• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הפסיקו לתדלק את המלחמה באוקראינה

רוחות מסוכנות של אימפריאליזם מערבי שטעינו לחשוב שחלפו מן העולם, שבות אלינו בגדול עם משלוחי הנשק הבלתי פוסקים, בחסות המותג של סולידריות עם אוקראינה. האם נשכחה כליל האופציה הנושנה של דיפלומטיה?
מתי שמואלוףמתי שמואלוף

סופר ומשורר. ספר המאמרים שלו "ממזרח יתפרץ הר געש" ראה אור בהוצאת עיתון 77. הבלוג של מתי שמואלוף: matityaho.com

המלחמה באוקראינה גרמה לאיחוד האירופי לאבד את ההגיון. מה הרציונל מאחורי משלוחי הנשק האדירים לאוקראינה? האם מישהו חושב שאוקראינה תנצח את רוסיה? מיליוני אנשים הפכו לפליטים, החלק הארי של תשתיות המדינה נהרס וערים שלמות הפכו לעיי חורבות, ובכל זאת משלוחי הנשק מתעצמים. האמריקאים היו צריכים מלכתחילה, ביחד עם האיחוד האירופי, להבטיח לרוסיה שאוקראינה לא תצטרף לנאט"ו. כך היה נפתר כל הסכסוך הזה בצורה רציונלית. אך האמריקאים מחרחרי ריב ומדון. אחרי הכישלונות שלהם בעיראק, ובאפגניסטן, הם מצאו לעצמם חזית חדשה להילחם בה, והם מחמשים את האוקראינים.

המנהיג הברזילאי, לואיז אינסיו דה סילבה "לולה" שעומד שוב להתמודד בבחירות מול בולסונרו אמר לאחרונה למגזין טיים: "אני רואה את מנהיג אוקראינה מדבר בטלביזיה, ומקבל מחיאות כפיים, והמנהיגים האירופאיים עומדים לכבודו בכל הפרלמנטים, האיש הזה אחראי כמו פוטין למלחמה. אין רק אשם אחד למלחמה. אתם מעודדים את האיש הזה ואחר כך חושבים שהוא הדובדבן על העוגה שלכם. אבל אנחנו היינו צריכים לעשות שיחה רצינית. אוקיי הייתי קומדיאן נחמד, אבל בואו לא נהפוך את המלחמה לתוכנית טלוויזיה. המלחמה אינה פתרון, ואנחנו יודעים שיהיו לכך תוצאות ומחירים מרחיקי לכת, בגלל המלחמה באוקראינה. ארגנטינה, בוליביה יצטרכו גם לשלם. אתם לא מענישים את פוטין, אתם מענישים מדינות רבות ושונות, אתם מענישים את האנושות." ואכן, מדינות רבות בכל העולם כבר משלמות את המחיר של הסכסוך ברעב, במחירי אנרגיה שעולים ועולים, בתקציבי ענק שהולכים למירוץ חימוש שהחל באירופה ולא ייגמר בתקופה הקרובה.

מדוע נשיא ארה"ב ביידן לא נוסע למוסקבה ומדבר ישירות עם פוטין על סיום המלחמה? מדוע הנשק והסנקציות הם הפתרונות היחידים שהמנהיגים הללו מוצאים לנכון להשמיש? לאן נעלמה הדיפלומטיה הסודית כמו גם הגלויה? באופן ציני, תאגידי הנשק, הם שמרוויחים מהסבל העצום הזה שמתגלגל בעולם, ומי שמשלם אותו הוא האוכלוסיות המוחלשות. בארה"ב מחירי האנרגיה זינקו לרמות חדשות, ואילו בדרום סודן, כמו גם במדינות אפריקאיות חדשות, ישנו רעב, פשוטו כמשמעו. לסוכנויות סיוע של האו"ם אין מספיק חיטה למשלוחי המזון שהיו יוצאים מאוקראינה לרחבי העולם. הנמלים של אוקראינה בים השחור כרגע נמצאים תחת מתקפה ומיליוני קילוגרמים של חיטה תקועים להם.

