נשים באוקראינה צריכות הגנה, לא פרחים

ביום האישה 2022, מגזיני האופנה באוקראינה זנחו את הטיפים לטיפוח העור כדי לייעץ לקוראות איך להישאר בחיים בזמן מלחמה ולהימנע מחטיפה לזנות

ביום האישה של 2022, כמעט שבועיים לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה, דפי הבית של מגזיני האופנה האוקראינים עמוסים בכתבות טיפים, אבל השנה אף אחד מהם לא עוסק בעור הפנים, הסתרת צלוליט או התאמת צבעים.

בראש אתר Vouge Ukraine, למשל, מתנוססת הכתבה  "עשרה כללים פשוטים שיעזרו לך לשרוד במלחמה"; במגזין Elle פרסמו מדריך לטיפול עצמי בזמן פציעה ומדריך נוסף שיסייע בהרגעת הרעד בגוף אחרי הפצצה; ובמארי קלייר פרסמו מדריך לקבל הגנה זמנית מהאיחוד האירופי ורשימה של ערוצי טלגרם של פעילים המסייעים בהימלטות למקום בטוח.

בעוד התקשורת העולמית והרשתות החברתיות מתמוגגת מתמונותיהן של נשות אוקראינה הלוחמות, והילארי קלינטון אומרת כי הן מעוררות בה השראה, חשוב לזכור כי מדובר בכשלושים אלף נשים מתוך 23 המיליון שחיות בה.

כפי שזוהה כבר באמנת ז'נבה וחודד בהחלטה 1325 של האו"ם, עימותים צבאיים מעמידים את הנשים והילדים בעורף בסיכון מוגבר וייחודי, הסכנות הייחודיות נובעות בעיקר מקריסת השירותים החיוניים לשלומן ומעליה במקרי האלימות, ובמיוחד אלימות מגדרית, וממצבי פליטות ועקירות ההופכים אותן ואותם לחשופים לניצול, אלימות וסחר.

הנשים בעימות הנוכחי באוקראינה, ובשאר העימותים שמתרחשים ועוד יתרחשו בעולם, זקוקות בראש ובראשונה לסיוע והגנה אקוטיים בזמן אמת

הפגיעה בזמינות שירותי בריאות, לדוגמה, מעמידה בסיכון ספציפי נשים ותינוקות. לפי ארגון הסיוע הבינלאומי IRC, כ-80 אלף נשים באוקראינה צפויות ללדת בשלושת החודשים הקרובים, מה שמעמיד אותן ואת ילדיהן בסכנה. במדור היופי של מארי קלייר אמנם ייעצו כיצד ללדת בבית בתנאי מלחמה, אך ללא שירותי רפואה נגישים הסכנה ממשית. דו"ח של ארגון הבריאות העולמי מ-2021 מראה כי כ-60% מתמותת היולדות שיכולה הייתה להימנע באמצעות טיפול ומעקב רפואי ו-45% מתמותת הילודים מתרחשים באזורי קונפליקט.

עם יותר משני מיליון פליטים, ועוד מיליוני עקורים, המשבר הנוכחי הוא משבר הפליטות החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. בשל האיסור שהטילה ממשלת אוקראינה על גברים בין הגילאים 18-60 לעזוב את המדינה, רוב הפליטים הם נשים וילדים.

מי שחזו כבר מהרגע הראשון את המשבר היו צרכני הפורנו וסוחרי הנשים. הראשונים הזניקו תוך 24 שעות את מילת החיפוש "נשים אוקראניות" לראש רשימת החיפושים הנפוצים באתר פורנהאב. האחרונים החלו מיד לארוב לנשים וילדים בגבולות על מנת לסחור בהם לעבדות ולתעשיית המין.

"מדובר באנשים במצב מאוד פגיע", אמרה ל"אינדיפנדנט" לורן אגניו מארגון הסיוע CARE, "וסוחרים בבני אדם עומדים לראות במשבר הזה הזדמנות עסקית". התחזיות לעתיד הקרוב עבור הנשים והילדים שנמלטים מאוקראינה אינן אופטימיות. בפולין כבר נרשמו מעצרים מרובים בחשד לסחר בבני אדם, והאו"ם מתריע מפני עליה משמעותית בהיקפי הסחר באירופה.

הנשים בעימות הנוכחי באוקראינה, ובשאר העימותים שמתרחשים ועוד יתרחשו בעולם, זקוקות בראש ובראשונה לסיוע והגנה אקוטיים בזמן אמת. כשאנו צופים בחדשות, יש לנו חובה מוסרית להבחין באלה שעומדות בין ההריסות ובנמלטות מהן, ובצרכים שלהן כקבוצת סיכון.

באתר Vouge המקומי פורסם אתמול המאמר "סכנות לנשים בגבול: מה לדעת ואיך להתנהג?", המציע אסטרטגיות לזהירות מסוחרי נשים, אך ביטחונן של נשים באזורי עימות לא יכול להיתלות על מאמצי עזרה עצמית וניהול סיכונים – העולם צריך לקחת על זה אחריות ולקחת אותן בחשבון.

הפגנה נגד פלישת רוסיה לאוקראינה, לונדון. צילום: גארי נייט
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.