הפסיקו לתדלק את המלחמה באוקראינה

רוחות מסוכנות של אימפריאליזם מערבי שטעינו לחשוב שחלפו מן העולם, שבות אלינו בגדול עם משלוחי הנשק הבלתי פוסקים, בחסות המותג של סולידריות עם אוקראינה. האם נשכחה כליל האופציה הנושנה של דיפלומטיה?
מתי שמואלוףמתי שמואלוף

סופר ומשורר. ספר המאמרים שלו "ממזרח יתפרץ הר געש" ראה אור בהוצאת עיתון 77. הבלוג של מתי שמואלוף: matityaho.com

המלחמה באוקראינה גרמה לאיחוד האירופי לאבד את ההגיון. מה הרציונל מאחורי משלוחי הנשק האדירים לאוקראינה? האם מישהו חושב שאוקראינה תנצח את רוסיה? מיליוני אנשים הפכו לפליטים, החלק הארי של תשתיות המדינה נהרס וערים שלמות הפכו לעיי חורבות, ובכל זאת משלוחי הנשק מתעצמים. האמריקאים היו צריכים מלכתחילה, ביחד עם האיחוד האירופי, להבטיח לרוסיה שאוקראינה לא תצטרף לנאט"ו. כך היה נפתר כל הסכסוך הזה בצורה רציונלית. אך האמריקאים מחרחרי ריב ומדון. אחרי הכישלונות שלהם בעיראק, ובאפגניסטן, הם מצאו לעצמם חזית חדשה להילחם בה, והם מחמשים את האוקראינים.

המנהיג הברזילאי, לואיז אינסיו דה סילבה "לולה" שעומד שוב להתמודד בבחירות מול בולסונרו אמר לאחרונה למגזין טיים: "אני רואה את מנהיג אוקראינה מדבר בטלביזיה, ומקבל מחיאות כפיים, והמנהיגים האירופאיים עומדים לכבודו בכל הפרלמנטים, האיש הזה אחראי כמו פוטין למלחמה. אין רק אשם אחד למלחמה. אתם מעודדים את האיש הזה ואחר כך חושבים שהוא הדובדבן על העוגה שלכם. אבל אנחנו היינו צריכים לעשות שיחה רצינית. אוקיי הייתי קומדיאן נחמד, אבל בואו לא נהפוך את המלחמה לתוכנית טלוויזיה. המלחמה אינה פתרון, ואנחנו יודעים שיהיו לכך תוצאות ומחירים מרחיקי לכת, בגלל המלחמה באוקראינה. ארגנטינה, בוליביה יצטרכו גם לשלם. אתם לא מענישים את פוטין, אתם מענישים מדינות רבות ושונות, אתם מענישים את האנושות." ואכן, מדינות רבות בכל העולם כבר משלמות את המחיר של הסכסוך ברעב, במחירי אנרגיה שעולים ועולים, בתקציבי ענק שהולכים למירוץ חימוש שהחל באירופה ולא ייגמר בתקופה הקרובה.

מדוע נשיא ארה"ב ביידן לא נוסע למוסקבה ומדבר ישירות עם פוטין על סיום המלחמה? מדוע הנשק והסנקציות הם הפתרונות היחידים שהמנהיגים הללו מוצאים לנכון להשמיש? לאן נעלמה הדיפלומטיה הסודית כמו גם הגלויה? באופן ציני, תאגידי הנשק, הם שמרוויחים מהסבל העצום הזה שמתגלגל בעולם, ומי שמשלם אותו הוא האוכלוסיות המוחלשות. בארה"ב מחירי האנרגיה זינקו לרמות חדשות, ואילו בדרום סודן, כמו גם במדינות אפריקאיות חדשות, ישנו רעב, פשוטו כמשמעו. לסוכנויות סיוע של האו"ם אין מספיק חיטה למשלוחי המזון שהיו יוצאים מאוקראינה לרחבי העולם. הנמלים של אוקראינה בים השחור כרגע נמצאים תחת מתקפה ומיליוני קילוגרמים של חיטה תקועים להם.

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב, גו' ביידן, צילום: cc-by-nc-nd Петро Порошенко

באופן פרדוכסלי, המלחמה גרמה לאיחוד האירופאי לאבד את הקו המתון שאפיין את מדיניות החוץ שלו. במקום לשמור על היחסים עם רוסיה, הביאו אותם להקצנה אדירה. במקום להשקיע את מיליוני היורו באזרחים, כרגע ישקיעו אותם במרוץ חימוש, שיתפשט סביב הבלטיות, ומגיע עד למרכז היבשת, כשגם גרמניה החלה לשפוך כספים רבים על פיתוח נשקים עתידיים ורכישה של נשקים קיימים. אובדן החזון של אירופה כלפי עצמה וכלפי העולם, מאיץ למעשה את כניסתה לתוך מלחמה קרה, שאפיינה את המחצית השנייה של המאה העשרים.

