אשליות המחנה המתכנה 'שמאל ציוני'

שאלתם את עצמכם פעם איך מרגיש אזרח ערבי כאשר הוא שומע חדשות לבקרים שנציגים יהודים בישראל פועלים למען יהודי ניו-יורק יותר מאשר למען ערביי יפו, נצרת או לוד? מחשבות על מדינת הלאום היהודי, במסגרת "שבוע התפוצות" המצוין בישראל
תום יפרח

חלק ניכר מאלקטורט השמאל הציוני הישראלי כלוא בתודעה כוזבת פנימית שאותה הוא משדרג ומטפח כל העת ובאין מפריע. השמאל הציוני נמנה על דור מייסדי המדינה, ותומכיו מסמנים בקדחתנות את מיקומם השונה לכאורה מהימין, לנוכח המציאות העגומה של הפרות זכויות אדם והמשך הכיבוש שבפועל הוא מיזם אפרטהייד מודרני לכל דבר ועניין.

אורי משגב ("הארץ") הוא בעיני אחד הכותבים הרהוטים ביותר בקרב השמאל הציוני. משגב מגדיר עצמו אמנם כ"ציוני גאה" אך במאמר אחר הוא מודה בפה מלא כי "אין באמת דבר כזה יהודית ודמוקרטית". מדוע אם כן משגב ושכמותו ממשיכים לדבוק בציונות? אני סבור שמלבד ההערצה למקימי המדינה, קיים פחד שמא אם היהודים לא יתנו את הטון, יקרה אסון. אין חולק כי היחסים בין הרוב היהודי למיעוט הפלסטיני במדינת ישראל גופא הן אכן חריגים בנוף הבינלאומי למיטב ידיעתי: יום העצמאות של הרוב היהודי מצוין כיום האסון הפלסטיני "נכבה", מה גם שהעם הפלסטיני מפוזר גיאוגרפית בכמה מדינות עד היום בעקבות התבוסה ב-1948, שהחלה את עידן הפליטות האכזרי.

מחנה הימין, במילותיו שלו, מצדד בעליונות יהודית לרבות המשכיות האפרטהייד בשטחים הכבושים ואילו "השמאל" הציוני דרך אורי משגב ממשיך להתעקש על דמוקרטיה ישראלית בידיעה ברורה שמעולם לא הייתה קיימת באמת. לא רק שהציבור הישראלי בחלקו הניכר אינו דמוקרטי, אלא שרוב הציבור כלל לא מפנים את משמעות המושג מדינה: מנגנון שלטוני עבור אזרחי המדינה באשר הם. כמעט כל הפוליטיקאים היהודים הישראלים אומרים השכם וערב כי פועלים לשרת את "עם ישראל", לא את כלל אזרחי ישראל רחמנא ליצלן.

לא רק שהציבור הישראלי בחלקו הניכר אינו דמוקרטי, אלא שרוב הציבור כלל לא מפנים את משמעות המושג מדינה: מנגנון שלטוני עבור אזרחי המדינה באשר הם

שאלתם את עצמכם פעם איך מרגיש אזרח ערבי כאשר הוא שומע חדשות לבקרים שנציגים יהודים בישראל פועלים למען יהודי ניו-יורק יותר מאשר למען ערביי יפו, נצרת או לוד? איך בכלל נציג ציבור תופס את תפקידו בכך שהוא משרת אנשים שלא חיים כאן רק בגלל שהם משויכים לאותה קבוצה? התשובה היא פשוטה: זהו המבנה הלקוי של המשטר במדינת ישראל, לא בדיוק מדינה אלא אוסף שבטים עוינים. ישראל איננה מדינת לאום אלא מדינת קהילה הרואה את עצמה כמיופת כוחם של כלל יהודי העולם. מה גם שאין דבר כזה "לאום יהודי", יהדות היא דת, "עם ישראל" הוא ביטוי מקראי ולא לאומי מודרני. אין שום קשר בין סבי ז"ל יליד מרוקו לבין הסבא רבה שלי ז"ל, יליד אוקראינה המודרנית, למעט השיוך הדתי המשותף וזאת ללא כל התייחסות לאורח חייהם. אין תוכן חילוני כלל-יהודי משותף אליבא דפרופ' שלמה זנד, וכידוע גוי יכול להיכנס לשערי היהדות דרך גיור, אקט דתי לעילא ולעילא.

הימין ו"השמאל" הציוני הישראלי למעשה מנכסים את הזהות היהודית של כלל יהודי העולם וללא כל רשות מדברים בשמם. מבחינת שני המחנות בלא מעט מקרים יש חפיפה מלאה בין מדינת ישראל לעם ישראל. מדוע יהודי התפוצות צריכים לשלם מחיר בשל מדיניות ממשלת ישראל? הימין משלה את עצמו שהוא מדבר כנציג היהודים, רק לא מזמן החרימו רבים מיהודי בריטניה את ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהימין הקיצוני, בעת ביקורו בממלכה המאוחדת. אסור לשכוח כי נתניהו הביא את יחסי מדינת ישראל ויהודי ארה"ב לשפל המדרגה, בין היתר בגלל היחסים ההדוקים עם ממשל טראמפ ובני בריתו הלאומנים הלבנים.

לפני כמה שבועות ראיתי בקאמרי את ההצגה המצוינת "גדר חיה" על פי ספרה של דורית רביניאן.  "אתם הישראלים חיים בהכחשה", אומר שם ויסאם נאסר הפלסטיני (מורד חסן), אחיו של חילמי לליאת בנימיני (אביגיל הררי). אכן, ממשיכים לבנות בהתנחלויות ובד בבד מייחלים לפתרון שתי המדינות.

תום יפרח הוא מורה ואיש חינוך

ההצגה "גדר חיה"
"גדר חיה" בקאמרי. צילום: כפיר בולוטין

למאמרים נוספים על השמאל הציוני

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שמרן בעל כורחו

    תיקון קטן- הקביעה החד משמעית שהיהדות היא דת אינה חד משמעית כלל, היהדות היא גם דת אבל גם דברים אחרים, עד כדי כך שהוגים יהודים חלקו בשאלה האם היהדות היא דת או לאום, ויכול להיות שהתשובה נמצאת איפשהוא באמצע, מה שבטוח שרוב היהודים אינם חווים את יהדותם כדת בלבד, אם הכוונה שאתה אומר דת לאוסף של חוקים, תנסה אפילו לחשוב כיצד אתה חווה את היותך יהודי, ואולי אפילו תפתיע את עצמך ותגלה על עצמך דברים חדשים.

  2. תום יפרח

    תגובה לשמרן בעל כורחו: יהדות היא דת לפי מיטב הבנתי והשכל הישר. אין ויכוח שהכל בעיני המתבונן. תרבות יהודית, יהודיות, ציביליזציה יהודית ועוד מושגים כאלו ואחרים חורגים מדלת אמות הדת.

  3. תום יפרח

    תגובה לשמרן בעל כורחו: הכל בעיני המתבונן. אני רואה ביהדות דת, ברור שיש גם ציביליזציה יהודית, יהודיות ועוד מושגים החורגים מד' אמות הדת (יהדות).