מי מרוויח מהמלחמה באוקראינה?

אינטרסים כלכליים מארה"ב ועד סין, אידאולוגיה לאומנית, והסחת דעת שלטונית ממשבר הקורונה, כוחות רבים הובילו למתקפה הנוכחית. ומי יפסיד ממנה? לא רק האוקראינים
מתי שמואלוףמתי שמואלוף

סופר ומשורר. ספר המאמרים שלו "ממזרח יתפרץ הר געש" ראה אור בהוצאת עיתון 77. הבלוג של מתי שמואלוף: matityaho.com

אחרי ימים מורטי עצבים, החלה אמש (ד') הפלישה הרוסית לאוקראינה. הבוקר מדווחים כבר על הרוגים.

ההחלטה של פוטין להכיר במחוזות המזרחיים של אוקראינה, דונייצק ולוהנצק, קבעה עובדות במאבק אימים בין ממשל ביידן לבין ממשל שולץ. זהו מאבק ציני, לא אקולוגי, של ממשל אמריקני צמא לשימוש באנרגיות שהן תוצר של סדיקה הידראולית (כידוע, זאת שיטה הרסנית לטבע) לבין הממשל של הקנצלר הגרמני הנוכחי, אולף שולץ, ראש מפלגת הס.פ.ד (SPD). שולץ שביקש להפעיל את הצינור הישיר בין רוסיה לבין גרמניה "נורד סטרים 2" הורה על ביטול האישור האחרון שניתן לפרויקט וציין כי מדינתו לא מקבלת את ההכרה הרוסית במחוזות הבדלניים שבאוקראינה. "עלינו להעריך מחדש את המצב, עם דגש על פרויקט צינור הגז 'נורד סטרים 2', אשר אישורו הסופי לא יוכל להינתן לאור הפעולות האחרונות של רוסיה", הסביר. בתגובה לכך הגיב דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב כי הוא מצר על השעיית הפרויקט ומקווה כי מדובר במצב זמני בלבד, כך דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס. אמנם אחת המרוויחות העיקריות של הקונפליקט אולי בטווח הקצר היא סין שבונה צינורות גז שיביאו את האנרגיה המבוקשת לשטחה. בוושינגטון הזהירו את מוסקבה כי עסקאותיה עם בייג'ינג לא יפצו על המכה הכלכלית שיסבו לה הסנקציות המערביות אם תפלוש לאוקראינה.

אמנם כרגע הוקפא השימוש העתידי בצינור "נורד סטרים 2" כסנקציה ראשונית לרוסיה בעקבות הפלישה למזרח אוקראינה. אך אנו כבר יודעים שהפרויקט של הקמת הצינור מתחת לקרקעית הים הבלטי, לווה בהתנגדויות של ממשל טראמפ, ומספר מדינות מזרח אירופיות כגון אוקראינה שבאדמתה כבר עובר הצינור הישן "נורד סטרים 1". לצינור יש גם השפעה גיאו-פוליטית של רוסיה על גרמניה, אך זאת הייתה ארה"ב שפחדה שהצינור הזה יוריד מהכמויות של הגז הנוזלי שהיא מייצאת לאירופה. בגרמניה מאידך ביקרו את איכות הצינור ולכן בנו צינור חדש, שהיה אמור להקל על מחירי הגז העולים באירופה עם הרצון לעבור לאנרגיות ירוקות ולייתר את השימוש בפחם או בכורים גרעיניים (ישנה יוזמה חדשה שרוצה להכיר באנרגיה גרעינית כאנרגיה ירוקה. נשמע בדיוני, אך זה מתגלגל).

יש כמה תסריטים אפשריים לתגובה של רוסיה בעקבות ביטול הצינור ואובדן הכנסות הענק שיגיעו מחברת הגז שלה. איש לא יודע האם רוסיה תנתק את אספקת הגז לאירופה, כאמור בגלל אובדן ההכנסות שהיא זקוקה להן.

עצירה טוטאלית של הגז המגיע מרוסיה למדינות אירופה תגרום לקטסטרופה. פינלנד, לטביה, אסטוניה, בולגריה, סלובקיה, קרואטיה וצ'כיה קיבלו יותר משני שלישים מהגז שלהן מרוסיה בשנת 2020. אוסטריה, יוון, גרמניה, איטליה, ליטא, פולין, הונגריה וסלובניה הסתמכו על רוסיה ביותר מ-40% מהגז שלהן. ביטול הנורד סטרים 2, כבר העלה את רמות הפאניקה בבורסות האנרגיה של מדינות האירופיות וכידוע הגז הרוסי הוא יותר ירוק מהשימוש באנרגיות המגיעות כתוצאה מסדיקה הידראולית.

זה למעשה ה-Win Win שמשחק לידי האמריקאים בסכסוך הזה. ארה"ב שכבר מאיימת לעצור את תזרים המזומנים הבינלאומי ה-SWIFT, אם פוטין יפלוש, יודעת שזה גם יפגע ביכולת של ממשל הרוסי וחברת הגז שלו לנהל משא ומתן עם האירופאים על תשלומי הגז העתידיים. ומה שיקרה זה שהיא תיכנס כשחקנית השולחת גז נוזלי המופק בסדיקה הידראולית לאירופה. עם הקפאת הנורם סטרים 2 כדי ללחוץ על פוטין, היא תמשיך ליהנות מייצוא אדיר של גז נוזלי. כבר היום היא מייצאת יותר מ-70% מהגז הנוזלי שלה לאירופה, לעומת 30% בשנה שעברה, הודות למחירים גבוהים יותר בשווקים האירופאים.

אז ביידן מקפץ עם אגרופיו בזירה הבינלאומית, בעוד שחברות הגז הנוזלי מרוויחות הון תועפות מהמתיחות. קנצלר שולץ, לעומתו, יודע שרוב הציבור הגרמני מתנגד לכניסה למלחמה ברוסיה. יש עוד ציבורים שלמים שזוכרים את שתי החזיתות שפתחה גרמניה מול רוסיה והפסידה בהן. הוא, כמו הצרפתים, חיפש פתרון אחר, שלא יעלה את הקונפליקט לרמה שלא ניתן לרדת ממנה. ראשית, הוא מנע מחברות הנשק הגדולות לחמש את אוקראינה, בגלל הקונפליקט המתפתח. אך גם זה לא צלח כי כרגע נאט"ו דוחף כרגע כן לחמש את אוקראינה.

בינתיים, כמו שלמדנו במלכוד 22, כיצד הקפיטליזם מנצל את המלחמה לטובתו, ובמהלך שיחות הדיפלומטיה שקדמו לה ואינסוף ההצהרות של הפוליטיקאים, יש מי שמרוויח ויש מי שמפסיד.

קייב
קייב. צילום: מתי שמואלוף

מה רוצה פוטין

אלכסיי נבלני שיושב בכלא הוא שהביא את הלחץ לדמוקרטיזציה של רוסיה ולהפלת פוטין, הוא זה שעצם האקטיביזם שלו "שלח" את פוטין לצאת להרפתקה על גבול אוקראינה.

בנאום פוטין לאומה, שבו הכריז כי "אוקראינה היא בשר מבשרנו", ופירט על ההיסטוריה של האיזור, הוא ציין את אי ההכרה שלו באוקראינה ותקף את המשטר שטוף המוח ברוסיפוביה ואת הלינצ'ים בתושבי מזרח אוקראינה.

לא מעט מהפרשנות של המהלך הנפשע של פוטין עוסקת במתח מול התפשטות נאט"ו, והברית הטרנס-אטלנטית, עם החשש של פוטין מצירוף אוקראינה לברית נאט"ו. אך אם מסתכלים על המהפכה שנכשלה בבלרוס (עם הדיכוי האלים של הפעילות המתנגדת לשלטון), זאת שנכשלה בקזחסטן, וגם על המהפכה שהצליחה במאידן באוקראינה, אפשר להבין למה פוטין הגיע למסקנה, שאם לא יפעל החוצה, יצא למלחמה ויראה את כוחו, העם שלו יוריד אותו מהשלטון היחיד, ויחולל מהפכה בתוך רוסיה.

אומרים שישראל מחזיקה בכיבוש בגלל חוסר היכולת שלה להכריע מהי הזהות הפנימית שלה. הפחד לחזור הביתה ולהחליט מהו הד.נ.א הישראלי, שולח את ישראל מעבר לגבולותיה, לנסות לנהל את פלסטין, וגם אולי את לבנון וסוריה בחדירות הבלתי פוסקות לגבולותיהן תוך אי כיבוד החוק הבינלאומי.

באותה מידה נוכל לומר כך על רוסיה. במהלך השנה האחרונה, באמצעות סרטי יוטיוב, אלכסיי נבלני הצליח לחשוף את השחיתות העמוקה של שליטי רוסיה ובראשם פוטין, ורמז שעושרם הגדול מוחבא במערב. נבלני ומטה הפעילים.ות שלו מצאו דרכים פוליטיות לתקוף את שלטון פוטין, ויצאו לפריפריה של רוסיה כדי לסייע למועמדים נגדו.

פוטין לא מצליח להתמודד עם משבר הקורונה. מבדיקה של נתוני התמותה שערך בשנת 2021 הניו יורק טיימס, מתברר שמספר האנשים שמתו בשנת 2020 מהמגפה ברוסיה היה גבוה ב-28% ממספר המתים הרגיל בשנה, עלייה גדולה הרבה יותר משיעור התמותה בארה"ב ובשאר מדינות אירופה.

אי השוויון ברוסיה הלך וגבר בשנים האחרונות לפי מדד הג'יני. בשנים האחרונות יש ירידה עקבית באיכות החיים ברוסיה – ומגפת הקורונה רק החריפה את המצב הכלכלי. האינפלציה עולה, ורוסים רבים מתוסכלים מיוקר המחייה – ומאשימים את "רוסיה המאוחדת" באחריות למצבם. בבחירות האחרונות פוטין איבד מעט מהפופולריות של מפלגתו. זאת למרות שחילק שוחד פוליטי, פסל מועמדות של יריבים רבים שביקשו להתמודד נגדו, רדף וכלא מתנגדים פוליטיים כמו נבלני. אפשר רק לשער מה המצב האמיתי מתחת לפני השטח.

שפה, לאומנות והמתח בין מזרח-למערב

לפני מספר שנים יצא שהיתי במשך חודש באודסה, אוקראינה. משם יצאתי למסעות באומן, בקייב ובערים אחרות. בת זוגתי הגרמניה השולטת ברוסית, דיברה בכל מקום שבו היינו באוקראינה בשפה הרוסית. אמנם ביקרנו באוקראינה לאחר מהפכת מאידאן וכבר ראינו את הסמלים הלאומניים של אוקראינה בכל פינה ובמיוחד במוזיאונים, שם לצד התמונות של גיבורי אוקראינה שתרמו לעצמאותה, הניחו גם תמונות של אלו הנלחמו בבדלנים הפרו-רוסיים. המציאות הזאת, של תרבות דו לאומית, לעומת תרבות חד לשונית, חד תרבותית וחד לאומית, באותו מרחב היכתה בי. עם השנים למדתי שדווקא בתוך מהפכת מאידן הדמוקרטית לכאורה, הסתתרו מרכיבים מפחידים שקשורים בעבותות לדרך שבה הסכסוך בין המערב לרוסיה הגיעה לשיא.

האם לאומנות כזאת מוכרת לכם? בטח שכן, שהרי גם בישראל ישנם כוחות רבים הדורשים את עליונות השפה העברית על השפה הערבית

ההכרה במחוזות הבדלניים כמו גם פלישה של הצבא הרוסי כדי "להגן" על התושבים הפרו-רוסים, היא פועל יוצא של התעלמות אוקראינה מזכויות המיעוט הפרו-רוסי בשטחה. במהפכת מאידן – שנתפסה כמהפכה דמוקרטית נפלאה במערב – היו כוחות מסוכנים מאוד, בין השאר אנטישמים שרואים בסטפן בנדרה גיבור לאומי, למרות ששיתף פעולה עם הנאצים, וגם כוחות לאומנים שדורשים את עליונות השפה, התרבות והלאום האוקראיני. האם לאומנות כזאת מוכרת לכם? בטח שכן, שהרי גם בישראל ישנם כוחות רבים הדורשים את עליונות השפה העברית על השפה הערבית (חוק הלאום), והתעלמות מוחלטת מהתרבות והספרות, וההיסטוריה של הלאום הפלסטיני כמו גם זכותו לאוטונומיה, בחירות וכד'.

הסכם מינסק, שנחתם בחסות הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, בין אוקראינה לבין מה שכונו הבדלנים הפרו-רוסים באוקראינה הכיל לא מעט דרכים שיכלו להוציא אותנו מהתסבוכת של התגברות הכוחות הרוסים על גבול אוקראינה. פוטין ידע שאם יש לו סדק להיכנס ולפרק את אוקראינה שאיימה להצטרף לנאט"ו, היא במתח שבין מזרח ומערב בתחומה.

אוקראינה הציבה מודל חד לאומי, חד שפתי וחד תרבותי והזניחה את תושבי המזרח. בעמדה בלתי אפשרית, אני כותב על כך, מבלי לתמוך בשום דרך במהלכי פוטין (כמו שהתנגדנו למלחמה בעיראק, מבלי לתמוך בסדאם).

אחד מהסעיפים שנחתמו בהסכם מינסק, הוא הקטנת השליטה של הממשלה האוקראינית בשטחי דונבאס, כמו כן שיפור המצב ההומניטרי ושיקום כלכלי בדונבאס. לא רק זה, אלא שאוקראינה הבטיחה לקיים את הבחירות המקומיות בדונצק ולוהנסק, כדי שהמקומיים יוכלו להביע את זהותם דרך תהליך מקומי, ולא רק להידרס על ידי הרוב בבחירות.

כל הדברים הללו כלולים בדברים של פוטין שכינה המתרחש בדונבאס כ"רצח עם" (כמובן שזה פייק ניוז), ושיבח את החלטת בית הנבחרים הרוסי להעביר אליו פנייה להכרה ברפובליקות העממיות של דונייצק ולוגנסק. ההחלטה התקבלה בתמיכת 351 חברי פרלמנט מול 16 מתנגדים ונמנע אחד. יו"ר בית הנבחרים אמר כי "קייב לא מקיימת את הסכמי מינסק. אזרחינו ובני ארצנו החיים בדונבאס זקוקים לסיוע ותמיכה".

אי אפשר להתעלם מכך שהפלישה למזרח אוקראינה קשורה לדרך שבה פוטין רואה את המחויבות שלו לאוקראינה, ובמיוחד לדריסת הזכויות התרבותיות של המיעוט הפרו-רוסי באוקראינה. עד לפלישה ציפיתי שהחזרה להסכם מינסק יכולה הייתה ליצור דה אסלקציה באוקראינה, אך טעיתי. רגע לפני שמקרון שיכנע את פוטין לעשות פסגה עם ביידן, הוא כבר נקט בצעד חד צדדי.

בתוך כך, אם המערב לא היה מתרחב באמצעות ברית נאט"ו – הברית הטרנס אטלנטית לגבולות רוסיה – אולי הכול היה נמנע. שכן, אני בטוח שארה"ב לא הייתה רוצה להתעורר עם טילים במקסיקו, קנדה וקובה (אהה זה כבר קרה וכמעט נפתחה מלחמה). בטור דעה שפרסמתי לפני חודש ב"הארץ" הפניתי את תשומת הלב לבעיה הטמונה ברצון של נאט"ו להניח בעתיד טילים על גבול רוסיה.

האם מלחמה מצדיקה את הדאגה לכאורה לאיחוד בין האזרחים הפרו-רוסים מהמחוזות המזרחים של אוקראינה? בינתיים, בעולם ציני מאין כמותו, הבעיות הכלכליות והחברתיות הפנימיות הרוסיות משליכות על כלכלת העולם כולו. כך גם שטחי החיטה העצומים של אוקראינה המאוימים במלחמה יכולים לגרום להרעבת מדינות באפריקה. כמו גם, מחירי הגז באירופה יעלו, וזאת בנוסף למשבר האקלים, משבר הקורונה שכבר העלו את האינפלציה וכך הצירוף של השניים ייגרמו לסחרור בכלכלות המערב.

עוד בנושא: 
של מי את קייב? 
העימות בין רוסיה לאוקראינה הוא עימות מגדרי

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.