איימן עודה צודק

הביקורת שהוטחה באיימן עודה מעידה על כך שאנחנו כפלסטינים מצופים לסייע לכיבוש, לשתוק לנוכח ההסתה המשתוללת בחברה הישראלית ולהפוך לבריונים בשירות הציונות
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

השבוע האחרון עמד בסימן ההתגייסות נגד חבר הכנסת איימן עודה וההסתה נגדו, בשל קריאתו לצעירים הערבים בכוחות הביטחון הישראלים להוריד את הנשק ולשוב לחיק עמם. מי שנחשב עד לאחרונה הסמל של השותפות הערבית יהודית הפך באחת לבוגד. מה שלא הוזכר בתקשורת, הוא שלפני אותה הצהרה שצילם בבאב אל עמוד בעיר העתיקה בירושלים, העלה עודה את תלונתם של התושבים הפלסטינים בירושלים לגבי ההתנהגות של השוטרים הערבים והקרע החברתי שנוצר בתוך העם הפלסטיני בגלל סחף "ההשתלבות", קרע שמתווסף לקרע הלאומי של חברה הפלסטינית בתוך תחומי הקו הירוק משאר העם הפלסטיני. מתנגדיו החלו להטיף מוסר וקבעו שאותה משטרה שהוא מבקר היא האחראית לביטחונו האישי ומהווה גורם מרכזי במאבק בפשיעה בחברה הערבית.

אך לפני שאתייחס לדבריו של עודה ולביקורת הציונית כנגדו, חשוב לי, כמי שגדל כל חייו ביפו, לא רחוק מתחנת המשטרה בסלמה, לציין שלוש עובדות עיקריות ביחס להתנהלות המשטרה. הראשונה, אין שום קשר בין נוכחות המשטרה והתקציבים ברשותה לבין יכולתה למגר את הפשיעה בחברה הערבית. הפשיעה ביפו מבטאת זאת באופן מובהק: בעת שיש מספר גבוה יותר של שוטרים ומתנדבים מגברים ערבים מעל גיל שמונה עשרה, יפו מובילה מזה שלושה עשורים במקרי הרצח בחברה הערבית ביחס למספר התושבים. העובדה השנייה, לא ניתן להתעלם מהפוליטי ומתהליך האינדוקטרינציה שאותם שוטרים עוברים בזמן שירותם, והציפייה שאותו חייל/שוטר ידע להבדיל בינינו לבין הצעירים בגדה המערבית היא תמימה. אני יכול להעיד על אלימות משטרתית מאז היותי ילד קטן ועד היום כאדם בוגר ואבא לילדה, משכיל ובעל תואר אקדמי מתקדם. האלימות המשטרתית היא חלק בלתי נפרד מחיי, דבר שהחברה הישראלית מצפה מאתנו לקבל כעובדה בגלל התפיסות המעוותות שלהם לגבי החברה הערבית. העובדה השלישית והמשמעותית ביותר, יש כלל לא כתוב בקרב הצעירים הערבים, שאם עצר אותך שוטר, כדאי לך לקוות שזה לא שוטר ערבי. אותם "משתלבים" נוטים להיות יותר אלימים וגסים ומנסים בכוח להוכיח את נאמנותם למערכת, למנגנון האלים והמדכא ולשוטר היהודי. אותה תקרית שבה ניצב חקרוש דילג מעל גופתו של צעיר ערבי פצוע ומדמם והמשיך בדרכו, ממחישה יפה את היחס של אותם "משתלבים" לאזרחים הערבים.

בר-לב ודומיו רואים אותנו כמי שצריכים לסייע במלאכת הכיבוש, לשתוק לנוכח ההסתה המשתוללת בחברה הישראלית, ולא לצפות מהמשטרה למצות את הדין עם מפגעי הלאומנות הציונית

כך שהדבר הטבעי ביותר המצופה ממנהיג פוליטי בחברה הערבית שדואג לחברה שלו הוא לשקף את האמת לאמיתה. אנחנו צריכים לבחור לאן אנחנו משתייכים: לעם הפלסטיני, כך שאנו נאבקים למען סיום הכיבוש או למיינסטרים הישראלי, כך שאנו תורמים להמשך הכיבוש. אמירותיו האומללות של השר לביטחון פנים בר לב על הדו-קיום בקרב כוחות המשטרה, מעידות על האופן שבו הוא ודומיו רואים אותנו, כמי שצריכים לסייע במלאכת הכיבוש, לשתוק לנוכח ההסתה המשתוללת בחברה הישראלית, ולא לצפות מהמשטרה למצות את הדין עם מפגעי הלאומנות הציונית, כגון עם רוצחיו של מוסא חסונה שנרצח על ידי מתנחלים בלוד. מצפים מאיתנו לאבד כל צלם אנוש ולהפוך לבריונים בשירות הציונות.

אך גם אם נרצה להתייחס לביקורת של התוקפים את עודה ברצינות, עם כל הקושי בדבר, קשה מאוד למצוא היגיון בדבריהם. ראשית, אין שום קשר בין זהותם של השוטרים למחויבות המדינה לביטחון האישי של אזרחיה. שנית, אין שום קשר בין מספר השוטרים הערבים למצב הביטחון האישי של החברה הערבית – בהנחה שנתוני התגייסות נכונים, ומדי שנה יש מתגייסים חדשים – הפשיעה רק מתעצמת ומחמירה. שלישית ואחרונה, אירועי מאי 2021 לימדו שוב את החברה הפלסטינית בתוך הקו הירוק שברגע האמת תפקידה של המשטרה הוא להגן על יהודים מפני ערבים.

איימן עודה צודק בדבריו. במציאות טיפה יותר נורמלית, בחברה פחות אלימה ומיליטריסטית, היה מצופה מהחברה הישראלית אפילו לבקר את עודה בשל מתינות דבריו. היה מתבקש לבקש ממנו שירחיב את הקריאה שלו. כי לא רק ערבים צריכים להשבית את הנשק שלהם אלא כלל השוטרים/ות והחיילים/ות, כי זו הדרישה המוסרית במציאות של כיבוש אלים והיעדר כל ניסיון לפתרון מדיני.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.