שרק לא יזיזו להם את הסטריאוטיפ

בעמותת רגבים רתחו: התוכנית "סליחה על השאלה" שהוקדשה לבדואים חשפה מציאות מגוונת שחותרת תחת הסטריאוטיפים. לשיא אולימפי של צביעות הגיעו כשיצאו נגד פוליגמיה, כביכול בשם זכויות האישה

בעמותת רגבים רתחו: פרק בתוכנית "סליחה על השאלה" הציג שאלות לקבוצת אזרחים בדואים, שרבות מהן עסקו בסטראוטיפים על אודותיהם. באופן ממש לא מפתיע, האזרחים השיבו במאור פנים מגוון תשובות, שחשפו כי הבדואים לא מתאימים לסטראוטיפים.

מנכ"ל רגבים הזועם מיהר לבלום את המזימה לכרסם את הסטיגמות שטיפח בעמל רב: הבדואים הם פורעי חוק ושודדי קרקעות, הדגיש. אבוי אם תחשבו אחרת. הוא תקף את תאגיד השידור, שהעז לערער תדמיות מקובעות. ובכלל, הקונצפט של בדואים חביבים ומאירי פנים בתקשורת לא מתאים להם.

נזכיר: "רגבים" נוסדה בידי מנהלים ופעילים, שרבים מהם גרו בבתים בלתי חוקיים בשטחים. מייסד העמותה התגורר בבית שנבנה שלא כחוק. העמותה נתמכה בראשיתה בידי תנועת "אמנה", המסייעת לבנייה בלתי חוקית. למרות זאת, למרבה החוצפה, העמותה מתיימרת לתבוע אכיפה של חוק התכנון והבניה.

האמת היא, שהיא לא פועלת לשמירת החוק, אלא ממש להפך: לקידום העבריינות. הפטנט פשוט: בכל פעם שהפרקליטות מבקשת להרוס "מאחז" עברייני בשטחים, רגבים בולמת בטענה שטרם הרסו בתים של בדואים בנגב. כשבג"צ דן בפינוי בתים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית בהתנחלות, רגבים שולפת עתירה בדבר צווי פינוי שלא הוצאו בכפר בלתי מוכר.

ברגבים טבעו כינוי לטריק המשפטי הנלוז: "אסטרטגיית עתירות המראה". זו מן גרסת-על משפטנית של הקוזק הנגזל. מובן, שהצגת הבדואים כפורעי חוק יקרה לליבם: זה "מותג" שקידמו במאמצים רבים.

אבל לשיא אולימפי של צביעות הגיעו כשיצאו נגד פוליגמיה, כביכול בשם זכויות האישה. נזכיר: רגבים הוקמה בידי בצלאל סמוטריץ, שהוא שוביניסט קיצוני. הרקע הוא דתי ואידאולוגי: במסגרת השקפת עולמו החרד"לית, סמוטריץ' הפונדמנטליסט רוצה במפורש להשיב לארצנו את משפט התורה.

סמוטריץ תומך בהדרת נשים בעקביות. כאשר בג"צ הקפיא תוכנית להכשרת חרדים לשירות הציבורי, בשל קיומה במסלולים נפרדים לגברים ולנשים, קבע סמוטריץ' שההחלטה "אכזרית", פרי של "כפייה חילונית אימפריאליסטית" של "חסידי הליברליזם השוטים".

בהזדמנות אחרת קבע סמוטריץ' כך: "העיסוק של משרד המשפטים בהדרת נשים בלתי חוקי בעליל". כשנאסר אירוע חרדי בהפרדה מגדרית בעפולה, קבע סמוטריץ כך: מערכת המשפט מטומטמת… טמטום פרוגרסיבי פונדמנטליסטי".

סמוטריץ' הצהיר עוד שגדודים שבהם נשים וגברים משרתים יחדיו מזיקים לצה"ל: "יחידות קרביות מעורבות פוגעות במבצעיות של צה"ל, בכשירות שלו וביכולות שלו לעמוד במשימות". סמוטריץ אפילו ביקש לבטל את חובת הגיוס של נשים לצה"ל.

