והשתיקו תוך כ-3 שניות. הוציאו אותי! לא נעלבתי".

כבר חודשים שאנחנו מלוות את בני משפחת טקה לדיונים בבית המשפט. שם אנחנו רואות שהשוטרים לא מפחידים רק אותנו. הם מהלכים אימים על השופט, ומכופפים שוב ושוב את הכללים ואת סמכותו של משמר בית המשפט. הם נכנסים חמושים לאולם, מתגודדים ומסתירים את הנאשם. הם צוחקים בקול במהלך הדיונים ועושים פרצופים לבני המשפחה האבלים היושבים על ספסלי בית המשפט. לפני מספר שבועות, עד קטין שהיה צריך להעיד, פחד להגיע לדיון. השופט שלח שוטרים להביא אותו. בתום הדיון, השוטרים הוציאו אותו אזוק מהאולם, ופעילות שלנו ראו אותם מכים אותו במעלית.

כשישבתי והסתכלתי בווייסבורד ואלשיך מפנטזים על מחקרי עומק וסטטיסטיקות מפורטות, נזכרתי בשנים שלמדתי בגילמן לתואר הראשון. תמיד היה יום בשעות אחר הצהריים הבניין התמלא שוטרים שבאו ללמוד בתוכנית מזורזת לתואר. נראה שעכשיו וייסבורד ואלשיך פשוט שואפים להעמיק את שיתוף הפעולה הזה, לכלול בו גם תארים מתקדמים ותוכניות מחקר מקיפות. הבעיה בזה שהמשטרה מעבירה תקציבים לגוף שאמור לחקור אותה, ברורה לעין. כעת, וייסבורד ואלשייך מבקשים שהשוטרים יהיו חוקרים והחוקרים יהיו שוטרים. ומי יעביר ביקורת על המשטרה?

אה, מח"ש. הגוף שבו כבר מזמן החוקרים הם שוטרים לשעבר או שוטרים לעתיד, ולעיתים קרובות מדי, גם וגם.

טוב, גם מח"ש לא הוזמנו לכנס. לא היה להם מה לחפש שם, הרי ברור שהשוטרים נהדרים, הציבור סתם מתלונן ואין מה לחקור. אם יש בעיה כלשהי למשטרה, היא בעיה של יח"צ. ועובדים על זה. הנה, אפילו תקראו במאמרים.

ביום שלישי, 11/1/2022, נלווה את בני משפחת טקה לדיון נוסף בבית המשפט בחיפה. אנחנו מזמינות אתכם.ן להצטרף אלינו.

הכותבת היא חברה ב"אימהות על המשמר"

למאמרים נוספים על אלימות משטרתית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.