פעם חשבנו שטראמפ הוא ימני קיצוני, אך בקשר למלחמה ברוסיה ביידן הצטרף בשמחה לקו הלוחמני השמרני. לכאורה הוא מדבר על סולידריות, אך הוא מחמם את הגזרה בהצהרות מלחמה וגם הצטרף למשלוחי הנשק

אני מאמין שאף אחד לא התפלא שמי שמוביל את הקו הנצי באשר למלחמה באוקראינה הוא בוריס ג'ונסון שמחזיק בממשלת ימין שמרנית. אך לא מן הנמנע שרבים הרימו גבות כשביידן, שמוביל את המפלגה הדמוקרטית, איבד גם הוא את הצפון. פעם חשבנו שטראמפ הוא ימני קיצוני, אך בקשר למלחמה ברוסיה ביידן הצטרף בשמחה לקו הלוחמני השמרני. לכאורה הוא מדבר על סולידריות, אך הוא מחמם את הגזרה בהצהרות מלחמה וגם הצטרף למשלוחי הנשק. כך, אותן רוחות מסוכנות של אימפריאליזם מערבי (בריטניה ואמריקה וגם האיחוד) שנראה שחלפו מן העולם שבות אלינו בגדול, תחת המותג של סולידריות עם אוקראינה.

הבזבוז העצום של משאבים על המלחמה, גורם גם לאירופה לשכוח מהחזון האקולוגי. הכניסה לתוך מירוץ חימוש, היא גם אובדן של היכולת לדמיין עתיד שבו ההתחממות הגלובלית נעצרת ופליטת פחמן דו חמצני נשלטת. יש עדיין תקווה אם תחזור התבונה לשולחן הדיפלומטיה ויצליחו לחלק את מזרח אוקראינה לרוסים ולהגיע להסכם מחודש שלא יאיים על האינטרסים של רוסיה כמו גם של המערב. אך כרגע תופי המלחמה רועמים ומשלוחי הנשק רק מתגברים.

בתחילת השבוע פינלנד הודיעה שתרצה להצטרף לנאטו וגם אולי שבדיה מהרהרת בכך. נורווגיה חתמה על הסכם הגנה שתעניק לה בריטניה. על הנייר, כל הבריתות האלו יעניקו לסקנדיביה הגנה בפני התקפה של רוסיה. אך כמו בסרט הידוע "סכנה ברחוב ארלינגטון" דווקא ההרחבה של נאטו לגבולות רוסיה רק תגביר את מירוץ החימוש נגד הסכנה ותקרב את הקונפליקט הבא. במקום לחתור ליישומו של הסדר גבולות אחרי נפילת ברה"מ, נאטו מתקדמת מזרחה ורמת הסכנה למלחמה נוספת גדלה והולכת. רוסיה הודיעה זה מכבר שלא תקבל את הרחבת נאטו לגבולותיה עם פינלנד, וניתקה אותה מרשת החשמל (למזלה, רק עשרה אחוזים מהאנרגיה של פינלנד היא רוסית). הסכנה לעימות גרעיני או מלחמה נוספת הולכת וגדלה דווקא בגלל הסכנה שחשים תושבי אירופה, והרצון שלהם להגנה. אך כל המלחמה באוקראינה החלה בגלל הפחד דווקא של הרוסים מהתרחבות נאטו. אז אולי כדאי לחשוב על סידור הגבולות במקום לערער אותם ולחרחר מלחמה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיכאל

  תודה מתי
  מאמר חשוב

 2. אריאל זאב

  כל הטיעון הזה מבוסס על הנחה אחת, שקשה להגיד שהיא מבוססת – ההנחה שפוטין תקף רק בגלל שהוא מפחד מנאט"ו ושאם ביידן היה מתחייב לו המלחמה הייתה נמנעת. אם, כמו שטוענים הרבה מומחים (אני לא מספיק מבין בנושא כדי לגבש דיעה אינטליגנטית) פוטין תקף מטעמים אימפריאלסטיים הרי שהמלחמה הזו מוצדקת.

 3. טלי קלגסברון

  כל פעם אני מופתעת מחדש מהשמאל הישן, שעדיין תקוע במלחמה הקרה, ארה"ב זה אימפריאליזם, רוסיה זה התנגדות לאיפריאליזם. מאיזה בונקר יצאתם שפיספסתם כל כך הרבה מההיסטוריה? עבר לכם מעל הראש כל מה שהוא עשה בבלרוס, לעם הצ'צ'ני, או בסוריה, ובאוקראינה ב 2008 וב 2014? סתם כמה דוגמאות שקופצות לי לראש.
  כאילו מניחים פה שיש מה לדבר עם פוטין, שהוא סוג של היטלר רק מודרני יותר מבחינתי. בזמן שזה פוטין שבכלל בחר לסיים את המו"מ מול אוקראינה. הרי ברור שאין עם מי לדבר פה, ופוטין הוא הצד הכובש שרוצה לספח את אוקראינה או לפחות לשים שם שליט בובה שלו. עם שליט דיקטטור שרומס זכויות אדם כמוהו אין מה לדבר, והוא גם ככה לא מכבד הסכמים.
  ועוד דבר חצוף כל כך, מניחים שלמדינות כמו אוקראינה, פינלנד ושות' אין אג'ינסי, הן לא צד כאן בכלל. זה כאילו סכסוך בין רוסיה לארה"ב/נאט"ו, וכאילו שהצד האחרון בצורה תוקפנית מנסה להערים על אוקראינה או פינלנד להצטרף לברית נאט"ו. שטויות במיץ פשפשים.
  הם לא מסוגלים לראות שאוקראינה, הצד המותקף פה, להזכיר להם, מתחננת כבר כמה חודשים לסיוע, וכשעוזרים לה לא מדובר "על התערבות אימריאליסטית" כמו שאותו שמאל דינוזאורי אוהב לומר, אלא על הצלה, שכן אם לא יעזרו לה, פשוט מאוד אוקראינה כמו שאנחנו מכירים אותה היום פשוט לא תהיה. במקרה הכי טוב, היא תהפוך להיות עם ממשל בובה של פוטין. במקרה הכי אופטימי.

 4. יותם

  האם מישהו חושב שאוקראינה תנצח את רוסיה? כן, כמעט כולם

 5. איתי מרקס

  1. האם מישהו חושב שאוקראינה תנצח את רוסיה? כן. כל מי שמבין משהו בענייני מלחמה חושב שאוקראינה תנצח את רוסיה. למעשה הצבא הרוסי כבר מובס מכיוון שאיבד 30% מהכוח הלוחם שלו. בחודשים הקרובים אספקת הנשק הכבד והמתקדם במסגרת תוכנית הלנד-ליס המסיבית תביא לתבוסה מוחלטת של הרוסים. השאלה הפתוחה היא האם יצליחו להחזיק בטריטוריות שכבשו ב 2014.

  2. הרוסים מנסים למחוק את אוקראינה, כוונתם היא ״לטהר״ את האליטות, לבצע חינוך מחדש כפוי ולמחוק את הזהות האוקראינית. מבחינת הרוסים אוקראיני=נאצי על פי הגדרתם וכוונותיהםעולות לכדי רצח העם האוקראיני.

  איזו ברירה נותרה לאוקראינים מלבד להילחם על קיומם? להיכנע ולהיטבח כמו בבוצ׳ה ומריופול?

  3. הקו הערכי שלך זהה לאלו שכינו את רוזוולט מחרחר מלחמה על שחוקק את הלנד-ליס של 1941. הם טענו שאין טעם לספק לבריטניה נשק ולהאריך את המלחמה כי גם כך היא תיפול. 40,000 אזרחים נהרגו בבליץ על לונדון, אז למה להמשיך?

  היו ביניהם בעיקר מסמפטי נאצים והיו גם אידיוטים שימושיים של פוטין.
  (טעות, התכוונתי כמובן לאידיוטים שימושיים של היטלר)

 6. יודה

  איזה טקסט מביך. ומביך לא פחות שבחרתן·ם לפרסם אותו.

  בסופו של דבר, זה עניין פשוט של עקביות ערכית.
  די לכיבוש: גם כאן וגם שם.
  לא להאשמת הקורבן: גם כשמדובר ביחידות·ים וגם כשמדובר בהמוני א·נשים.

 7. יונתן

  מאמר מגוחך. גם על הפלסטינים אפשר להגיד את זה, שיפסיקו להילחם ויסכימו לשלום לפי התנאים שקובעת ישראל.

 8. רביב נאוה

  הגעתי עד "לאן נעלמה הדיפלומטיה הסודית" ו-"באופן פרדוקסלי המלחמה גרמה לאיחוד האירופי לשנות את הקו המתון שלו".
  כולם ביקורתיים ב"העוקץ" חוץ מהעורכים.

 9. בעל מוח

  אני מקווה שאתם לפחות מקבלים כסף מהרוסים על התעמולה המגוכחת הזאת.
  גם צ׳מברליין טס לגרמניה כדי להגיע להסכמות עם היטלר, ראינו את השלום ההרמוניה שההסכמות האלה הביאו אליו.

 10. לוני

  מחבר המאמר מציע למעשה לאפשר לרוסיה – המדינה הגדולה בעולם מבחינת שטח יש להזכיר – להלבין ולהכיר בכיבוש שטחי ענק נוספים שנגסה בכוח ממדינה שכנה, תוך כדי ביצוע פשעי מלחמה מתועדים, בכל מיני תואנות שווא של "מלחמת מנע".
  אם כך שמואלוף, מה תלין על ישראל ? מדינה זעירה שכבשה שטחים קטנים יחסית שנטען שהם חיונים לחלוטין לבטחונה. אפשר אותה עיסקה גם ?

 11. מתי

  תודה לך על הקריאה.