כשמונתה אישה למפקדת טייסת, סמוטריץ' לא התלהב, בלשון המעטה: "יש מקצועות ותפקידים לגברים ויש מקצועות ותפקידים לנשים. כך הקב"ה ברא את העולם וכך טוב". ועוד: "אוי ואבוי אם נשים יהפכו לגברים… מי שמנסה לטשטש את ההבחנות הברורות האלה עושה עוול לעצמו ולעולם".

סמוטריץ תומך גם באפליית נשים. הוא הוביל מאבק נגד הצעת החוק הנאבקת באלימות כלכלית במשפחה, שנועדה להגן בעיקר על נשים, ונימק: "מי תומך בהצעת החוק הזו? כל אלה שהאסטרטגיה שלהן היא לסכסך בין המינים במדינת ישראל. כל מטרת החוק היא לסכסך בין המינים".

מפלגתו של סמוטריץ, "הציונות הדתית", קבעה במצעה שיש להרתיע מתלוננות על אונס, באמצעות האשמת מתלוננות שטענותיהן לא הוכחו ב"תלונת שווא" וענישתן, בין השאר על-ידי הכללתן ברשימה שחורה פומבית.

"סליחה על השאלה" בדואים
צילומסך מהתוכנית "סליחה על השאלה" על בדואים, כאן 11

והמדהים מכל: סמוטריץ היה בין יוזמיה של הצעת חוק התומכת בפוליגמיה. בחוק בתי הדין הרבניים קיים סעיף נידח, שקבע כי יהודי המבקש להתגרש, ואשתו מסרבת לתת לו גט, יהיה זכאי לשאת אישה שנייה לאחר שלוש שנים בהן הוטל על הסרבנית "צו הגבלה". הסעיף החריג הופעל בהזדמנויות נדירות. לפי הצעת סמוטריץ, מיד כשהוגשה בקשה לצו הגבלה, יהיה הגבר זכאי לשאת אישה שנייה, בלא כל המתנה, ממש מסלול ישיר לפוליגמיה. למותר לציין, שסמוטריץ לא הציע להעניק זכות זהה לנשים מסורבות גט.

הבנתם נכון: סמוטריץ' בקש להרחיב את הפוליגמיה ביהדות, ובד-בבד תבע נקיטת ענישה מחמירה נגד בדואים שנישאו בנישואין פוליגמיים.

פוליגמיה מסבה סבל רב לקהילה הבדואית. חשוב להיאבק בה במגוון שיטות – חינוכיות, חוקיות ואחרות. אך אסור לנצל אותה לצורך הסתה גזענית נגד הבדואים

ראשי "רגבים", די לצביעות! קודם שתטיפו לבדואים על הפגיעה בזכויות נשותיהם, בקשו ממייסד העמותה לחדול מתמיכה בפוליגמיה. פוליגמיה מסבה סבל רב לקהילה הבדואית. חשוב להיאבק בה במגוון שיטות – חינוכיות, חוקיות ואחרות. אך אסור לנצל אותה לצורך הסתה גזענית נגד הבדואים.

אנשי רגבים העושים כך, מטעים את הציבור, ונשבעים בשם זכויות האישה ובשם שלטון החוק לשווא. הם מנצלים לרעה את התמיכה הרחבה בזכויות האישה, אך ורק לשם פגיעה בזכויות האדם.

הנשים הבדואיות נאבקות על זכויותיהן באומץ, ובהחלט זקוקות לתמיכה, אך לא ממי שמטרתו היחידה להחריב את בתיהן. הנשים החיות במשפחות פוליגמיות מנוצלות כבר מספיק: אין שום צורך בתוספת של ניצול פוליטי.

למאמרים נוספים של חיה נח

***

[1] הצעת חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) (תיקון- דיון בבקשת בעל להיתר נישואין לאחר מתן צו הגבלה לאשה) התשע"ז 2017.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.