• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

המחאה השקטה של בני ישראל לא מתה

מחאת נובמבר 51' לא מתה. היא חיה ונושמת גם היום. הנצחתה עשויה להיות פתח לתיקון היסטורי ושיפור ההווה
גולן שריקר צ'ריקר

פעיל הודי חברתי ומנכל עמותת מסע'לה – מסע בין דורי של קהילות יהדות הודו בישראל ובעולם

בערב נר שלישי של חג חנוכה האחרון, הגיעו פעילים ופעילות מקהילת בני ישראל מהודו, פעילים מזרחים ופעילים מקהילת בני מנשה אל מרגלות מה שהיו פעם משרדי הקליטה בתל-אביב כדי לציין 70 שנה למחאה השקטה ולקרוא להנצחת מוביליה באמצעות קריאת רחוב על שמם.

קהילת בני ישראל מהודו היא אחת הקהילות העתיקות בעולם. הקהילה, שהגיעה אל תת-היבשת עוד בימי בית ראשון, שמרה על עיקר המצוות וקיימה חיים בשלום עם בני הדתות האחרות, מהם זכתה ליחס שווה, ללא גזענות ורדיפה. על אף שהקהילה חיה בניתוק מרוב גלויות ישראל, בשנות ה-30 של המאה ה-20 הגיעו פעילי הציונות להודו, בחפשם אחר שואבי מים וחוטבי עצים, והתחננו בפני בני הקהילה להצטרף למפעל החדש.

כשהגיעו לישראל, השית עליהם הממסד הרבני האשכנזי חשדנות אלימה ופקפק ביהדותם. חשדנות זאת יחד עם הגזענות שהוביל הממסד החילוני של המדינה החדשה על יוצאי מדינות ערב והאסלאם, הובילו לאפליה בכל שטחי החיים, וביניהם דיור, רפואה וחינוך. בני הקהילה מספרים על פצועים יוצאי הודו שלא קיבלו טיפול רפואי, ועל מקרה מצער במיוחד של תינוקת שמתה בידי אמה משום שלא היה לאם מספיק כסף לבולים של הפנקס האדום.

בשנת 1951 הקימו פעילים מהעדה, ובראשם אייזיק דיווקר, איזיקאל אשטמקר, אייזיק אווסקר, דיוויד דיווקר ופרי פזרקר, קול זעקה והחלו לערוך הפגנות של קהילת "בני ישראל" בתביעה לשוב למולדתם. זאת על רקע היחס הגזעני והדורסני לו זכו מטעם הממסד הציוני והרבני. המחאה לוותה במכתבים לממשלת הודו ולאו"ם, משום שהפעילים ידעו שעל מנת להשפיע על הממסד, שזלזל בהם והמעיט בערכם, עליהם להוציא את המחאה אל מחוץ לגבולות ישראל. מחאתם נשאה פרי, וכ-500 מבני ובנות העדה זכו לשוב להודו.

משאית ועליה עולים מקהילת בני ישראל בדרך למחות נגד הגזענות והאפליה במדינת ישראל
פעילים מקהילת "בני ישראל מהודו" בדרך להפגנה. צילום: ארכיון אליעז ראובן דנדקר

המחאה אמנם התרחשה בשנות ה-50 של המאה ה-20, אולם הגזענות ותוצאותיה נותרו. אם ניסע לירוחם, דימונה, רמלה, לוד, אשדוד או קריית שמונה, נמצא כי ההודים, ככל המזרחים, מודרים מקרקעות וממשאבים, ילדיהם זוכים לחינוך פחות טוב, ובקהילותיהם קמים ופורחים קיבוצים עירוניים, היונקים את המשאבים המקומיים על חשבון ותיקי העיר.

המחאה של אנט'י אליזבת בנגרה, אשר ביקשה לעלות לישראל כדי להתאחד עם אחותה ובניה החיים כאן, ועלייתה סורבה בשל פקפוק של הסוכנות היהודית ביהדותה, והקשיים המוערמים על ידי הסוכנות על בני ישראל בהודו, מחזקים את הטענה שישראל הייתה, ועודנה, גזענית.

בני הקהילה מספרים על פצועים יוצאי הודו שלא קיבלו טיפול רפואי, ועל מקרה מצער במיוחד של תינוקת שמתה בידי אמה משום שלא היה לאם מספיק כסף לבולים של הפנקס האדום

את השנה ה-70 למחאה השקטה ציינו יחד עם פעילים ושותפים: האמן והפעיל החברתי יורם בלומנקרנץ, סמנכ"ל מסעל'ה, החוקר והסופר אליעז ראובן דנדקר, כרמן אלמקייס עמוס, מנכ"לית "שוברות קירות", סיוון תהל מתנועת "לא נחמדים לא נחמדות" ואייזיק וג'סיקה ת'אנגזום מקהילת בני המנשה.

בערב זה קראנו להנציח את המחאה באמצעות קריאת רחוב ראשי על שם מארגניה. רחוב "בני ישראל מהודו" יהיה אות של כבוד לכאב שעודנו נוכח ומורגש, לזכרם של אלה שלחמו בגזענות, שנשארה תקועה כעצם בגרון של חברה שממשיכה לתייג ולמיין בני אדם לפי צבע העור.

כרמן אלמקייס, גולן שריקר צ'ריקר, סיוון תהל, יורם בלומנקרנץ ואליעז ראובן דנדקר באירוע לציון 70 שנה למחאה השקטה של בני ישראל מהודו
פעילים ופעילות מציינים 70 שנה למחאה השקטה, 2022. צילום: כרמן אלמקייס

שורות אלה נכתבות תוך כדי ההכנות לטקס המלידה לט"ו בשבט התשפ"ב. מנהג עתיק אותו החזירו המהגרים מתת-היבשת לישראל, וכולל הודיה לאליהו הנביא ולטבע. הכנסת המועד ללוח השנה העברי היא ריפוי חלקי בחודש שבט, כי מחאת נובמבר 1951 לא מתה, היא חיה ונושמת גם היום.

עוד בנושא:

תיקון היסטורי למחאת ההודים ב-1951

כנראה שיעניין אותך גם: