פוטין נגד לנין

הפלישה הרוסית לאוקראינה איננה ניסיון להקים מחדש את ברית המועצות, אלא חלק מהמאמץ למחות כל זכר להישגיה
מתן קמינרמתן קמינר

ד״ר מתן קמינר הוא אנתרופולוג, עמית פוסט-דוקטורט במכון בובר באוניברסיטה העברית ופעיל ב״אקדמיה לשוויון״

רבים במערב, ביניהם נשיא ארה״ב, חוזרים בימים האחרונים על האמירה כי הפלישה הרוסית לאוקראינה היא חלק מ״ניסיון להקים מחדש את ברית המועצות״. זאת תפיסה פשטנית מאד של ההיסטוריה, שמזהה פחות או יותר בין מדינות לבין הגבולות שלהן, וחשוב לציין שוולדימיר פוטין עצמו אינו שותף לה: ב״נאום ההיסטוריה״ שלו בראשית השבוע תקף נשיא רוסיה את מנהיג מהפכת אוקטובר ולדימיר לנין על כך ש״המציא את העם האוקראיני״. למעשה, תחת שלטון האימפריה הצארית סבלו התרבות והשפה האוקראינית מדיכוי קשה. בעקבות מהפכת אוקטובר ומלחמת האזרחים – שרבים מקרבותיה התחוללו על אדמת אוקראינה – הוקמה ברית המועצות כברית של רפובליקות סוציאליסטיות שאוקראינה ביניהן. רק במהלך מלחמת העולם השנייה חזר ״השוביניזם של רוסיה הגדולה״ לשחק תפקיד בתעמולה הרשמית, אך גם לאחר המלחמה שמרה אוקראינה על מקומה כאחת הרפובליקות המובילות כלכלית והאוטונומיות ביותר בברית המועצות.

על אף פשעיה ומחדליה הרבים, התמוטטותה של ברית המועצות בראשית שנות התשעים היתה אסון לאזרחיה. מכירת החיסול המושחתת של נכסי המדינה למקורבים שהפכו חיש מהר ל״אוליגרכים״ מוטטה את הכלכלה וגררה אבטלה המונית וירידה תלולה ברמת ותוחלת החיים. מיליונים היגרו, ביניהם כמובן יהודים רבים שהגיעו לישראל. הברית הצבאית נאט״ו, שהוקמה על מנת להילחם בקומוניזם ואפילו שקלה לרגע לקבל את רוסיה עצמה לשורותיה, הומצאה מחדש כטבעת חנק על רוסיה הכוללת את הרפובליקות הסובייטיות לשעבר שעל הים הבלטי ומדינות אחרות מהגוש המזרחי לשעבר, ותחת פוטין הוזרמו רווחי הנפט והגז כמעט בלעדית לחיזוק כוחה הצבאי של המדינה, אף שהתל״ג לנפש עדיין עומד על כרבע מזה של מדינות עשירות כמו ישראל.

הפלת פסלו של לנין
הפלת פסלו של לנין בחמלניצקי, אוקראינה, פברואר 2014. צילום: cc by-Volodymyr D-k

משני צדדיו של מסך הברזל החדש הנפרש מעל אירופה עומדות אפוא מעצמות קפיטליסטיות לעילא. הן שבויות באינטרסים של תאגידי אנרגיה ונשק, ורואות בזכות ההגדרה העצמית של קולקטיבים לאומיים קרדום לחפור בו ובמורשת האינטרנציונליסטית של מהפכת אוקטובר יסוד חתרני שיש לבער. באוקראינה הועברו החל מ-2015 חוקי ״דה-קומוניזציה״ האוסרים על השתתפותן של מפלגות קומוניסטיות בבחירות ומגבילים את חופש הביטוי של גופי שמאל, וזאת לצד חקיקה לדיכוי השפה הרוסית, שפת אימם של רבים מאזרחי הארץ (ביניהם רוב היהודים). אך במקום לגנות את המדיניות האוקראינית, פוטין הכריז בנאומו האחרון שהוא מתכוון דווקא להשלים אותה. בטענה שאוקראינה המודרנית נוצרה בידי רוסיה הבולשביקית, הקומוניסטית״, הוא איים, ״אנחנו נראה לכם מהי דה-קומוניזציה אמיתית.״

המעצמות הקפיטליסטיות אשר עומדות משני צדיו של מסך הברזל החדש הנפרש מעל אירופה שבויות באינטרסים של תאגידי אנרגיה ונשק, ורואות במורשת האינטרנציונליסטית של מהפכת אוקטובר יסוד חתרני שיש לבער

למרבה השמחה, נראה שגם ברוסיה עצמה נשמעים קולות אשר דוחים את הרטוריקה הלאומנית האימפריאליסטית הזו, ומבקשים להשיב על כנה את ״אחוות העמים״ ששיחקה תפקיד סימבולי כה חשוב בברית המועצות, גם אם הופרה בפועל לעתים קרובות. ברוסיה מפגינים אלפים נגד המלחמה לנוכח דיכוי משטרתי כבד ומאות מעצרים. ספורטאים, אנשי רוח ואחרים בעלי במה ציבורית שוללים את הכיבוש. איגוד עובדים עצמאי בן 1.2 מיליון חברים קרא להפסקת הלחימה, ואף בתוך המפלגה הקומוניסטית – מפלגת האופוזציה הגדולה ברוסיה, שתמכה בהכרה ברפובליקות דונבאס ששימשה כעילה למלחמה – מתחילים להישמע קולות מסויגים.

על אף חששותיהם של פוטין וביידן, ברית המועצות לא תקום שנית. בדיעבד ברור שכשליה הפוליטיים והכלכליים היו קטלניים, וראוי לשמאל במרחב הפוסט-סובייטי ובעולם בכלל ללמוד מהכשלים הללו כדי לא לחזור עליהם. אך גם רבים מהישגיה החשובים ביותר של האנושות במאה העשרים – מיגור הפשיזם, הקמת מדינות הרווחה, ייסוד האו״ם – לא היו באים לעולם אלמלא היה הדגל האדום תלוי מעל הקרמלין. דווקא את ההישגים הללו מבקש פוטין לקבור תחת זחלי הטנקים, ודווקא בכך ביידן וחבריו ישמחו לעזור. אל מולם יעמדו דרישותיה הפשוטות, ההגיוניות והאקטואליות תמיד של מהפכת אוקטובר: לחם! אדמה! שלום!

כרזה סובייטית מ-1965: "לנין בליבנו"
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.