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב, גו' ביידן, צילום: cc-by-nc-nd Петро Порошенко

באופן פרדוכסלי, המלחמה גרמה לאיחוד האירופאי לאבד את הקו המתון שאפיין את מדיניות החוץ שלו. במקום לשמור על היחסים עם רוסיה, הביאו אותם להקצנה אדירה. במקום להשקיע את מיליוני היורו באזרחים, כרגע ישקיעו אותם במרוץ חימוש, שיתפשט סביב הבלטיות, ומגיע עד למרכז היבשת, כשגם גרמניה החלה לשפוך כספים רבים על פיתוח נשקים עתידיים ורכישה של נשקים קיימים. אובדן החזון של אירופה כלפי עצמה וכלפי העולם, מאיץ למעשה את כניסתה לתוך מלחמה קרה, שאפיינה את המחצית השנייה של המאה העשרים.

פעם חשבנו שטראמפ הוא ימני קיצוני, אך בקשר למלחמה ברוסיה ביידן הצטרף בשמחה לקו הלוחמני השמרני. לכאורה הוא מדבר על סולידריות, אך הוא מחמם את הגזרה בהצהרות מלחמה וגם הצטרף למשלוחי הנשק

אני מאמין שאף אחד לא התפלא שמי שמוביל את הקו הנצי באשר למלחמה באוקראינה הוא בוריס ג'ונסון שמחזיק בממשלת ימין שמרנית. אך לא מן הנמנע שרבים הרימו גבות כשביידן, שמוביל את המפלגה הדמוקרטית, איבד גם הוא את הצפון. פעם חשבנו שטראמפ הוא ימני קיצוני, אך בקשר למלחמה ברוסיה ביידן הצטרף בשמחה לקו הלוחמני השמרני. לכאורה הוא מדבר על סולידריות, אך הוא מחמם את הגזרה בהצהרות מלחמה וגם הצטרף למשלוחי הנשק. כך, אותן רוחות מסוכנות של אימפריאליזם מערבי (בריטניה ואמריקה וגם האיחוד) שנראה שחלפו מן העולם שבות אלינו בגדול, תחת המותג של סולידריות עם אוקראינה.

הבזבוז העצום של משאבים על המלחמה, גורם גם לאירופה לשכוח מהחזון האקולוגי. הכניסה לתוך מירוץ חימוש, היא גם אובדן של היכולת לדמיין עתיד שבו ההתחממות הגלובלית נעצרת ופליטת פחמן דו חמצני נשלטת. יש עדיין תקווה אם תחזור התבונה לשולחן הדיפלומטיה ויצליחו לחלק את מזרח אוקראינה לרוסים ולהגיע להסכם מחודש שלא יאיים על האינטרסים של רוסיה כמו גם של המערב. אך כרגע תופי המלחמה רועמים ומשלוחי הנשק רק מתגברים.

בתחילת השבוע פינלנד הודיעה שתרצה להצטרף לנאטו וגם אולי שבדיה מהרהרת בכך. נורווגיה חתמה על הסכם הגנה שתעניק לה בריטניה. על הנייר, כל הבריתות האלו יעניקו לסקנדיביה הגנה בפני התקפה של רוסיה. אך כמו בסרט הידוע "סכנה ברחוב ארלינגטון" דווקא ההרחבה של נאטו לגבולות רוסיה רק תגביר את מירוץ החימוש נגד הסכנה ותקרב את הקונפליקט הבא. במקום לחתור ליישומו של הסדר גבולות אחרי נפילת ברה"מ, נאטו מתקדמת מזרחה ורמת הסכנה למלחמה נוספת גדלה והולכת. רוסיה הודיעה זה מכבר שלא תקבל את הרחבת נאטו לגבולותיה עם פינלנד, וניתקה אותה מרשת החשמל (למזלה, רק עשרה אחוזים מהאנרגיה של פינלנד היא רוסית). הסכנה לעימות גרעיני או מלחמה נוספת הולכת וגדלה דווקא בגלל הסכנה שחשים תושבי אירופה, והרצון שלהם להגנה. אך כל המלחמה באוקראינה החלה בגלל הפחד דווקא של הרוסים מהתרחבות נאטו. אז אולי כדאי לחשוב על סידור הגבולות במקום לערער אותם ולחרחר מלחמה.

כנראה שיעניין אותך גם: